Bangladesh vil selv kontrollere tøjfabrikker

Efter fem år har regeringen i Bangladesh besluttet at sende internationale inspektører ud af landet, og det skaber bekymringer.

Den bangladeshiske regering sender internationale inspektører hjem, landet skal fremover selv stå for at kontrollere tøjfabrikkerne..

04.12.2018

CSR.dk

Den bangladeshiske regering vil ikke forlænge de internationale aftaler, som landet har indgået i forhold til at kontrollere dets tøjfabrikker siden 2013. Det internationale samarbejde, samlet under Bangladesh-akkorden, skal forlade landet senest på torsdag, d. 6. december, med påbud fra Bangladeshs højesteret. Det skriver fagbladet3f.dk.

Læs også: Syv leverandører smidt ud af Bangladesh-akkorden

Akkorden er et samarbejde mellem over 200 globale tekstilproducenter, der skal arbejde for bedre arbejdsbetingelser på tøjfabrikker i Bangladesh. Inspektørerne fra Akkorden har siden 2013 inspiceret cirka 1.800 fabrikker og fundet mere end 100.000 sikkerhedsproblemer, hvoraf 89 procent er blevet løst, ifølge IndustriALL.

Men det er nu slut. Bangladeshs regering har selv oprettet et tilsyn, der skal varetage opgaven:

”Vi har ansat 130 inspektører og er bestemt i stand til at overvåge fremskridtene for fabriksbygningerne. Vi vil ikke forlænge de internationale aftaler”, siger den bangladeshiske arbejdsminister, ifølge The Daily Star.

Aftalen mellem Akkorden og regeringen udløb i november.

Regeringens beslutning skaber bekymring
Initiativet til Akkorden blev til på grund af en ulykke i 2013, hvor tøjfabrikanten Rana Plaza’s fabrik kollapsede, som kostede over 1000 menneskeliv.

Og selvom det hele tiden har været meningen, at Bangladesh på et tidspunkt selv skulle overtage kontrolarbejdet, mener både organisationer og virksomheder ikke at regeringen er klar endnu.

”Lige nu er der intet alternativ til Accord’en. De nationale myndigheder, der skal tage over, er slet ikke fuldt bemandede”, siger Sheheli Afroz, faglig sekretær i fagforbundet UFGW, til fagbladet3f.dk.

Fagforbundet IndustriALL udtrykker også bekymring og mener ikke, at regeringens beslutning er forsvarlig.

”Hvis Accord’en bliver forhindret i at være til stede i Bangladesh, vil vi fortsætte arbejdet fra Amsterdam. De bindende aftaler med næsten 200 modefirmaer og forhandlere gælder stadig”, siger Jenny Holdcroft, næstformand i IndustriALL, til fagbladet3f.dk.

Læs også: Levi’s vil slå rekord i bæredygtig supply chain

Derudover opfordrer også EU-parlamentet den bangladeshiske regering til at forlænge aftalen med Akkorden.

- SDN

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.08.2026CSR.dk

Hafnia vinder Danske Rederiers di­ver­si­tets­pris - igen

13.08.2026CSR.dk

Flere gevinster ved en stresspolitik på arbejdspladsen

CSR.dk

Den er god nok: Handling giver forvandling

CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

CSR.dk

Aldersdiskrimination på arbejdsmarkedet er steget markant

CSR.dk

Cabi vil geare SMV’er til fremtidens arbejdsmarked

Comwell Hotels

Sponseret

Faglighed, fællesskab og råvarer

Elis Danmark A/S

Sponseret

Elis støtter 23 ferielejre med nyvaskede tekstiler

CSR.dk

Nyt logistisk kriseberedskab for Danmarks mest udsatte

CSR.dk

Den sociale bæredygtighed skal ud ad skyggen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - aften

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup