25 millioner kroner til tekstilarbejdere og teplukkere

Forbrugernes fokus på, at t-shirts og te-poser skal være produceret under ordentlige forhold, er kommet på den internationale dagsorden. Men der er stadig millioner af tekstilarbejdere og teplukkere, der arbejder under usle arbejdsforhold.

10.03.2015

CSR.dk

For bedre at imødegå de kummerlige forhold som blandt andet mange tekstilarbejdere og teplukkere arbejder under, styrker regeringen nu arbejdet med at fremme virksomheders samfundsansvar med en ny pulje på 25 millioner kroner.

Læs også: Stadig elendige forhold for tekstilarbejderne i Bangladesh

Det sker i forbindelse med, at handels- og udviklingsminister Mogens Jensen er vært for en international CSR-konference i Industriens Hus med deltagelse af virksomheder som Lego, Novo Nordisk, FLSmidth, Vestas og H&M.

”Regeringen vil sætte yderligere fokus og fart på arbejdet med at forbedre arbejds- og levevilkår i udviklingslande og vækstøkonomier. Danske virksomheder skal gå foran, og den indsats støtter vi nu med 25 millioner kroner fra den nye CSR-pulje”, siger Mogens Jensen.

CSR-puljen kan bruges til danske indsatser, der forbedrer arbejds- og levevilkår i vækst- og udviklingslande, men også initiativer, der skaber debat og dialog i Danmark om virksomheders og investorers samfundsansvar.

”Jeg har fra min første dag i stolen som handels- og udviklingsminister sagt, at jeg vil kæmpe for bedre arbejdspladser i udviklingslandene. Det gavner tekstilarbejdere og teplukkere – og det gavner også danske virksomheder, der for alvor har fået øjnene op for vigtigheden af, at deres varer er produceret under gode forhold både for mennesker og miljø”, siger Mogens Jensen.

CSR-konferencen løber fra 10-13 marts og blandt talerne på førstedagen er Lars Rebien (Novo Nordisk), Jørgen Vig (Lego) og Thomas Schulz (FLSmidth) samt mere end 300 deltagere fra 40 lande.

”Interessen for konferencen og tilstedeværelsen af de øverste chefer for nogle af Danmarks største virksomheder viser med alt tydelighed, at CSR-dagsordenen er rykket helt ind på direktionsgangen og øverst på dagsordenen, når der skal tages strategiske beslutninger i globale virksomheder som Novo Nordisk, LEGO og FLSmidth”, siger Mogens Jensen.

Læs også: To Danida-erhvervsordninger ophører midlertidigt

Konferencen afholdes i partnerskab mellem Dansk Industri, Verdensbanken og Udenrigsministeriet med det formål at rykke bæredygtig vækst og virksomheders samfundsansvar højere op på den internationale dagsorden.

Se konferenceprogrammet

- JKK 

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

22.10.2026Schneider Electric

Sponseret

Buildings Day 2026: Hvad virker faktisk i nordiske bygninger?

19.10.2026CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Mange nye millioner til mere plante-rig fødevaresektor

CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

CSR.dk

Realdania vil give danskerne nye boligdrømme

CSR.dk

”2027 Outlook” kortlægger, hvor bæredygtighed er på vej hen

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

10.11.2026

Sted

Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 10. november: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

10.11.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI - Officielt certifikat-kursus (version 2.0)

Bliv kvalificeret som Preventive Controls Qualified Individual (PCQI) – en FDA-forudsætning for eksport til det amerikanske fødevaremarked.

Dato

11.11.2026

Sted

Middelfart