Syv leverandører smidt ud af Bangladesh-akkorden

Akkorden for brand- og bygningssikkerhed i Bangladesh har udelukket syv tøjproducenter fra at levere til de repræsenterede brands pga. dårlige sikkerhedsforhold.

I alt 10 fabrikker er røget ud af Bangladesh-Akkorden pga. for dårlige arbejdsforhold. Arkivfoto..

19.12.2016

CSR.dk

I april 2013 styrede tøjfabrikken Rana Plaza i udkanten af Bangladeshs hovedstad Dhaka sammen i en katastrofe, der kostede 1138 mennesker livet. Siden da har de mange internationale brands, der får produceret tøj i landets enorme tekstilsektor, i større eller mindre grad arbejdet for at forbedre forholdene for de flere millioner fabriksansatte.

Læs også: Branddøre i Bangladesh – H&M kæmper, NGO’er kritiserer

Et af de konkrete initiativer, der blev stablet på benene efter ulykken, er den såkaldte Accord on Fire and Building Safety in Bangladesh, som har samlet over 200 globale mærkevarer i bestræbelserne på at sikre bedre arbejdsbetingelser på fabrikkerne.

En central opgave for Akkorden er at inspicere de over 1.600 fabrikker, den pt. dækker, påpege fejl og sørge for, at fabriksejerne udbedrer dem, hvis de ikke vil miste Akkordens medlemmer som kunder. Netop det er imidlertid lige sket for syv leverandører, skriver Dansk Mode & Tekstil.

Det drejer sig om i alt 10 fabrikker, der blev inspiceret af uafhængige ingeniører i løbet af 2014. På baggrund af kontrolbesøgene blev der udarbejdet en rapport over mangelfuld brand- og bygningssikkerhed. Leverandørerne har haft to år til at udbedre disse sikkerhedsrisici, men da de ikke har formået at rette op på manglerne, har Akkorden afbrudt samarbejdet med leverandørerne. Dermed har de ikke længere mulighed for at producere varer til virksomheder, der har skrevet under på Akkorden. 

Ifølge tal fra Akkorden er omkring 63 procent af de rapporterede sikkerhedsproblemer blevet udbedret på fabrikkerne i Bangladesh, mens omkring 80 procent af el-relaterede problemer er ordnet. Dog er det kun 15 ud af godt 1.600 Akkord-fabrikker i Bangladesh, der har formået at rette op på samtlige af de rapporterede mangler

Læs også: To nye apps sikrer bæredygtighed i tekstilbranchen

De syv leverandører er Haesong Group (Haesong Corporation Ltd. og Haesong Sweater Ltd.), Tuba Garments Ltd., Rock Knitwears Ltd., Riverside Apparels, MS Attires Ltd., Anam Garments Ltd. og Ashulia Apparels. Hvilke brands de producerer for, fremgår ikke.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

Understand Climate Footprint Calculations – LCA, EPD, PEF and the GHG Protocol Explained

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

16.09.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Toyota Material Handling Danmark certificeret i LEAN Service Excellence

11.09.2025CSR.dk

Resiliens: Sådan bliver I klar til at håndtere den næste krise

11.09.2025CSR.dk

Første automat af genanvendte strømpebukser åbner i Danmark

10.09.2025Etisk Handel Danmark

Sponseret

Små valg, stor forskel – hvem vinder Verdens Bedste Indkøber?

10.09.2025CSR.dk

SCM er (også) en politisk disciplin

09.09.2025Etisk Handel Danmark

Sponseret

Ny guide: Gør en forskel med dit kaffeindkøb

09.09.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Fra kaffecykel til millionforretning

08.09.2025BSR

Sponseret

Mining and the Just Transition: Putting People at the Center of the Energy Transition

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

Beierholm
Webinar
ESG to the point: Udvidet producentansvar - hvordan indrapporterer I emballage?

Vi oplevede stor interesse for webinaret omkring det udvidet producentansvar for engangsemballage, hvorfor vi har valgt at gentage succesen, så endnu flere virksomheder kan blive klogere på de regler, virksomheden muligvis er omfattet af. Denne gang fortæller vi også, hvorfor det udvidet producentansvar er et godt startsted for en række yderligere værdiskabende ESG- tiltag. Ud over at emballage og affaldsprodukter er centrale i klimaregnskabets Scope 3 afdeling, så skabes der vigtige data til fokus på ecodesign og cirkularitet, som kan være med til at forme ledelsesbeslutninger om strategi og innovation. Disse elementer indgår naturligvis også i både CSRD og VSME rapporteringsstandarderne.

Dato

16.09.2025

Tid

08:15

Sted

Teams

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.09.2025

Tid

08:30

Sted

Online