Verden blev lidt grønnere sidste år

Det globale udslip af CO2 faldt en lille smule fra 2013 til 2014, men slet ikke nok til at undgå den temperaturstigning på to grader, FN har sat som smertegrænsen.

Storbritannien er blandt de lande, der har præsteret de bedste CO2-reduktioner i 2014, men på verdensplan går det fortsat for langsomt, påpeger rapport fra PwC..

12.10.2015

CSR.dk

Det går fremad for verden, når det kommer til udledningen af CO2. Udslippet af drivhusgasser i forhold til den samlede produktion på verdensplan faldt sidste år således med 2,7 procent i forhold til 2013, viser en ny rapport fra revisions- og konsulentvirksomheden PwC ifølge Ritzau.

Læs også: EU fastsætter klimamål frem mod COP21

Men inden vi klapper os selv på skulderen i specielt vesten, hvor de største reduktioner er opnået, så er det værd at se på det længere perspektiv.

For selvom faldet på de 2,7 procent er det største, siden PwC begyndte at lave sine rapporter for syv år siden, så er det langt fra nok til at holde den globale stigning på de maksimalt to grader celsius, som er FN's grænse for, hvor meget temperaturen højst må stige, hvis der ikke skal ske uoprettelig skade på verdens klima og miljø.

Hvis målet om en to graders stigning skal være realistisk, så skal den årlige globale CO2-reduktion nemlig mere end fordobles til 6,3 procent i gennemsnit, sammenlignet med et gennemsnit på 1,3 procent siden 2000.

Det til trods er rapporten dog forsigtigt optimistisk: ”Tallene fra 2014 antyder et vendepunkt mod at gøre økonomisk vækst mindre afhængig af fossile brændsler,” lyder det således.

Læs også: Avis: Regeringen vil spare 340 millioner på miljøet

Blandt G20-landene var Storbritannien bedst til at begrænse udslippene og skar sidste år 10,9 procent af sin udledning. Også Frankrig, Italien og Tyskland præsterede solide reduktioner.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

09.06.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Middelfart Erhverv inviterede til digital Klimakamp

06.06.2025Brdr. Dahl A/S

Sponseret

Brødrene Dahl sætter CO2-tal på 70.000 varer

05.06.2025CSR.dk

Regningen stiger: Klimaskader har allerede kostet samfundet milliarder

04.06.2025CSR.dk

Klimarådet i nyt notat om klimafremskrivningen: Regeringen skal følge implementeringen tæt

03.06.2025CSR.dk

Nyt partnerskab vil bygge grønne mikronet og øge elektrificeringen

03.06.2025NRGreen ApS

Sponseret

NRGreen bygger 11 MW solcellepark med 5 MW batteri i Sorø

02.06.2025CSR.dk

Frode Laursen skruer op for den grønne omstillingsfart

01.06.2025Vestforbrænding

Sponseret

Vi går i dybden med CO2

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
SustainImpact ApS
Kursus
Business Cases 2.0 - Aarhus

SustainImpact tilbyder Business Case 2.0 kursus gennem vores langvarige samarbejdspartner Faarup & Partners. Traditionelt har man besluttet om projekter ud fra et snævert fokus på økonomi og tid. Fremadrettet er der brug for i langt højere grad at indtænke værdi i et bredere perspektiv, så man sikrer, at de bedste løsninger bliver valgt. Vi kalder denne tilgang for Business Cases 2.0.

Dato

03.06.2025

Tid

09:00

Sted

Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Alt du skal vide om ISO 27001

Lær om krav og fordele ved en ISO 27001 certificering. Er der krav til, at din virksomhed skal have en ISO 27001 certificering, eller er du blot nysgerrig på at vide mere om standarden? Deltag i vores webinar den 4. juni og få indsigt i, hvordan certificeringen kan hjælpe din virksomhed med informationssikkerhed og compliance. Falk Lange, som er Head of Information Security Management System hos TDC Erhverv, er med på webinaret og vil fortælle om deres erfaringer med ISO 27001 og NIS2.

Dato

04.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

11.06.2025

Sted

Odense

DTU
Event
Executive MBA Breakfast Club

Discover how you can elevate your leadership career and bring significant value to your company with an Executive MBA from DTU.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

DTU bygning 421 Kollegiebakken 2800 Kgs. Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Aros Business Academy
Kursus
Fra CSRD til VSME – Skab overblik og struktur i din rapportering

Tag på kursus i EU’s nye rapporteringsdirektiv om bæredygtighed! Og kom godt i gang med CSRD-arbejdet allerede nu.

Dato

11.06.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København