25 millioner kroner til tekstilarbejdere og teplukkere

Forbrugernes fokus på, at t-shirts og te-poser skal være produceret under ordentlige forhold, er kommet på den internationale dagsorden. Men der er stadig millioner af tekstilarbejdere og teplukkere, der arbejder under usle arbejdsforhold.

10.03.2015

CSR.dk

For bedre at imødegå de kummerlige forhold som blandt andet mange tekstilarbejdere og teplukkere arbejder under, styrker regeringen nu arbejdet med at fremme virksomheders samfundsansvar med en ny pulje på 25 millioner kroner.

Læs også: Stadig elendige forhold for tekstilarbejderne i Bangladesh

Det sker i forbindelse med, at handels- og udviklingsminister Mogens Jensen er vært for en international CSR-konference i Industriens Hus med deltagelse af virksomheder som Lego, Novo Nordisk, FLSmidth, Vestas og H&M.

”Regeringen vil sætte yderligere fokus og fart på arbejdet med at forbedre arbejds- og levevilkår i udviklingslande og vækstøkonomier. Danske virksomheder skal gå foran, og den indsats støtter vi nu med 25 millioner kroner fra den nye CSR-pulje”, siger Mogens Jensen.

CSR-puljen kan bruges til danske indsatser, der forbedrer arbejds- og levevilkår i vækst- og udviklingslande, men også initiativer, der skaber debat og dialog i Danmark om virksomheders og investorers samfundsansvar.

”Jeg har fra min første dag i stolen som handels- og udviklingsminister sagt, at jeg vil kæmpe for bedre arbejdspladser i udviklingslandene. Det gavner tekstilarbejdere og teplukkere – og det gavner også danske virksomheder, der for alvor har fået øjnene op for vigtigheden af, at deres varer er produceret under gode forhold både for mennesker og miljø”, siger Mogens Jensen.

CSR-konferencen løber fra 10-13 marts og blandt talerne på førstedagen er Lars Rebien (Novo Nordisk), Jørgen Vig (Lego) og Thomas Schulz (FLSmidth) samt mere end 300 deltagere fra 40 lande.

”Interessen for konferencen og tilstedeværelsen af de øverste chefer for nogle af Danmarks største virksomheder viser med alt tydelighed, at CSR-dagsordenen er rykket helt ind på direktionsgangen og øverst på dagsordenen, når der skal tages strategiske beslutninger i globale virksomheder som Novo Nordisk, LEGO og FLSmidth”, siger Mogens Jensen.

Læs også: To Danida-erhvervsordninger ophører midlertidigt

Konferencen afholdes i partnerskab mellem Dansk Industri, Verdensbanken og Udenrigsministeriet med det formål at rykke bæredygtig vækst og virksomheders samfundsansvar højere op på den internationale dagsorden.

Se konferenceprogrammet

- JKK 

Bureau Veritas

Sponseret

Understand Climate Footprint Calculations – LCA, EPD, PEF and the GHG Protocol Explained

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

15.09.2025CSR.dk

Cirkulær økonomi vinder frem i klimakommunikationen

15.09.20253H Law

Sponseret

3H Law Miniserie: Bæredygtighed i din branche - Detailbranchen

10.09.2025CSR.dk

Slut med ekstra midler til greenwashing trods stort behov

09.09.2025Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Green Claims Under Scrutiny: How to Communicate with Evidence

08.09.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: B2B og ESG - Gælder markedsføringsloven?

01.09.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: Grønt men ikke greenwashing – tre eksempler på “safe” kommunikation

01.09.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

Fra ambition til action – succes med miljømærkede indkøb

28.08.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Gode råd: Sådan styrker du samarbejdet mellem ESG- ansvarlige og ledelsen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

Beierholm
Webinar
ESG to the point: Udvidet producentansvar - hvordan indrapporterer I emballage?

Vi oplevede stor interesse for webinaret omkring det udvidet producentansvar for engangsemballage, hvorfor vi har valgt at gentage succesen, så endnu flere virksomheder kan blive klogere på de regler, virksomheden muligvis er omfattet af. Denne gang fortæller vi også, hvorfor det udvidet producentansvar er et godt startsted for en række yderligere værdiskabende ESG- tiltag. Ud over at emballage og affaldsprodukter er centrale i klimaregnskabets Scope 3 afdeling, så skabes der vigtige data til fokus på ecodesign og cirkularitet, som kan være med til at forme ledelsesbeslutninger om strategi og innovation. Disse elementer indgår naturligvis også i både CSRD og VSME rapporteringsstandarderne.

Dato

16.09.2025

Tid

08:15

Sted

Teams

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.09.2025

Tid

08:30

Sted

Online