Trump vil trække USA ud af Parisaftalen – blandede reaktioner

USA’s præsident, Donald Trump, annoncerede i aftes, at han vil trække sit land ud af den store klimaaftale fra COP21 i Paris. WWF kalder det komplet uansvarligt, men andre argumenterer for, at det måske ikke er så skidt for resten af verden.

Donald Trump har erklæret, at han vil trække USA ud af Parisaftalen. Reaktionerne er blandede. Arkivfoto..

02.06.2017

Anders Kampmann, CSR.dk

Donald Trump lagde i aftes op til at gøre alvor af et af sine valgløfter. Sådan som det fremgik af et internt brev, der blev sendt ud d. 15. november, så vil præsident Trump vil føre ”pro-energy og pro-market-politik”, og fjerne Obamatidens ”mest skadelige klimatiltag”, hvilket blandt andet inkluderer at trække USA ud af Parisaftalen fra COP21-topmødet i den franske hovedstad i efteråret 2015.

Læs også: Stigende opbakning til offensiv klimapolitik

Ved en presseevent foran Det Hvide Hus i Washington i går eftermiddags lokal tid, fortalte Trump så verden, at han vil gøre lige præcis det. Ifølge præsidenten sker det for at beskytte amerikanske interesser med henvisning til beregninger, der viser, at ”Obama-administrationens tilsagn til aftalen vil koste den amerikanske økonomi næsten tre billioner dollars (ca. 18.000 mia. kr.) over de næste adskillige årtier”, samt millioner af arbejdspladser.

”Aftalen er meget dårlig for USA. Den er uretfærdigt på det højeste niveau. Den handler mindre om klima og mere om, at andre lande får en økonomisk fordel, og USA ikke gør. Jeg kan ikke med god samvittighed støtte en aftale, der skader USA,” sagde han ifølge DR.

Trump har tidligere kaldt klimaforandringerne et ’kinesisk fupnummer’ og selvom fx FN’s tidligere generalsekretær, Ban Ki-moon, har peget på, at han nok skal ændre mening, så vil han altså nu sætte gang i processen, der skal få USA meldt ud af Parisaftalen - en proces, der iøvrigt meget vel kan tage længere tid, end han selv får som præsident.

Regeringen: En trist og sort dag
Det har selvsagt affødt en mængde reaktioner verden over. Klimachefen i WWF Verdensnaturfonden, John Nordbo, betegner det eksempelvis som komplet uansvarligt, mens energi-, forsynings- og klimaminister Lars Christian Lilleholt (V) i et interview med Ritzau ifølge DR kalder det ”en sort dag for verdens klima. Og det er skidt for vores børn og børnebørn”.

Statsoverhoveder over hele kloden har givet deres meninger til kende på præsident Trumps foretrukne medie, Twitter, hvor Lars Løkke Rasmussen på linje med sin klimaminister kalder det ”en trist dag for verden, mens Canada ifølge premierminister Justin Trudeau er ”dybt skuffede”.

Fra erhvervslivet har Teslabossen Elon Musk, der er blandt Trumps officielle rådgivere, i går sagt, at han vil trække sig fra præsidents inderkreds, hvis Parisexittet bliver en realitet, og den trussel har han så gjort alvor af her til formiddag dansk tid, bl.a. med ordene ”Klimaforandringerne er virkelighed. At forlade Paris er ikke godt for Amerika eller verden”.

Næppe nogen katastrofe – måske endda bedre
Andre observatører er imidlertid mindre negative. Til Information siger formand for regeringens klimaråd Peter Birch Sørensen fx, at man ”skal passe på med at blive for pessimistisk. Hvis Trump var blevet ville han alligevel rulle Obama’s klimatiltag tilbage, og amerikanerne ville have brugt deres plads ved bordet til at trække det fælles ambitionsniveau ned”.

Samme toner lyder fra EU’s tidligere klimakommissær og formand for den grønne tænketank Concito, Connie Hedegaard, der peger på, at det ”næppe [er] nogen stor katastrofe, at USA trækker sig ud. Beslutningen er mest af alt et selvmål for USA og Donald Trump selv”, siger hun.

Netop USA’s potentielt negative påvirkning på selve opfyldelsen af aftalens mål, får også Luke Kemp, der er forelæser i International Relations and Environmental Policy ved Australia National University til at konkludere, at verden er bedre stillet uden USA som en del af klimaaftalen.

Med den politik, Trumpadministrationen allerede har lagt for dagen, peger Kemp på, at USA alligevel ikke ville nå sine aktuelle CO2-reduktionsmål, ligesom der alligevel også vil blive skåret i støtten til klimaforskning og lignende. Derudover ser han ikke den store risiko for, at der vil ske den dominoeffekt af andre lande, der forlader aftalen, som nogle ellers har advaret mod.

Kan give plads til andre
På den baggrund peger han på, at det er bedre, at USA ikke er ”med ved bordet”, sådan som udenrigsminister og tidligere ExxonMobil-topchef Rex Tillerson ellers tidligere har argumenteret for.

I stedet fremhæver han, at USA’s farvel til aftalen kan bane vejen for øget europæisk og kinesisk indflydelse og lederskab, ligesom CO2-afgifter på amerikanske produkter, sådan som bl.a. den tidligere franske præsident Nicolas Sarkozy har foreslået, kan skabe helt nye handelsrelationer over Atlanten.

Læs også: Divestmentbølgen når nye højder

Endelig har både eksperter, myndigheder og virksomheder i flere omgange understreget, at de agter at fortsætte den grønne kurs, uagtet Trumps gøren og laden. Og som den tyske præsident Angela Merkel siger ifølge AP: ”Jeg ærgrer mig over amerikanernes beslutning om at trække sig ud, men vi vil fortsat arbejde for at redde verden”.

Dansk Standard

Sponseret

Global standard for bæredygtighed i event-, møde-, sports- og oplevelsesbranchen nu på dansk.

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

04.02.2025CSR.dk

Trecifret millionbeløb skal gøre Danmark til epicenter for cirkulær produktion

04.02.2025Freehand Coffee Company A/S

Sponseret

Kan du ikke se skoven for bare træer

04.02.2025CSR.dk

Ny rapport: GenAI-revolution sender virksomheders klimaaftryk i vejret

04.02.2025Bureau Veritas

Sponseret

Webinar om CBAM

03.02.20252CTRL APS

Sponseret

KNX intelligent lysstyring – fremtiden for nybyggeri

03.02.2025Kinnarps A/S

Sponseret

Vejen til langtidsholdbare arbejdspladser

03.02.2025Lundgreen ApS / MiniMax

Sponseret

Nyt blødgøringsanlæg i DK – kører uden strøm, af 62% genanvendt plast, fjerner ALT kalk

03.02.2025LindCor ApS

Sponseret

Syv TOTO toiletter klarer 2.000 gæster på vild natklub i KBH

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
CBS Executive Fonden
Kursus
SERVICE EXCELLENCE LEADERSHIP ACADEMY

Tidligere SECA-uddannelse! En executive diplomuddannelse med fokus på dit personlige lederskab, forretningsudvikling og kundedreven innovation. Service Excellence Leadership Academy har til formål at udvikle ledere og servicevirksomheder ved at udvide den enkelte deltagers ledelses- og forretningsmæssige kompetence samt ved at udvikle netværk og styrke konkurrence- og innovationsevnen.

Dato

27.01.2025

Sted

Porcelænshaven 22, 2000 Frederiksberg

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Sustainable Business Change Manager – Praktisk mini MBA med certificering - Hybrid - Efterår 2024

Tid til at forbedre ESG og sustainability-indsatsen I virksomheden – eller til at tage næste karriereskridt? Få nyeste viden og praktiske værktøjer til at opgradere din virksomheds ESG- og bæredygtighedsindsats, din egen faglighed og dit CV. Holdstart november 2024.

Dato

28.01.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Dakofa
Webinar
GRATIS webinar om Biobaserede Byggematerialer - udfordringer og muligheder

Strammere klimakrav og ønske om flere fornybare ressourcer i byggeriet giver mulighed for at øge efterspørgslen efter biobaserede byggematerialer. På dette seminar vil vi få et indblik i, hvilke udfordringer og muligheder der er ved at udvikle og anvende biobaserede byggematerialer i byggeriet.

Dato

04.02.2025

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Invest in Women: En aften for forandring i verden ~ Folkekirkens Nødhjælp

Gå ikke glip af årets mest inspirerende aften! Deltag i velgørenhedsarrangementet Invest in Women i Moltkes Palæ. En spændende aften om kvinders økonomiske empowerment og ligestilling – med stærke keynote-speakers og netværk.

Dato

06.02.2025

Sted

Moltkes Palæ, Dronningens Tværgade 2, 1302 København K

CABI
Webinar
Bliv klar til at lede neurodivergente medarbejdere

I en tid, hvor det anslås, at op mod 20 % af befolkningen er neurodivergent og tænker anderledes end gennemsnittet, er det afgørende at skabe arbejdspladser, hvor alle hjerner kan trives og bidrage. Men hvordan onboarder og leder man neurodivergente medarbejdere? Det får du viden om og værktøjer til på dette webinar.

Dato

06.02.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Industri
Webinar
Sådan integrerer du ESG og social ansvarlighed i HR-praksis

Deltag i vores webinar og få indsigt i, hvad ESG-rapportering betyder for dig som HR-ansvarlig. Med de nye krav til bæredygtighedsrapportering vil HR's rolle og ansvar udvides betydeligt.

Dato

06.02.2025

Tid

14:00

Sted

Online