”Vi renoverer for lidt og for langsomt”

Renoveringen af den eksisterende bygningsmasse i Danmark går for langsomt. Derfor vil samfundspartnerskabet Rebus gøre processerne nemmere for alle parter, til glæde for samfund, miljø og mennesker.

Flere renoveringsprojekter med præfabrikerede elementer som eksempelvis badeværelsesinventar er nødvendigt for at forbedre det danske klimaregnskab, mener Rebus..

26.10.2018

Anders Kampmann, CSR.dk

Opførsel og drift af bygninger i Danmark er en af de største poster på det danske klimaregnskab. Nyere byggerier inddrager efterhånden klimahensyn på ganske mange parametre, men den lidt ældre del af den eksisterende bygningsmasse er lidt af en klimaklods om benet.

"Vi kan nok se frem til en situation, hvor nogle aktører måske får lidt mindre at lave, men hvor kagen samtidig bliver større og bedre", siger Martha Katrine Sørensen om den nødvendige omstilling af byggebranchen. Foto: Teknologisk Institut.

Det forklarer Martha Katrine Sørensen, der er sektionsleder på Teknologisk Institut og projektleder for samfundspartnerskabet Rebus. Navnet er en sammenskrivning af ordene Renovating Buildings Sustainably, og heri ligger også projektets raison d’etre, nemlig at fremme bæredygtige renoveringer.

Og det er der et udtalt behov for, understreger Martha Katrine Sørensen.

”Bygningsmassen fra specielt 1960’erne og ’70’erne trænger i den grad til en renovering, og lige nu sker der for lidt, og det går for langsomt. Bygninger fra denne periode har ofte et forholdsvis højt energiforbrug i drift, ligesom indeklimaet tit ikke er optimalt”, siger hun.

For at sætte skub i udviklingen og markedet for bæredygtige renoveringer, vil Rebus fremme en række processer, der kan gøre det mere effektivt og enkelt at renovere. Indsatsen har man delt ind i tre overordnede kategorier:

  • Det strategiske plan omkring rammevilkår og organisationsformer,
  • de tekniske og digitale aspekter med løsninger til facader og installationer, og
  • standarder og beslutningsredskaber til styring og dokumentation af effektiv renovering.

”Generelt fokuserer vi på nogle metoder, som skal gøre renoveringsprojekter nemmere, hurtigere og billigere. Fx arbejder vi med en industrialisering af processen, hvor vi får flere præfabrikerede elementer i spil, som er mere standardiserede og derfor kan fremstilles i større mængder på forhånd. Det giver mindre byggeplads på det enkelte projekt, til glæde for beboere, samfund, miljø og økonomi”, siger Martha Katrine Sørensen.

Om Rebus

Partnerskabet skal finde nye løsninger på de udfordringer, som præger renoveringsområdet i dag. Gennem en række fokusområder og afprøvning i fuldskala, skal projektet udvikle metoder og værktøjer til renovering, der gavner miljøet, beskæftigelsen, indeklimaet og innovationskraften i byggeriet. Projektet skal sikre 50 procent lavere energiforbrug efter renovering, 30 procent lavere ressourceforbrug under renovering og 20 procent øget produktivitet.

Innovationsfonden har investeret 35 mio. i projektet, Realdania 8 mio. og Grundejernes Investeringsfond har bidraget med 6 mio. Med partnernes medfinansiering er budgettet for REBUS samlet set ca. 81 millioner kroner. Læs mere om fondene her.

Bag Rebus står repræsentanter fra alle led i byggeriets værdikæde fra teknologiudvikling og rådgivning til slutbruger og marked. Partnerne tæller bl.a. Cowi, Henning Larsen, NCC og DTU.

Netop de præfabrikerede elementer – eller bare prefab – er noget, Martha Katrine Sørensen og Rebus har forventninger til vil gøre fremtiden lettere for byggebranchen, som vil kunne sammensætte både nybygningsopgaver og renoveringsprojekter på en langt mere simpel måde.

”Der er ingen tvivl om, at udviklingen går i retning af mere prefab, og det kan forenkle en lang række opgaver. Man kan jo forestille sig et ’Ikeakøkken-agtigt’ program, hvor man som bygherre selv kan vælge de elementer, man har brug for, og med det samme få et overslag på pris, klimabelastning, leveringstid etc.”, siger hun.

Før vi når så langt, skal byggebranchen dog omstille sig, og det er ikke nødvendigvis så nemt, påpeger Martha Katrine Sørensen.

”Der er mange mekanismer i spil her, og industrien kan være lidt træg. Vi kan nok se frem til en situation, hvor nogle aktører måske får lidt mindre at lave, men hvor kagen samtidig bliver større og bedre. De fleste skal i hvert fald være klar til at droppe vanetænkningen; ’Vi gør som vi plejer’ kan modarbejde hele udviklingen”, siger hun.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Denne artikel er del af et tema:

I fokus: bæredygtigt byggeri

Relateret indhold

26.02.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

16.02.2026CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

Regioner presser EU: Byggeriet skal fylde mere i ny lov om cirkulær økonomi

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

3H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

16.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Livscyklusanalyser

Opnå en helhedsforståelse af produktets vej igennem hele værdikæden og bliv klogere på et produkts livscyklus og miljøbelastning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus Ringvej Syd 104 8260 Viby J

Dakofa
Møde
Temadag om styrket affaldstilsyn: Kommunale erfaringer efter det første år

Dakofa inviterer til en temadag, hvor der lægges op til udveksling af erfaringer med de allerede gennemførte, kommunale affaldstilsyn.

Dato

17.03.2026

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V