21.12.2022  |  Klima, miljø og energi

Atea scorer høj international miljø- og klimakarakter

Indhold fra partner Hvad er dette?

Atea er blevet tildelt karakteren A- i Carbon Disclosure Projects’ (CDP) årlige klimaopgørelse. Atea har deltaget i CDP-rapportering siden 2010, og A- er Ateas hidtil højeste mærkning. Sammenlignet ligger det europæiske gennemsnit på karakteren B og gennemsnittet for it- og softwareudviklingssektoren ligger på karakteren C.

CDP er bredt anerkendt som en af verdens førende miljø- og klimagennemsigtigheds non-profit-organisationer, og derfor er karakteren vigtig for en virksomhed som Atea, der i mange år har arbejdet målrettet med bæredygtighed og grøn it, som CEO i Atea Danmark Kathrine Forsberg siger:

”Vi er rigtig glade for karakteren A- og den anerkendelse vi dermed har fået fra CDP. Vi har i lang tid haft vores fokus på bæredygtighed, og vi arbejder hele tiden på at reducere vores miljø- og klimapåvirkning. En score som denne er med til at understrege, at vi er på rette vej”.

CDP er en international non-profit-organisation, der arbejder med gennemsigtighed ift. virksomheders miljø- og klimapåvirkning. CDP har undersøgt 18.000 virksomheder, deres klimadata og miljøpåvirkning. Efter dataene er blevet analyseret af CDP får virksomheden tildelt en karakter, og her ligger Atea i top 17%.

CDP tildeler karakteren A til virksomheder, som bl.a. tager ansvar for sin miljøpåvirkning, og har målbare og videnskabsbaserede klimaomstillingsstrategier.

Atea blev tidligere i år kåret som verdens mest bæredygtige it-servicevirksomhed af Corporate Knights Global 100-indeks over verdens mest bæredygtige virksomheder.

Mere fra Atea Danmark A/S

Atea Danmark A/S

www.atea.dk

Vores mål er simpelt. Vi lever og arbejder i verdens måske bedste land. Og derfor skal vi have verdens bedste it-løsninger. Ikke for teknologiens skyld. Men for at hjælpe alle dem, der kæmper for at gøre fremtidens Danmark endnu bedre end i dag: CTO’en, der skal balancere vækstambitioner og bundlinje. Skolelæreren, der skal guide elever i den rigtige retning. Eller afdelingslægen, der skal h…

Se virksomhedsprofil  

  CSR.dk anvender cookies, som vi bruger til at huske dine indstillinger og statistik m.m. Når du fortsætter med at bruge websitet accepterer vores nye cookie- og persondatapolitik. Læs mere