Finske biler skal køre på madrester fra Ikea

Biogas hitter i Finland. Derfor åbner Gasum en ny tankstation, hvor bilerne kan køre på madrester fra Ikea-restauranter.

I Finland er antallet af biler, der kører på biogas steget markant i de seneste par år. Nu åbner Ikea og Gasum ny biogasstation, hvor madrester fra Ikea bruges til at producere brændstof. Foto: Gasum.

12.03.2018

CSR.dk

Antallet af biler, der kører på biogas, er i de seneste par år eksploderet i Finland. Nu åbner Gasum 2018’s første gas-tankstation. Her kan du tanke din bil op med biogas, der er produceret af det overskydende mad fra Ikea-restauranter i Finland.

Læs også: Biogas kan bane vejen for grøn transport

Tankstationen er en del af det nye bæredygtige samarbejde mellem Ikea og Gasum. Den nye tankstation er placeret lige ved siden af Ikea i Lommila ved byen Espoo. Dermed forsøger man at undgå, at madaffald går til spilde.

”Vores primære formål er at reducere madspild på Ikea-restauranter, men placeringen gør det muligt at energiudnytte selv meget små mængder af mad. Samarbejdet med Gasum giver os endnu en mulighed for at gøre hverdagen bedre i Finland,” siger Tiina Suvanto, der er bæredygtighedsmanager i Ikea.

Flere gas-tankstationer på vej
Den nye biogas-station er en del af en større ambition om mere miljørigtig transport. Over de næste par år planlægger Gasum at åbne i alt 28 tankstationer spredt udover hele Finland. 

"Biogas forventes at spille en vigtig rolle i fremtidens transport- og energiløsninger. Staten har promoveret anvendelsen af biogas betydeligt ved at støtte sådanne projekter. Der kan ske endnu mere ved at øge produktionen af gas og udbygge tankstationsnetværket,” siger den finske landbrug- og miljøminister, Kimmo Tiilikainen.

Efterspørgslen af biogas tog for alvor fart i 2017. Her var antallet af biler, der kører på gas, omkring tre gange større end året før. Der er i forvejen næsten 40 gassationer i Finland. Men intet tyder på at udviklingen stopper her. Hos Ikea er man glade for at være en del af den nye biogas-bølge.

"Det er fremragende, at den første Ikea-tankstation nu er åbnet i Finland. Det øger mulighederne for at finnerne kan tanke med 100 procent ren biogas,” siger Gasums Vice Rresident for Biogas, Jukka Metsälä.

Læs også: Ny rapport peger på biogas til tung transport

I dag er der cirka 3.500 biler, der skal bruge gas for at kunne køre på de finske veje. Og stadig flere virksomheder bruger gasdrevne køretøjer. Biogas er nemlig med til at reducere det miljøudslippet ved transport med op til 85 procent. Ikea har i fremtiden selv tænkt sig at benytte det naturvenlige brændstof til al transport.

-EST

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

08.04.2026CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Ny analyse: Penge i skattely overstiger den fattigste halvdel af verdens formue

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online