Status på det grønne nationalregnskab: vigtigt arbejde i gang

Den første udgave af Danmarks grønne nationalregnskab er på gaden og bliver bakket op både politisk og fra erhvervslivet. Flere politikere er allerede klar til at udvide regnskabet.

Rigsstatistiker Jørgen Elmeskov fra Danmarks Statistik præsenterede indledningsvis hovedformålet med det grønne nationalregnskab..

28.04.2017

Anders Kampmann, CSR.dk

Grønt Nationalregnskab for Danmark 2014-2015 er hovedtitlen på den publikation, Danmarks Statistik (DST) for nylig har sendt på gaden, og rapportens undertitel rammer det meget godt ind: ”Belysning af sammenhængen mellem økonomi og miljø”.

Udpluk fra Grønt Nationalregnskab

  • Anvendelsen af vedvarende energi stiger. Stigningen var på 4,7 procent i 2014 og 4,6 procent i 2015
  • Vi udleder mindre drivhusgas. Det samlede udslip faldt med 4,8 procent i 2015. Overordnet er der sket en afkobling mellem udviklingen i BNP og udledningen af drivhusgasser. Havde de to fulgtes ad, ville udslippene af drivhusgasser fra de danske virksomheder have været 37 mio. tons CO2-ækvivalenter større i 2015, end de var i 1990. Afkoblingen betød, at de i stedet var 20,5 mio. tons mindre.
  • Vi bliver bedre til at udnytte råmaterialer som biomasse, mineraler og energi. Den danske ressourceeffektivitet steg således med 1,7 procent i 2015
  • Vi producerer mere affald (ca. to ton pr. dansker), men genanvender også mere. Affaldsmængden var 5,3 procent højere i 2014 sammenlignet med året før. Til gengæld steg genanvendelsesgraden fra 66 til 67 procent, samtidig med at mindre affald blev sendt til deponering
  • Erhvervslivets omsætning af grønne varer og tjenester steg i både 2014 og 2015 og nåede 192 mia. kr. i ’15, hvilket medførte 67.000 beskæftigede og en grøn eksport på 70 mia. kr.
  • Industrien brugte flere penge på miljøbeskyttelse i 2015 end i 2014. I alt havde industrien udgifter på området for 3,1 mia. kr., og især større investeringer i forureningsbekæmpende udstyr trak op.

Regnskabet har været et par år undervejs, men at det har været ventetiden og arbejdet værd, var der bred enighed om, da DST i onsdags indbød til et statusmøde om udgivelsen og ”den viden, regnskabet har givet om Danmarks grønne omstilling, hvad danske politikere og erhvervslivet måske mangler af yderligere viden for at sikre en bæredygtig udvikling, og hvad det betyder ift. det danske arbejde med at måle FN’s 17 bæredygtighedsmål”, som det hed i oplægget.

Repræsentanter fra både det politiske liv og dansk erhvervsliv erklærede på seancen deres opbakning til arbejdet med regnskabet og de resultater, der indtil videre har kastet af sig, ligesom der blev peget på dets mulige rolle som grobund for andre initiativer og projekter.

”Vi ser eksempelvis den cirkulære økonomi som et område, der indeholder et stort uforløst potentiale og som derfor kan få stor betydning for de danske virksomheder, og her kan det grønne nationalregnskab være med til at danne grundlaget for en yderligere udvikling herhjemme”, sagde naturordfører for Venstre, Anni Matthiesen og pegede på, at man gerne vil give tilskud til ”cirkulære aktiviteter”, specielt til SMV’er, ligesom regeringen har nedsat et advisory board, der inden sommeren skal komme med anbefalinger til en cirkulær omstilling.

Vigtig for virksomhederne
Fra det forretningsmæssige perspektiv var der også rosende ord fra Dong Energys tidligere direktør og nuværende bestyrelsesformand i bl.a. offshoreenergy.dk, Anders Eldrup.

"Det er en vigtig udvikling, der er sat i gang. Ansvarlighed fylder meget både ude i virksomhederne og blandt aktionærerne, og med et grønt nationalregnskab i baghånden kan vi sætte samfundsmæssig værdi i kroner og øre på besparede ressourcer og den øgede efterspørgsel på grønne og bæredygtige løsninger”, sagde han.

Den afsluttende paneldebat understregede den brede politiske opbakning til regnskabet..

Netop værdien af den effekt i regnskabet fremhævede professor og formand for Klimarådet, Peter Birch Sørensen, der forklarede hvordan det grønne BNP, der er en del af grundlaget for rapporten, skal ”supplere det traditionelle BNP og vise os, hvor godt vi forvalter vores knappe ressourcer”, samtidig med at han betonede det svære i at værdisætte miljøgoder – ”Det er en videnskab i sig selv”, som han sagde.

”Vi skal have endnu flere detaljer med”
Afslutningsvis satte en paneldebat en streg under den politiske opbakning til projektet, fx ved tidligere Folketingsmedlem for SF og nu direktør i Miljøstyrelsen, Steen Gade, der kaldte regnskabet ”et godt og betydningsfuldt stykke arbejde”, og blev bakket op af både Pia Adelsteen (DF), Christian Poll (Alternativet), Christian Rabjerg (S) og Maria Reumert Gjerding (Enhedslisten).

Specielt sidstnævnte pegede desuden på behovet for at tage endnu flere parametre med i rapporteringsarbejdet.

Ansvarlighed fylder meget både ude i virksomhederne, og med et grønt nationalregnskab i baghånden kan vi sætte værdi på de sparede ressourcer og den øgede efterspørgsel på bæredygtige løsninger

Anders Eldrup

”Regnskabet er meget nødvendigt, både for Danmark som nation og for dansk erhvervsliv, der får noget konkret at forholde sig til. Derfor mener jeg også, at indsatsen bør udvides fremover, så vi får inddraget flere detaljer om eksempelvis plastaffald, CO2-udledninger fra specifikke industrier og biodiversitet”, sagde hun.

Læs også: Tuborg opfordrede til ansvarlighed på Roskilde Festival

Til det synspunkt skyndte dagens ’vært’, rigsstatistiker Jørgen Elmeskov fra DST, sig at bemærke, at man ”bestemt har flere udviklingsopgaver i kikkerten i fremtiden”, inden han takkede for den generelle opbakning til regnskabet.

Vestforbrænding

Sponseret

Vi går i dybden med CO2

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

24.06.2025CSR.dk

EU vil droppe krav mod greenwashing

05.06.2025BSR

Sponseret

Advancing a People-Centered Approach to Sovereign Debt

08.05.2025BSR

Sponseret

The EU AI Act: Where Do We Stand in 2025?

28.04.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Sanda Ojiambo: Ansvarlig forretning er nøglen til fremtidens vækst

11.03.2025CSR.dk

Eksplosion i greenwashingsager: Ventetiden stiger

11.02.2025Compass Group Danmark A/S

Sponseret

Mavens Hule 2025 søger fremtidens fødevareiværksættere

04.02.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Governance - nøglen til bæredygtig forretningsværdi.

17.01.2025Kinnarps A/S

Sponseret

Kinnarps testlaboratorie

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Aros Business Academy
Kursus
Fra CSRD til VSME – Skab overblik og struktur i din rapportering

Tag på kursus i EU’s nye rapporteringsdirektiv om bæredygtighed! Og kom godt i gang med CSRD-arbejdet allerede nu.

Dato

25.06.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

30.06.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

01.07.2025

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Sustainable Career Moves - Tag næste skridt på din bæredygtige karrierevej

Drømmer du om en karriere med mere mening og bæredygtig impact?  Er du på udkig efter nye muligheder inden for ESG, CSR eller bæredygtig forretningsudvikling – enten i dit nuværende job eller i en ny rolle?

Dato

01.07.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 2. juli: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

02.07.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

DTU
Webinar
Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with a Master in Sustainable Leadership.

Dato

03.07.2025

Tid

09:00

Sted

Online