Adidas dropper plastikposerne

Adidas vil ikke længere lange plastikposer over disken i sine egne butikker. Dermed skærer sports- og modegiganten 70 millioner plastikposer af sit forbrug.

Med undtagelse af Rusland og Kasakhstan er det allerede slut med at få sine Adidas-sko og andre varer i plastikposer i alle Adidas egne butikker. Foto: Flickr/Daniel Go..

26.04.2016

CSR.dk

Den tyske sports- og modevirksomhed Adidas annoncerede i forbindelse med Earth Day, den 22. april, at virksomheden vil stoppe brugen af plastikposer i alle sine butikker. Med mere end 4.000 butikker globalt betyder det, at sports- og modegiganten årligt sparer omtrent 70 millioner plastikposer. Det skriver cover.dk.

Læs også: Adidas åbner ny miljøvenlig fabrik

“At udfase plastikposerne er en del af vores bredere indsats på hele tiden at øge brugen af mere bæredygtige materialer i vores produktion, produkter og butikker, som vi for nylig annoncerede med ‘Sport needs a space’, vores bæredygtighedsstrategi for 2020”, skriver Roland Auschel, der er en del af ledelsen og ansvarlig for det globale salg, i en pressemeddelelse.

Selvom plastikposerne bliver udskiftet med mere miljøvenlige papirsposer, er det ikke helt bæredygtigt nok for virksomheden. Produktionen af papirsposer sætter nemlig også sine fodspor på klimaregnskabet. Derfor er målet, at ikke alle kunder forlader butikkerne med en pose under armen:

”Vores butikspersonale er blevet trænet i vigtigheden af at tage forbrugerne med på denne rejse med os. Vi vil derfor spørge forbrugerne, om de virkelig har brug for en papirspose, før vi giver en væk. At reducere antallet af poser, vi producerer, betyder også, at vi minimerer vores miljømæssige aftryk og hjælper os til at blive en endnu mere bæredygtig virksomhed”.

Læs også: Apple, Adidas og H&M har Kinas ”grønneste” forsyningskæder

Med undtagelse af Rusland og Kasakhstan er det allerede slut med plastikposer i alle Adidas' egne butikker. De to lande er dog med på papirspose-bølgen fra juni i år. Virksomheden arbejder desuden på, at mærkets franchisetagere også dropper plastikposer.

-SSM

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.10.2026Klimaskovfonden

Sponseret

Virksomheder kan nemt plante skov lokalt

09.10.2026CSR.dk

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

CSR.dk

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

CSR.dk

Klimarådet anbefaler højere afgifter på flyrejser

Schneider Electric

Sponseret

Når overskudsvarme skal skabe reel værdi

CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

Klimaskovfonden

Sponseret

Danskerne vil gerne betale mere for mindre CO2

CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer løsning, der moderniserer bygninger uden nye kabler

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense