Brancheorganisationer ser positivt på klimamål

Dansk Industri og Dansk Metal mener, at ambitiøse klimamål er en fordel for virksomhederne. Derfor støtter begge organisationer op om Socialdemokratiets 2030-forslag om at reducere kulstofudslippet med 60 procent.

500.000 klimavenlige biler i 2030 er en af de tiltag, der skal til for at reducere kulstofudledningen med 60 procent i 2030, ifølge Socialdemokratiets nye udspil. Arkivfoto..

20.05.2019

CSR.dk

Fagforeningen Dansk Metal og erhvervsorganisationen Dansk Industri (DI) ser positivt på Socialdemokratiets nye udspil om at sænke CO2-udslippet med 60 procent i 2030. Organisationerne står nemlig fast ved, at klimamålsætninger er et plus for industrien. Det skriver Børsen.

Læs også: Danmark når først klimamål om 100 år, hvis tempoet fortsætter

Ifølge Trine Roed, direktør i DI har danske virksomheder rigtig mange kompetencer i forhold til den grønne omstilling. Derfor mener hun, at de nemt drage fordel af et øget politisk krav om at reducere kulstofudledningen.

Formanden for Dansk Metal, Claus Jensen, udtrykker samme holdning.

”Vi synes, det er godt, vi har ambitiøse mål, men det kræver, der bliver forsket intensivt, for vi klarer det ikke ved bare at skære ned i udledning af drivhusgasser. Vi er også nødt til at finde nye løsninger”, siger han, til Børsen.

Læs også: Elgiganten tester transport med biogas fra svensk distributionscenter

Forslaget fra Socialdemokratiet handler blandt andet om at indføre en bindende klimalov og have 500.000 klimavenlige biler i 2030. Derudover skal der opføres yderligere to havvindmølleparker på minimum 800 megawatt hver.

- SDN

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

24.04.2025Mind Energy

Sponseret

Energi Danmark konsoliderer sig på tværs af Norden

23.04.2025CSR.dk

Fra mælkekarton til byggemateriale: Skånsk virksomheder fordobler kapaciteten

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Kan du samle det stærkeste hold klimakæmpere?

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Aktiv transport med 10 virksomheds initiativer

22.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electrics Go Green Competition vender tilbage i 2025 – danske grønne talenter skal i spil

10.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Dit transportvalg har betydning for dit helbred og vores planet

09.04.2025CSR.dk

93,6 millioner sikrer CONCITOs fortsatte indsats

09.04.2025CSR.dk

Vognmænd får mulighed for at søge om støtte til grønne lastbiler

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle