Ny forening skal gøre bæredygtige byer til dansk eksportvare

Danske byer kan noget særligt omkring bæredygtighed og livskvalitet, og det kan vi sælge til udlandet. Det mener i hvert fald de tre parter bag en ny forening med netop det formål.

Broen Cykelslangen i Københavns Havn kunne være et eksempel på en af de bæredygtige løsninger, den nye forening skal sælge. Foto: Flickr/Jacob Surland.

03.06.2016

CSR.dk

Kommuner rundt omkring i Danmark har i løbet af de senere år modtaget flere og flere udenlandske delegationer, der vil se nærmere på de danske byer, og ikke mindst de bæredygtige løsninger, der i stadig stigende grad bliver bragt i spil af både private og offentlige aktører.

Læs også: Klimaguide til megabyer

For at imødekomme efterspørgslen og samtidig løfte og styrke Danmark som eksportør af bæredygtige urbaniseringsløsninger til verdens storbyer, lancerer Realdania i dag sammen med Erhvervs- og Vækstministeriet og Københavns Kommune foreningen Bloxhub med undertitlen ’Danmarks nye innovations- og væksthub inden for bæredygtig urbanisering’.

Foreningen er målrettet virksomheder og vidensmiljøer med knowhow inden for bæredygtig byudvikling. Her kan den innovationsstærke SMV’er mødes med større, mere etablerede virksomheder og deres internationale netværk. Ligeledes kan forskellige faggrupper, der udvikler bæredygtige byløsninger, mødes for at finde nye samarbejder om konkrete produkter og ideer, eksempelvis digitaliseret affaldshåndtering, bedre energirenovering, miljøvenlige trafikløsninger, klimatilpasning eller genanvendelige byggematerialer.

Realdania er initiativtager til Bloxhub, og ifølge adm. direktør Jesper Nygård bliver foreningen en af hjørnestenene i Realdanias filantropiske arbejde inden for bæredygtig byudvikling i de kommende år.

Læs også: Vi skal deles om de smarte byer

”Med Bloxhub ønsker vi at bygge videre på de gode erfaringer, danske virksomheder og kommuner gennem årtier har gjort sig med at skabe byer, der hænger sammen socialt, miljømæssigt og økonomisk. Og behovet – markedet – er der. I dag bor ca. 3,5 mia. af os i byer og byområder, hvilket svarer til lidt over halvdelen af Jordens befolkning. Om godt 30 år regner man med, at tallet vil være næsten fordoblet. Denne globale udfordring bør vi se som en mulighed for at gøre bæredygtige byer til en vigtig dansk eksportvare.”

Virksomheder og vidensmiljøer fra hele Danmark kan fra i dag melde sig ind i Bloxhub. Læs mere på foreningens hjemmeside. Læs også en kronik fra de tre parter om foreningen i Politiken.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.07.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Nye retningslinjer giver virksomheder klarere rammer for reglerne om forbud mod tvangsarbejde – her er 4 ting, du skal vide som virksomhed

17.06.2026JUC SERVICE ApS

Sponseret

Miljøret, vandmiljø og naturgenopretning stiller nye krav til ansvar og gennemførelse

CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup