Ny digital platform for materialer til bæredygtigt byggeri

Efterspørgslen på bæredygtigt byggeri vokser disse år, og det samme gør behovet for hurtig adgang til at overskue og sammenligne forskellige produkters bæredygtige egenskaber. En ny onlineplatform skal løse den opgave.

En ny onlineplatform skal vejlede om bæredygtige materialer til byggeriet..

13.10.2017

CSR.dk

Bygherrer, rådgivere, entreprenører, indkøbere og andre beslutningstagere, der gerne vil bygge bæredygtigt, har fået et nyt værktøj, hvor de kan finde og sammenligne bæredygtige byggevarer. På portalen P-BB.dk findes nu en database over produkter til netop bæredygtigt byggeri.  

Læs også: Cirkulært byggeri involverer hele forsyningskæden

Sitet er skabt af Molio - Byggeriets Videnscenter sammen med erhvervsnetværket MiljøForum Fyn og softwarevirksomheden Processio som en professionel vidensbase, der kan bidrage til at fremme bæredygtigheden i byggebranchen.

”Tiden er moden til at satse på en samlet produktdatabase, der hurtigt og nemt kan parre brugernes specifikke behov med de helt rigtige, bæredygtige produkter”, siger direktør i Molio, Christian Lerche, og fortsætter:

”De senere år har der været forskellige tilløb til at få udviklet en fælles database a la den her, og vi mærker derfor stor interesse og opbakning i branchen blandt virksomheder, organisationer og netværk, der arbejder for udbredelsen af det bæredygtige byggeri.”

Den samme interesse oplever MiljøForum Fyn i form af en øget efterspørgsel efter produkter til bæredygtigt byggeri, fx når der afholdes markedsdialoger.

”Vi ser platformen som det helt rigtige værktøj til at synliggøre de producenter, der kan levere de energirigtige, miljøvenlige og sunde materialer, der matcher kravene i de bæredygtige byggerier”, siger forretningsudvikler i MiljøForum Fyn, Birgitte Junge, og tilføjer:

”Vi er overbeviste om, at det vil styrke deres forretning, hvis det bliver nemmere at udstille og sammenligne produkterne”.

Dokumentation og ansvar på plads
Et afgørende punkt for parterne bag P-BB er, at de produkter, man kan finde i databasen også lever op til de egenskaber, de lover. Derfor kan leverandøren registrere produkter i databasen med dokumentation for miljøcertificeringer, EPD, certificeringer i forhold til indeklima, indhold af evt. miljøbelastende materialer/stoffer, LCA (livscyklusanalyse), social bæredygtighed etc.

Disse kriterier kan brugerne så filtrere deres søgninger efter. Hvis en leverandør ikke har en certificering eller anden officiel dokumentation, kan leverandøren beskrive produktet og dets egenskaber under en ’Tro- og love-erklæring’. Dermed placeres der et ansvar for, at de registrerede data er valide. 

”Det er super for branchen, at vi nu får et opslagsværk, hvor man kan finde informationer om produkternes bæredygtighed. Hos Dampa håber vi på, at det vil give os mulighed for at komme i tidlig og konstruktiv dialog med rådgivere, og ikke mindst, at de får øjnene op for, at vores lofter lever op til kravene for bæredygtighed”, siger Jan Frydenlund, der er salgschef for byggeri hos Dampa Aps, som er blandt de første leverandører på P-BB.

Læs også: ”Bæredygtige materialer er noget sludder”

Det er gratis at søge efter produkter på P-BB. Sitet er finansieret ved, at den enkelte producent køber sig adgang til databasen, og derfor er P-BB ikke afhængig af enkelte organisationer eller offentlige støttekroner.

-AK

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Fra ambition til action – succes med miljømærkede indkøb

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

25.08.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: CO2-tal og klimadata – hvordan formidler man det juridisk korrekt?

21.08.20253H Law

Sponseret

Dokumentation af grønne påstande – hvad kræver loven?

20.08.2025CSR.dk

Strikkere sørger for kæmpe beløb til Unicef i Gaza

18.08.2025BSR

Sponseret

Developing Integrated Approaches to Human Rights, Climate, and Nature

15.08.20253H Law

Sponseret

Klimakompensation og markedsføring: En juridisk balancegang

07.08.20253H Law

Sponseret

Grønne udsagn og den konkrete vurdering

06.08.2025CSR.dk

”Svært at bevisføre”: Klimaretssager mod virksomheder ventes også at ramme Danmark

17.07.2025BSR

Sponseret

How Foresight Can Enhance Strategic Resilience in a Time of Turbulence

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Efteruddannelse
Nordic Programme on Non-Discrimination

The Nordic Programme on Non-Discrimination is an online programme designed to support Nordic businesses in advancing equality and inclusion across their operations. If your company is ready to take meaningful steps to identify, assess, and address discrimination-related risks, this programme will guide you through the process with practical tools and expert insights. Sign up before 16 June.

Dato

29.08.2025

Tid

09:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

08.09.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

08.09.2025

Sted

Copenhagen

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

08.09.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

08.09.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed.

Dato

08.09.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup