25 millioner kroner til tekstilarbejdere og teplukkere

Forbrugernes fokus på, at t-shirts og te-poser skal være produceret under ordentlige forhold, er kommet på den internationale dagsorden. Men der er stadig millioner af tekstilarbejdere og teplukkere, der arbejder under usle arbejdsforhold.

10.03.2015

CSR.dk

For bedre at imødegå de kummerlige forhold som blandt andet mange tekstilarbejdere og teplukkere arbejder under, styrker regeringen nu arbejdet med at fremme virksomheders samfundsansvar med en ny pulje på 25 millioner kroner.

Læs også: Stadig elendige forhold for tekstilarbejderne i Bangladesh

Det sker i forbindelse med, at handels- og udviklingsminister Mogens Jensen er vært for en international CSR-konference i Industriens Hus med deltagelse af virksomheder som Lego, Novo Nordisk, FLSmidth, Vestas og H&M.

”Regeringen vil sætte yderligere fokus og fart på arbejdet med at forbedre arbejds- og levevilkår i udviklingslande og vækstøkonomier. Danske virksomheder skal gå foran, og den indsats støtter vi nu med 25 millioner kroner fra den nye CSR-pulje”, siger Mogens Jensen.

CSR-puljen kan bruges til danske indsatser, der forbedrer arbejds- og levevilkår i vækst- og udviklingslande, men også initiativer, der skaber debat og dialog i Danmark om virksomheders og investorers samfundsansvar.

”Jeg har fra min første dag i stolen som handels- og udviklingsminister sagt, at jeg vil kæmpe for bedre arbejdspladser i udviklingslandene. Det gavner tekstilarbejdere og teplukkere – og det gavner også danske virksomheder, der for alvor har fået øjnene op for vigtigheden af, at deres varer er produceret under gode forhold både for mennesker og miljø”, siger Mogens Jensen.

CSR-konferencen løber fra 10-13 marts og blandt talerne på førstedagen er Lars Rebien (Novo Nordisk), Jørgen Vig (Lego) og Thomas Schulz (FLSmidth) samt mere end 300 deltagere fra 40 lande.

”Interessen for konferencen og tilstedeværelsen af de øverste chefer for nogle af Danmarks største virksomheder viser med alt tydelighed, at CSR-dagsordenen er rykket helt ind på direktionsgangen og øverst på dagsordenen, når der skal tages strategiske beslutninger i globale virksomheder som Novo Nordisk, LEGO og FLSmidth”, siger Mogens Jensen.

Læs også: To Danida-erhvervsordninger ophører midlertidigt

Konferencen afholdes i partnerskab mellem Dansk Industri, Verdensbanken og Udenrigsministeriet med det formål at rykke bæredygtig vækst og virksomheders samfundsansvar højere op på den internationale dagsorden.

Se konferenceprogrammet

- JKK 

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.09.2026CSR.dk

Så kom Forbrugerombudsmanden reviderede anbefalinger til miljømarkedsføring

04.09.2026CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

CSR.dk

”2027 Outlook” kortlægger, hvor bæredygtighed er på vej hen

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

Dagrofa aps

Sponseret

Hyldest til madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk

CSR.dk

Endnu en greenwashingsag afgjort i byretten

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

05.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Miljømærkning Danmark
Konference
Klædt på til fremtiden med miljømærker

Kom til heldagskonference om bæredygtighed, miljømærker og grøn omstilling, og få nye perspektiver fra virksomheder, eksperter og beslutningstagere på tværs af brancher.

Dato

05.10.2026

Tid

09:30

Sted

Odense Mødecenter, Buchwaldsgade 48, 5000 Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Netværksarrangement for fødevaresektoren: Bæredygtighed som konkurrencekraft

Dette netværks arrangement er særligt relevant for dig, der arbejder med bæredygtighed, eksport, salg, marketing, kommunikation eller forretningsudvikling - og som ønsker konkrete perspektiver på, hvordan disse områder kan spille bedre sammen og styrke virksomhedens position på internationale markeder.

Dato

05.10.2026

Tid

10:00

Sted

Vesterbrogade 1L, 4th 1620 København Danmark