Globalt initiativ skal fremme brugen af miljøvenlige brændstoffer

Virksomheder går sammen for at promovere brugen af bæredygtige brændstoffer. Målet er at mindske verdens kulstofudledning og samtidig skabe en god forretning.

below50 vil fremme brugen af alternative, grønnere brændstof til transport. Danske Novozymes deltager..

09.06.2016

CSR.dk

Hvem er med?

Følgende organisationer og virksomheder er indtil videre en del af projektet:

ABBI, Arizona State University, Audi, CGEE, Copersucar, DSM, DuPont, GranBio, the International Energy Agency (IEA), SkyNRG, Joule Unlimited, LanzaTech, LCFC, Novozymes, Pannonia, Poet, Red Rock Biofuels, RSB, SE4ALL and Yale University.

I alt 20 virksomheder og organisationer er gået sammen i initiativet below50 med det formål at kombinere forretning og grønnere transport. Blandt aktørerne er globale virksomheder som Audi og danske Novozymes, universitetscentret Yale University samt organisationen World Business Council for Sustainable Development (WBCSD).

Initiativet vil promovere og skabe vækst i markedet for bæredygtige, alternative brændstoffer. Det kan give håb om at den stadigt voksende transportsektor kan reducere udledningen af kulstof, der er en af verdens presserende klimaudfordringer. Peter Bakker, CEO for WBCSD, siger om projektet:

”Below50 samler virksomheder og organisationer fra hele verden for at hjælpe med at realisere den ambition, der blev sat i Paris ved COP21 og samtidig vil vi åbne for de økonomiske fordele ved den nye kulstoffattige økonomi”.

Under 50
Below50 henviser til, at initiativets aktører på en eller anden måde skal have forbindelse til – enten ved at producere, bruge eller investere i – brændstof, der er mindst 50 procent mindre kulstofholdigt end konventionelle, fossile brændstoffer.

Det betyder også, at alle kan tilslutte sig initiativet, hvis de kan dokumentere, at de overholder ovenstående krav og derudover offentligt binder sig til projektet. Rob Van Leen, innovationschef for den globale forskningsvirksomhed Royal DSM, siger om kampagnen:

”DSM erkender, at problemets kompleksitet er for stort for nogle af parterne til at tackle alene. Den her type partnerskab er en nødvendighed for at skabe ændringer i samfundet”, siger han.

Læs også: Mursten af cigaretskod og bil-ædende busser

Rob Van Lee bliver støttet af Jennifer Holmgren, CEO for den globale virksomhed Lanzatech. Hun lægger vægt på, at der skal handles med det samme:

”En stigning i temperaturen på to grader er tættere på end vi tror. Vi er nødt til at være smartere end problemet og Below50 er en måde, vi kan flytte os tættere på en kulstoffattig fremtid. Vi må stå sammen og handle nu og ignorere alle, der siger det modsatte”, siger Jennifer Holmgren.

Læs også: Danmark med i omfattende satsning på grøn energi

Initiativet blev lanceret den 1. juni og forventes at tiltrække alle brancher, der er involveret i alternative, bæredygtige brændstoffer.

-CHM

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.09.2026Schneider Electric

Sponseret

Elektrificeringen presser pladsen i bygningers eltavler – ny innovation skal løse voksende sikkerhedsudfordring

07.09.2026CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

CSR.dk

Fremtidens havvind skal besluttes nu, for at undgå fatalt hul i markedet

Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DTU
Efteruddannelse
Kvalitetsstyring

På kurset, som også er et diplommodul, vil du få forståelse for sammenhængen mellem kvalitetsstyring af produkter og services og virksomhedens drift.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods