Globalt initiativ skal fremme brugen af miljøvenlige brændstoffer

Virksomheder går sammen for at promovere brugen af bæredygtige brændstoffer. Målet er at mindske verdens kulstofudledning og samtidig skabe en god forretning.

below50 vil fremme brugen af alternative, grønnere brændstof til transport. Danske Novozymes deltager..

09.06.2016

CSR.dk

Hvem er med?

Følgende organisationer og virksomheder er indtil videre en del af projektet:

ABBI, Arizona State University, Audi, CGEE, Copersucar, DSM, DuPont, GranBio, the International Energy Agency (IEA), SkyNRG, Joule Unlimited, LanzaTech, LCFC, Novozymes, Pannonia, Poet, Red Rock Biofuels, RSB, SE4ALL and Yale University.

I alt 20 virksomheder og organisationer er gået sammen i initiativet below50 med det formål at kombinere forretning og grønnere transport. Blandt aktørerne er globale virksomheder som Audi og danske Novozymes, universitetscentret Yale University samt organisationen World Business Council for Sustainable Development (WBCSD).

Initiativet vil promovere og skabe vækst i markedet for bæredygtige, alternative brændstoffer. Det kan give håb om at den stadigt voksende transportsektor kan reducere udledningen af kulstof, der er en af verdens presserende klimaudfordringer. Peter Bakker, CEO for WBCSD, siger om projektet:

”Below50 samler virksomheder og organisationer fra hele verden for at hjælpe med at realisere den ambition, der blev sat i Paris ved COP21 og samtidig vil vi åbne for de økonomiske fordele ved den nye kulstoffattige økonomi”.

Under 50
Below50 henviser til, at initiativets aktører på en eller anden måde skal have forbindelse til – enten ved at producere, bruge eller investere i – brændstof, der er mindst 50 procent mindre kulstofholdigt end konventionelle, fossile brændstoffer.

Det betyder også, at alle kan tilslutte sig initiativet, hvis de kan dokumentere, at de overholder ovenstående krav og derudover offentligt binder sig til projektet. Rob Van Leen, innovationschef for den globale forskningsvirksomhed Royal DSM, siger om kampagnen:

”DSM erkender, at problemets kompleksitet er for stort for nogle af parterne til at tackle alene. Den her type partnerskab er en nødvendighed for at skabe ændringer i samfundet”, siger han.

Læs også: Mursten af cigaretskod og bil-ædende busser

Rob Van Lee bliver støttet af Jennifer Holmgren, CEO for den globale virksomhed Lanzatech. Hun lægger vægt på, at der skal handles med det samme:

”En stigning i temperaturen på to grader er tættere på end vi tror. Vi er nødt til at være smartere end problemet og Below50 er en måde, vi kan flytte os tættere på en kulstoffattig fremtid. Vi må stå sammen og handle nu og ignorere alle, der siger det modsatte”, siger Jennifer Holmgren.

Læs også: Danmark med i omfattende satsning på grøn energi

Initiativet blev lanceret den 1. juni og forventes at tiltrække alle brancher, der er involveret i alternative, bæredygtige brændstoffer.

-CHM

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

29.09.2026CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

29.09.2026Bureau Veritas

Sponseret

ISO 20001 lanceres på International Madspildsdag

CSR.dk

Globalt er forbrugere mere bekymrede for klimaforandringer

CSR.dk

Virksomhedsledere vil fastholde EU’s grønne omstilling

FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online (Microsoft Teams)

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Certificeringer, rapportering og dokumentation

Lær at dokumentere og rapportere på dine bæredygtige tiltag, fx ESG-rapportering, ordninger og certificeringer, så det følger EU-taksonomi, EU-lovgivning og CSRD. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem kommuner og entreprenører. Bemærk, at kurset foregår i Aarhus.

Dato

30.09.2026

Tid

10:00

Sted

Bech-Bruun, Værkmestergade 2, 8000 Aarhus C