Økonomien vægter højest for danskernes grønne valg

4 ud af 5 danskere vil vælge vedvarende energikilder for pengenes skyld, viser en ny undersøgelse. Det skyldes blandt andet den spare-bevidsthed, som finanskrisen og den efterfølgende lavvækst har medført, vurderer chefanalytiker i Spar Nord.

”Undersøgelsen bekræfter, at det miljømæssige og økonomiske incitament meget gerne skal gå hånd i hånd, hvis vi for alvor skal vække en interesse for at investere i vedvarende energi”, siger energirådgiver hos NRGi Benny Hebsgaard..

31.07.2015

CSR.dk

Når danske forbrugere skal træffe grønne valg, er det især økonomien, der spiller en afgørende rolle. Det viser en undersøgelse foretaget af YouGov for energiselskabet NRGi og Spar Nord.

Læs også: Kunder kan nudges til at træffe grønne valg

I undersøgelsen svarer 80 procent af de godt 1.000 adspurgte danskere, at de overvejer at investere i vedvarende og miljøvenlige energikilder, fordi det kan betale sig rent økonomisk. 65 procent af de adspurgte angiver dog også miljøet som betydningsfuldt for deres beslutning om at investere i grønne løsninger.

Tilsvarende angiver de adspurgte, der ikke overvejer at investere i vedvarende og miljøvenlige energikilder, prisen som den primære årsag til den manglende interesse for de grønne løsninger.

”Undersøgelsen bekræfter, at det miljømæssige og økonomiske incitament meget gerne skal gå hånd i hånd, hvis vi for alvor skal vække en interesse for at investere i vedvarende energi. Og heldigvis er det også sådan i de fleste tilfælde, at det på lang sigt er en god investering at tænke grønt”, siger energirådgiver hos NRGi Benny Hebsgaard.

Spare-bevidsthed dominerer
Ifølge Martin Lundholm, chefanalytiker i Spar Nord, skyldes det blandt andet, at privatforbruget i Danmark stadig bærer præg af den spare-bevidsthed, som finanskrisen og den efterfølgende lavvækst har medført.

”Siden krisen har vi set en udpræget spare-bevidsthed, der blandt andet kommer til udtryk i form af et lavere forbrug og et højere opsparingstempo, og det smitter uden tvivl også af på vores villighed til at investere i vedvarende energikilder”, siger Martin Lundholm og fortsætter:

”De seneste år har vi eksempelvis set salget af de miljøvenlige minibiler stige markant, efter en omlægning af afgifterne gjorde dem mere økonomisk attraktive. Og det er et godt eksempel på en disposition, hvor vi forener økonomiske hensyn og miljøhensyn, uanset hvad end der så vægter tungest i forhold til den købsbeslutning”.

Læs også: Økonomi er afgørende for klimavenlig adfærd

Benny Hebsgaard mener, at samme tendens har vist sig i forhold til private solcelleanlæg. Her er efterspørgslen stort set forsvundet, efter nettomålerordningen med årlig afregning blev afskaffet ved udgangen af 2012.

Da nettomålerordningen med årlig afregning var gældende, blev der alene i 2012 opstillet omkring 70.000 private solcelleanlæg. Siden er udviklingen stagneret, og i 2015 er der i årets første fem måneder kun opstillet nogle få hundrede anlæg, forklarer Benny Hebsgaard.

-SSM

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

08.04.2026CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Ny analyse: Penge i skattely overstiger den fattigste halvdel af verdens formue

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online