Afgørelse om overskudsvarme kan gavne både forbrugere og virksomheder

I sidste uge kunne Skatteankenævnet afgøre, at Facebooks kommende datacenter i Odense ikke skal betale afgift af overskudsvarme. Det giver både fordele til de danske forbrugere og andre virksomheder.

Ved at fjerne afgiften på overskudsvarme kan varmen i stedet basere sig på vedvarende energi, da datacentrene typisk får strøm fra vindmøller eller solcentre, vurderer direktør for Datacenter Industri. Arkivfoto..

14.09.2017

CSR.dk

Varmeregningen bliver billigere, og Danmark bliver grønnere. Det bliver resultatet, efter at Skatteankenævnet i sidste uge kunne afgøre en sag om afgifter på overskudsvarme.

Afgørelsen betyder blandt andet, at Facebooks kommende datacenter nær Odense kan få lov til at levere overskudsvarme, uden at der skal betales afgift af det.

Ifølge Kim Mortensen, der er direktør for brancheforeningen Dansk Fjernvarme, er afgørelsen ikke kun et gennembrud for Facebook-koncernen, men også for virksomheder i hele landet:

”I dag køler man overskudsvarmen ned og smider det enten i Vadehavet eller til gavn for gråspurvene i luften. Med den her afgørelse kan vi bruge overskudsvarmen til at smide det ind i fjernvarmesystemet til opvarmning i huse”, siger han til Ritzau.

Læs også: Datacentre skal være en del af den grønne omstilling

Skal kun betale elafgift
Når firmaer producerer varer, bliver der også produceret varme, men den må firmaerne ikke slippe direkte ud i naturen. Derfor betaler store virksomheder som for eksempel Facebook mange penge for at køle vandet ned, inden de skiller sig af med det.

Men efter at Facebook har fået medhold i sin klage til Skatteankenævnet, slipper virksomheden for at betale afgift på overskudsvarmen og nøjes i stedet med kun at betale elafgift.

Det gør, at det kan betale sig for virksomheden at blive grønnere og give varmen væk gratis, så fjernvarmefirmaerne skal bruge færre fossile brændsler, og danskernes varmeregninger bliver billigere.

Gode muligheder i at udnytte energien bedre
Også hos brancheforeningen Datacenter Industrien ser man muligheder i, at eksisterende datacentre kan udnytte overskudsvarmen og dermed energien bedre.

Ifølge Henrik Hansen, der er direktør for foreningen, bliver fjernvarmen dog ikke nødvendigvis billigere for danskerne. Til gengæld vil den i høj grad basere sig på vedvarende energi, fordi datacentrene typisk får strøm fra vindmøller eller solcentre.

Læs også: Pelsfirma sender overskudsvarme til Glostrups parcelhuse

Med Skatteankenævnets afgørelse peger Henrik Hansen samtidig på, at flere virksomheder i fremtiden vil vælge at placere datacentre i Danmark. Det kan blandt andet betyde, at vi opbygger knowhow, som kan bruges i andre lande:

”Der er store eksportperspektiver, fordi det er et af de områder, hvor vi i Danmark har en konkurrencefordel takket være vores fjernvarmesystem”, siger Henrik Hansen til Ritzau.

Det kræver dog, at der også bliver fundet løsninger på en række andre udfordringer, hvorfor Henrik Hansen påpeger et behov for flere uddannede inden for branchen:

”Vi står med et problem i forhold til arbejdskraft, der skal drifte datacentrene. Der er behov for at få uddannet nogle specialister på det område. Samtidig kræver det også anlægsvirksomheder, der har ekspertise i at bygge disse centre”, siger han til Ritzau.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.06.2026MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Bæredygtighed er blevet standardkrav i mødebranchen, men kommunikationen halter fortsat

16.06.2026CSR.dk

2030-klimamål hænger i en tynd tråd uden nye indsatser

CSR.dk

Vi kan ikke løse klimakrisen som forbrugere

CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor indtog Madens Folkemøde: Grøn smag og god dialog på menuen

CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT opnår sin første CO₂‑neutrale fabrik i Nordenham

Schneider Electric

Sponseret

Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

Dansk Retursystem

Sponseret

Flere dåser og flasker med pant bliver designet, så de kan genanvendes til nye igen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

17.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn