Syv leverandører smidt ud af Bangladesh-akkorden

Akkorden for brand- og bygningssikkerhed i Bangladesh har udelukket syv tøjproducenter fra at levere til de repræsenterede brands pga. dårlige sikkerhedsforhold.

I alt 10 fabrikker er røget ud af Bangladesh-Akkorden pga. for dårlige arbejdsforhold. Arkivfoto..

19.12.2016

CSR.dk

I april 2013 styrede tøjfabrikken Rana Plaza i udkanten af Bangladeshs hovedstad Dhaka sammen i en katastrofe, der kostede 1138 mennesker livet. Siden da har de mange internationale brands, der får produceret tøj i landets enorme tekstilsektor, i større eller mindre grad arbejdet for at forbedre forholdene for de flere millioner fabriksansatte.

Læs også: Branddøre i Bangladesh – H&M kæmper, NGO’er kritiserer

Et af de konkrete initiativer, der blev stablet på benene efter ulykken, er den såkaldte Accord on Fire and Building Safety in Bangladesh, som har samlet over 200 globale mærkevarer i bestræbelserne på at sikre bedre arbejdsbetingelser på fabrikkerne.

En central opgave for Akkorden er at inspicere de over 1.600 fabrikker, den pt. dækker, påpege fejl og sørge for, at fabriksejerne udbedrer dem, hvis de ikke vil miste Akkordens medlemmer som kunder. Netop det er imidlertid lige sket for syv leverandører, skriver Dansk Mode & Tekstil.

Det drejer sig om i alt 10 fabrikker, der blev inspiceret af uafhængige ingeniører i løbet af 2014. På baggrund af kontrolbesøgene blev der udarbejdet en rapport over mangelfuld brand- og bygningssikkerhed. Leverandørerne har haft to år til at udbedre disse sikkerhedsrisici, men da de ikke har formået at rette op på manglerne, har Akkorden afbrudt samarbejdet med leverandørerne. Dermed har de ikke længere mulighed for at producere varer til virksomheder, der har skrevet under på Akkorden. 

Ifølge tal fra Akkorden er omkring 63 procent af de rapporterede sikkerhedsproblemer blevet udbedret på fabrikkerne i Bangladesh, mens omkring 80 procent af el-relaterede problemer er ordnet. Dog er det kun 15 ud af godt 1.600 Akkord-fabrikker i Bangladesh, der har formået at rette op på samtlige af de rapporterede mangler

Læs også: To nye apps sikrer bæredygtighed i tekstilbranchen

De syv leverandører er Haesong Group (Haesong Corporation Ltd. og Haesong Sweater Ltd.), Tuba Garments Ltd., Rock Knitwears Ltd., Riverside Apparels, MS Attires Ltd., Anam Garments Ltd. og Ashulia Apparels. Hvilke brands de producerer for, fremgår ikke.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.09.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen skal håndhæve EU’s forbud mod produkter fremstillet ved tvangsarbejde

17.09.2026CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Natur på dagsordenen: Sådan hænger TNFD, ISSB og EU's regler sammen

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

Dansk Standard

Sponseret

Miljøledelse i værdikæden: Fra konkurrencefordel til forudsætning

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

Webinar: Oplev den nye StackMate – enkel og fleksibel robotpalletering

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Hvem er Danmarks mest ansvarlige offentlige indkøber?

CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense

JUC SERVICE ApS
Konference
Miljøkonferencen

Miljøretten og miljøprocesserne i centrum for udvikling af klimaprojekter, vandmiljø, jordforurening, naturbeskyttelse og biodiversitet.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Marriott Copenhagen Hotel, Kalvebod Brygge 5, 1560 København V

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig finans

Lær at koble bæredygtighed og økonomi, så du kan rådgive om investeringer og finansielle løsninger, der skaber værdi på flere bundlinjer. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J