Tre vindere af EU’s miljøpriser 2016

I går blev de tre danske vindere af EU’s miljøpris 2016 præmieret. Både rensning af spildevand, cirkulær bæredygtighed i byggeri og materialegenanvendelse i produktion blev hyldet.

De tre danske vindere af EU’s miljøpris 2016. Fra venstre adm. direktør i Troldtekt A/S, Peer Leth, seniorpartner og direktør for GXN, Kasper Guldager Jensen, direktør for Green Solution House Trine Richter og direktør for Aquarden Technologies, Zhuoyan Cai, samt eftermiddagens vært, prodekan på Aarhus Universitet, Kurt Nielsen..

03.05.2016

Anders Kampmann, CSR.dk

Ingeniørforeningen IDAs hus i København lagde kongressal til, da netop IDA i samarbejde med Aarhus Universitet og Miljø- og Fødevareministeriet uddelte EU’s miljøpris 2016. EU-Kommissionen har kørt konkurrencen siden 1987 med det formål ”at anerkende og fremme projekter, der bidrager ekstraordinært til bæredygtig udvikling”, som det hedder i oplægget.

Læs også: Her er vinderne af Byggeriets Klimapriser

I år blev der udnævnt tre danske vindere, der repræsenterer tre ganske forskellige felter, men alle tre med fokus på de fire områder, der udgør bedømmelseskriterierne i konkurrencen: innovation, miljømæssig gevinst, konkurrencedygtighed og hensyn til biodiversitet og bæredygtighed.

Priserne blev præsenteret af prodekan på Aarhus Universitet, Kurt Nielsen, der i sin åbningstale lagde vægt på den meget ”reelle innovation” alle tre vindere i hans øjne er eksempler på, fordi de har vist ”en ny idé, der både er brugbar og kan omsættes til et holdbart projekt ude i virkeligheden”. Derudover roste han som repræsentant for forskerstanden det samarbejde mellem virksomheder og den akademiske verden, projekterne også omfatter.

De tre vindere
Den første vinder på scenen var virksomheden Aquarden Technologies, der fremstiller anlæg til rensning af industrielt spildevand. Gennem en proces kaldet SCWO (Super Critical Water Oxidation) kan anlægget, der hedder Waterox, destruere de miljøfremmede og giftige stoffer i spildevandet ved at udsætte det for meget høje temperaturer og højt tryk, og dermed mindske forurening fra eksempelvis kemisk eller farmaceutisk industri.

Næste vinder var konceptet Green Solution House på Bornholm, der er et bæredygtigt hotel- og konferencecenter, der er opført og renoveret med fokus på genanvendelse af materialer, vedvarende energi og ressourceeffektivitet og dermed fungerer som showcase for moderne, cirkulært byggeri. Specielt renoveringsdelen af projektet, der udført i samarbejde med GXN Arkitekter, tiltrak sig opmærksomhed fra bedømmelsesudvalget, der roste det for ikke alene at være miljømæssigt ansvarlig, men også økonomisk konkurrencedygtig.

Endelig blev virksomheden Troldtekt tildelt en miljøpris for udviklingen af et komplet retursystem for byggeaffald i forbindelse med deres produktion af akustikplader i træ og cement. Konceptet reducerer mængden af byggeaffald markant, fordi 92 procent af produkterne er fremstillet af miljøcertificerede materialer gennem Cradle to Cradle. Samtidig bliver produktionen gennemført ved hjælp af 100 procent vedvarende energi.

Læs også: Fremgang for Carlsbergs bæredygtighedsmål

Alle tre vindere går videre i konkurrencen om at vinde i den samlede European Business Awards for the Environment-konkurrence, hvor trofæerne bliver uddelt ved en ceremoni i Estlands hovedstad Tallinn i oktober.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

11.12.20253H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

10.12.2025CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

10.12.20253H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

05.12.2025CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

01.12.20253H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

28.11.2025CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

07.11.2025CSR.dk

Amerikanske delstater truer med retssager mod techgiganter der følger EU-regler

24.10.20253H Law

Sponseret

Kan selv en grøn farve være vildledende?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Fra strategi til handling - ESG Masterclass (2,5-dage) December 2025

Er din organisation klar til at tage de næste skridt mod større bæredygtighed? Med stigende krav fra kunder, medarbejdere og lovgivning bliver det stadig vigtigere at integrere bæredygtighed i hjertet af forretningen. På dette kursus lærer du, hvordan du kan skabe en konkret og målrettet bæredygtighedsstrategi, der omsætter ambitioner til handling.

Dato

15.12.2025

Tid

09:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Briefing on Regulatory Trends in the European Union and at the International Level

A joint initiative of the Global Compact Country Networks in Europe and the USA.

Dato

15.12.2025

Tid

14:00

Sted

Online via Zoom

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

17.12.2025

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams