’Hydrogenråd’ lanceret i Davos

Under sidste uges WEF-årsmøde blev et såkaldt brintråd lanceret. Sammenslutningen består af førende energy-, transport- og industrivirksomheder og er den første af sin slags på globalt plan.

I alt 13 ledende virksomheder inden for blandt andre energi- og bilindustrien har involveret sig i den nye sammenslutning Hydrogen Council. Foto: Alstom. .

23.01.2017

CSR.dk

I sidste uge mødtes erhvervsledere, statsoverhoveder og politiske beslutningstagere til World Economic Forums årlige topmøde i Davos. Et af de tiltag, der blev lanceret under mødet, er den globale sammenslutning ’Hydrogen Council’.

Læs også: Head & Shoulders vil sælge shampoo i flasker af genbrugsplast

Konsiliet består af 13 erhvervsledere inden for nogle af verdens førende energi-, transport- og industrivirksomheder, skriver organisationen Hydrogen Europe, der selv har været med til at kickstarte det nye hydrogenråd.

Formålet med sammenslutningen er at positionere brint som en af hovedløsningerne i den grønne omstilling. Det er første gang, et globalt initiativ sætter fokus på brint som middel til at fremme energiomstillingen på denne måde.

De er med i Hydrogen Council

De internationale virksomheder, der indtil videre er en del af den nye sammenslutning er:

Air Liquide, Alstom, Anglo American, BMW GROUP, Daimler, ENGIE, Honda, Hyundai, Kawasaki, Royal Dutch Shell, The Linde Group, Total og Toyota.

Rådet ledes af to medformænd fra forskellige geografiske områder og sektorer. Pt. ledes sammenslutningen af henholdsvis adm. direktør og formand for Air Liquide og Toyota.

Kilde: Hydrogen Europe

Hydrogenkonsiliet ledes af to medformænd, Benoît Potier, adm. direktør for Air Liquide, og Takeshi Uchiyamada, formand for Toyota. Blandt rådets andre parter kan nævnes Honda, BMW, Shell og Daimler.

”2015-aftalen fra Paris om at bekæmpe klimaforandringerne er et vigtig skridt i den rigtige retning, men kræver handling fra erhvervslivet hvis den skal blive til virkelighed”, udtalte Benoît Potier i forbindelse med rådets lancering.

Han mener især, at samlingen af forskellige, førende industrier er en styrke for hydrogenrådet, men understreger samtidig, at Hydrogen Council får brug for samarbejdspartnere:

”Men vi kan ikke gøre det alene. Vi har brug for, at regeringer selv bakker hydrogenomstillingen op med tiltag og handlinger. Vores ønske til verdens ledere er i dag at forpligte sig til hydrogen, så vi sammen kan nå vores fælles klimamål (…)”.

Læs også: Ny WEF-rapport: Her er verdens største risici lige nu

Hydrogen Council vil samarbejde med en række hovedaktører inden for forretningsverdenen, den politiske verden samt brintindustrien for at nå målsætningen. Læs brintrådets rapport om det fremtidige arbejde og visionerne her.

-CHM

Vestforbrænding

Sponseret

Vi går i dybden med CO2

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

02.07.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Danskerne elsker genbrug – især om sommeren

02.07.2025Elis Danmark A/S

Sponseret

Danmarks første anlæg til anvendelse af regnvand i industriproduktion er sat i drift

01.07.2025MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Podcast til sommerferien

01.07.2025CSR.dk

Nordea justerer regler efter lån til oliegigant

01.07.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

Nu kan festivaler og andre events svanemærkes

27.06.2025Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Bæredygtighedsindsats når nye højder: AKKC certificeret med Svanemærket

27.06.2025CSR.dk

Udskældte klimareduktioner skal tages i brug i stor stil

24.06.2025MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Gør social bæredygtighed til en styrkeposition – deltag i nyt gratis forløb

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Webinar
Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with a Master in Sustainable Leadership.

Dato

03.07.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
ESG Summer School - Live Webinar - Learn to speak ESG

Want to work with ESG and sustainable business? Even experienced professionals can get lost in the terminology. Gain a clear overview and insight into the key terms and abbreviations, so you can understand and discuss how companies can create value for both society and the bottom line.

Dato

03.07.2025

Tid

14:00

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
ESG Sommerskole - Live Webinar - Lær at tale ESG

Ønsker du at arbejde med ESG og bæredygtig business? Selv erfarne fagfolk roder rundt i begreberne. Få overblik og indblik i de centrale nøgleord og bogstavsforkortelser. Så du kan forstå og tale med om, hvordan virksomheder kan skabe værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

04.07.2025

Tid

09:00

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 8. august: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

04.08.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar August 5, 2025: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our Q&A webinar to learn more.

Dato

05.08.2025

Tid

14:00

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til at arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2025

Tid

08:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn