Globalt initiativ skal fremme brugen af miljøvenlige brændstoffer

Virksomheder går sammen for at promovere brugen af bæredygtige brændstoffer. Målet er at mindske verdens kulstofudledning og samtidig skabe en god forretning.

below50 vil fremme brugen af alternative, grønnere brændstof til transport. Danske Novozymes deltager..

09.06.2016

CSR.dk

Hvem er med?

Følgende organisationer og virksomheder er indtil videre en del af projektet:

ABBI, Arizona State University, Audi, CGEE, Copersucar, DSM, DuPont, GranBio, the International Energy Agency (IEA), SkyNRG, Joule Unlimited, LanzaTech, LCFC, Novozymes, Pannonia, Poet, Red Rock Biofuels, RSB, SE4ALL and Yale University.

I alt 20 virksomheder og organisationer er gået sammen i initiativet below50 med det formål at kombinere forretning og grønnere transport. Blandt aktørerne er globale virksomheder som Audi og danske Novozymes, universitetscentret Yale University samt organisationen World Business Council for Sustainable Development (WBCSD).

Initiativet vil promovere og skabe vækst i markedet for bæredygtige, alternative brændstoffer. Det kan give håb om at den stadigt voksende transportsektor kan reducere udledningen af kulstof, der er en af verdens presserende klimaudfordringer. Peter Bakker, CEO for WBCSD, siger om projektet:

”Below50 samler virksomheder og organisationer fra hele verden for at hjælpe med at realisere den ambition, der blev sat i Paris ved COP21 og samtidig vil vi åbne for de økonomiske fordele ved den nye kulstoffattige økonomi”.

Under 50
Below50 henviser til, at initiativets aktører på en eller anden måde skal have forbindelse til – enten ved at producere, bruge eller investere i – brændstof, der er mindst 50 procent mindre kulstofholdigt end konventionelle, fossile brændstoffer.

Det betyder også, at alle kan tilslutte sig initiativet, hvis de kan dokumentere, at de overholder ovenstående krav og derudover offentligt binder sig til projektet. Rob Van Leen, innovationschef for den globale forskningsvirksomhed Royal DSM, siger om kampagnen:

”DSM erkender, at problemets kompleksitet er for stort for nogle af parterne til at tackle alene. Den her type partnerskab er en nødvendighed for at skabe ændringer i samfundet”, siger han.

Læs også: Mursten af cigaretskod og bil-ædende busser

Rob Van Lee bliver støttet af Jennifer Holmgren, CEO for den globale virksomhed Lanzatech. Hun lægger vægt på, at der skal handles med det samme:

”En stigning i temperaturen på to grader er tættere på end vi tror. Vi er nødt til at være smartere end problemet og Below50 er en måde, vi kan flytte os tættere på en kulstoffattig fremtid. Vi må stå sammen og handle nu og ignorere alle, der siger det modsatte”, siger Jennifer Holmgren.

Læs også: Danmark med i omfattende satsning på grøn energi

Initiativet blev lanceret den 1. juni og forventes at tiltrække alle brancher, der er involveret i alternative, bæredygtige brændstoffer.

-CHM

Vestforbrænding

Sponseret

Vi går i dybden med CO2

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

13.08.2025CSR.dk

Danske virksomheder rykker på cirkulær økonomi – resultaterne kan mærkes

11.08.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Walk the sustainable Talk - Formland

07.08.2025CSR.dk

Grøn energipark skal huse nyt datacenter

05.08.2025Plastic Change

Sponseret

Afgørende FN-forhandlinger om plastik begynder i dag: Danmark sidder for bordenden

04.08.2025CSR.dk

Zoologisk Have og superbrand går sammen om ansvarlig kollektion for verdens dyr og natur

30.07.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Design med sjæl - FW25 nyheder fra OOhh

21.07.2025CSR.dk

Fra drikkekarton til bil

02.07.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Danskerne elsker genbrug – især om sommeren

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til at arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2025

Tid

08:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

18.08.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Sustainable Business Change Manager – Praktisk Mini MBA med certificering (DK) start 18. aug. 2025

Tid til at forbedre ESG og sustainability-indsatsen I virksomheden – eller til at tage næste karriereskridt? Få nyeste viden og praktiske værktøjer til at opgradere din virksomheds ESG- og bæredygtighedsindsats, din egen faglighed og dit CV. Næste holdstart i aug 2025

Dato

18.08.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol v. DEA, Fiolstræde 44, 1171 København K

Beierholm
Webinar
Udvidet producentansvar

Har du styr på det udvidede producentansvar?♻️ Sælger din virksomhed varer - og ved du egentligt, hvad det udvidede producentansvar betyder for jer?

Dato

19.08.2025

Tid

08:15

Sted

Online

RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Bliv revisionsklar til din ISAE 3402-erklæring

Webinar med BDO

Dato

20.08.2025

Tid

12:00

Bureau Veritas
Seminar
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

21.08.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia