Mange indkøbere overser risici for korruption i forsyningskæden

Korruption og bestikkelse blandt tredjepartsleverandører er en stor risiko i adskillige brancher. Alligevel fejler næsten halvdelen af internationale virksomheder, når det kommer til at forhindre de ulovlige pengestrømme, viser ny undersøgelse.

Korruption er en voksende risici for mange virksomheder med lange forsyningskæder..

09.01.2017

CSR.dk

Mere præcist viser undersøgelsen, hvor HL har spurgt lidt over 600 virksomheder om deres praksisser på området, at 49 procent af selskaberne ikke udfører grundlæggende såkaldte AB&C (anti-bribery and corruption)-tjek af sine tredjepartsleverandører for at sikre sig mod de mange risici i denne sammenhæng.

Derudover viser analysen, at 47 procent ikke udviser rettidig omhu i deres forberedelser, 44 procent undlader at bede deres tredjepartsleverandører om at udfylde spørgeskemaer om emnet, og en tilsvarende andel foretager ikke personlige interviews på området.

Grundet stadigt strammere international lovgivning på netop AB&C, der i stigende grad gør de store virksomheder ansvarlige for eventuelle korrupte handlinger hos deres leverandører i både andet og tredje led, så kommer undersøgelsens resultater bag på en af dens forfattere.

”Det betyder jo, at lad os sige 45 procent af virksomhederne står til at komme i problemer, hvis der går noget galt. Og med tanke på den potentielle risiko, når det kommer til størrelsen af de mulige straffe, så finder vi det ret overraskende”, siger global head of investigations, white collar and fraud hos Hogan Lovells, Crispin Rapinet, til Supply Management.

Fejl kan hurtigt ende i retssager
Udfordringen med tredjepartsleverandører for de store selskaber går på at vide, hvem man rent faktisk handler med. Af de adspurgte virksomheder i undersøgelsen, har de 82 procent noteret sig en stigning i antallet af tredjepartsleverandører over de sidste tre år, og næsten lige så mange (78 procent) regner med at få flere det kommende år.

Derfor bliver det både sværere og vigtigere for virksomhederne at have styr på deres forsyningskæder, siger Crispin Rapinet i forbindelse med rapportens publicering.

”Det giver jo god mening for virksomhederne at engagere sig med tredjeparter – lokal viden, forbindelser osv. Samtidig er det er svær balancegang mellem kommercielle fordele kontra risikoen forbundet ved at disse parter agerer i dit navn. Hvis du som selskab ikke har det rigtige kontrolapparat på plads, så kan det hurtigt ende i retssager og store tab både økonomisk og af omdømme”, siger han.

Læs også: Korruption straffes globalt - men hvordan og for hvad?

Som grundlag for rapporten har HL talt med i alt 604 virksomheder fra UK (101), Tyskland (102), Frankrig (100), USA (151), Kina (57), Singapore (52) og Japan (41), her godt 150 fra transportbranchen. Alle har mindst 2000 ansatte og en omsætning på ikke under 250 mio. pund (knap 2,2 mia. kr.).

-AK

Rambøll A/S

Sponseret

Bliv klogere på CER

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

17.09.2025Fristads Kansas

Sponseret

Smart løsning på overproduktion: Fristads lader dig designe selv

16.09.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Toyota Material Handling Danmark certificeret i LEAN Service Excellence

11.09.2025CSR.dk

Resiliens: Sådan bliver I klar til at håndtere den næste krise

11.09.2025CSR.dk

Første automat af genanvendte strømpebukser åbner i Danmark

10.09.2025Etisk Handel Danmark

Sponseret

Små valg, stor forskel – hvem vinder Verdens Bedste Indkøber?

10.09.2025CSR.dk

SCM er (også) en politisk disciplin

09.09.2025Etisk Handel Danmark

Sponseret

Ny guide: Gør en forskel med dit kaffeindkøb

09.09.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Fra kaffecykel til millionforretning

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dakofa
Seminar
Hybrid-Seminar: Hvordan kan den fremme den cirkulære omstilling i byggebranchen?

Den nye byggevareforordning trådte i kraft den 7. januar 2025 og vil få fuld anvendelse frem mod 8. januar 2026. Forordningen fastlægger harmoniserede EU-regler for byggevarer. Hensigten er, at den skal fremme byggevarers frie bevægelighed på markedet, reducere den administrative byrde (gennem digitale løsninger) og sikre, at byggevarer er i overensstemmelse med principperne for cirkulær økonomi og nye byggeteknologier.

Dato

17.09.2025

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Uddannelse
Kvalitetsleder

Kompetencegivende kvalitetslederuddannelse

Dato

18.09.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

MäRK
Morgenmøde
AT DRIVE FORRETNING ER IKKE EN RET – MEN ET ANSVAR

Vi lever i en tid, hvor compliance ikke er nok. Hvor ansvar ikke kan reduceres til regneark, dokumentation og business as usual. Verden har brug for virksomheder, der handler med etisk dømmekraft og menneskelig integritet. Som ikke kun spørger “Hvad må vi?”, men “Hvad er rigtigt – ikke bare her og nu, men også for kommende generationer?”

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Merkur Andelskasse, Vesterbrogade 40, 1. sal, 1620 København

Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem udbydere og entreprenører. Grundet overvældende interesse er dette en gentagelse af kurset fra marts 2025.

Dato

18.09.2025

Tid

10:00