Kystnære vindmølleparker går en usikker fremtid i møde

Regeringens 2025-plan lægger op til afskaffelsen af flere grønne projekter. Et af dem er de 350 megawatt kystnære vindmølleparker, der ellers lige har haft deadline for byggebud hos Energistyrelsen.

DI og den grønne tænketank Concito er ikke tilfredse med 2025-planens aflysning af det ellers vedtagne udbud af kystnære havmølleparker. Arkivfoto. .

05.09.2016

CSR.dk

Grønne besparelser i 2025-planen

Regeringen har i alt fundet grønne besparelser for 7,2 milliarder kroner. De skal tages fra følgende projekter:

  • Aflysning af udbud af kystnære havvindmøller (3.290 mio. kr.)
  • Prisloft på bud for havmølleparken Kriegers Flak (1.150 mio. kr.)
  • Lavere balanceringsgodtgørelse til landvindmøller (270 mio. kr.)
  • Intet genudbud af kystnære forsøgsmøller, 22MW (250 mio. kr.)
  • Afskaffelse af grøn ordning for vindmøller (80 mio. kr.)
  • Puljen til VE til proces bortfalder (2.070 mio. kr.)
  • Lavere tilskud til industriel kraftvarme (120 mio. kr.)

Kilde: DR Nyheder

”Helhedsplan – for et stærkere Danmark”. Sådan lyder titlen på regeringens 2025-plan, der for snart en uge siden blev præsenteret for den danske befolkning.

Den langsigtede, økonomiske plan har efterfølgende ikke ligefrem fået rosende ord for dens grønne tiltag. Tværtimod. Planen lægger op til afskaffelsen af en række initiativer og projekter, der ellers var sat i søen for at styrke Danmarks grønne omstilling, skriver DR.

Det gælder blandt andet udbuddet af de kystnære havvindmølleparker, der ellers havde deadline for virksomheders endelige byggebud den 1. september - to dage efter helhedsplanens offentliggørelse.

2025-plan kan skabe usikre investorer
Den grønne nedprioritering bekymrer Christian Ibsen, direktør i den grønne tænketank Concito.

”Man sender både signaler om, at den grønne omstilling ikke spiller den store rolle i at bygge et stærkt Danmark frem mod 2025, og man aflyser samtidig konkrete projekter, som investorer i disse dage sidder og byder på”, siger han til DR og fortsætter:

”Vi risikerer på den måde, at investorerne og virksomheder begynder at være bekymret for Danmarks ambitioner på klima og grøn energi. Det vil være både dyrt og uklogt for den grønne omstilling”.

Læs også: København vinker endegyldigt farvel til kul

Dansk Industri forholder sig ligeså skeptiske, når det kommer regeringens plan om at droppe udbuddet af de kystnære havvindmøller. De miljøvenlige parker var nemlig en del af energiforliget fra 2012, og blev vedtaget af alle Folketingets partier med undtagelse af Liberal Alliance.

”Vi bakker op om energiaftalen fra 2012, og her indgår udbuddet af de her 350 megawatt kystnære vindmølleparker”, siger Troels Ranis, underdirektør i Dansk Industri og ansvarlig for energipolitik. Han tilføjer:

”Man skal kunne regne med den aftale, der politisk er indgået”.

Læs også: Nyt samarbejde kobler elbiler på elnettet

Energistyrelsen vil ikke oplyse over for DR, hvor mange bud de har modtaget, eller hvad der nu kommer til at ske med virksomhedernes bud.

-CHM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.02.2026Dagrofa aps

Sponseret

Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

29.01.2026CSR.dk

Havvindsoffensiv: Danmark i aftale om 100 gigawatt havvind med kortlagte havarealer

29.01.2026Bureau Veritas

Sponseret

Få en verifikation af jeres bæredygtighedsrapport

28.01.2026CSR.dk

Nyt eksempel på cirkulær tænkning i tæppebranchen

28.01.2026CSR.dk

Mere af det eksisterende byggeri skal bevares i København

27.01.2026CSR.dk

Nu skal Danmark og Kina bygge grønne skibe sammen

26.01.2026CSR.dk

Kun Aalborg Portland er tilbage i CCS-puljen

22.01.2026CSR.dk

Danske gulerødder bliver presset af varmen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Business & Human Rights Accelerator

The Business & Human Rights Accelerator is a six-month programme activating companies participating in the UN Global Compact across industries and regions. The objective is to help businesses swiftly move from commitment to action on human rights and labour rights through establishing an ongoing human rights due diligence process in line with the UN Guiding Principles on Business and Human Rights.

Dato

29.01.2026

Sted

A combination of webinars and in-person sessions

Bureau Veritas
Seminar
ISO 27001 Inspirationsseminar (Online)

ISO 27001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for ISO 27001 standarden og Annex A samt, hvilke trin, der er nødvendige for vellykket, praktisk og bæredygtig informationssikkerhedsledelse i henhold til ISO 27001 standarden.

Dato

02.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Inspirationsseminar (Online)

ISO 27001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for ISO 27001 standarden og Annex A samt, hvilke trin, der er nødvendige for vellykket, praktisk og bæredygtig informationssikkerhedsledelse i henhold til ISO 27001 standarden.

Dato

02.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

02.02.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

03.02.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn