19.08.2020 | Klima, miljø og energi
Bredden af etisk handel er blevet bredere, men de samme problematikker ligger i top
Indhold fra partner Hvad er dette?
Mulighederne for at arbejde med etisk handel og bæredygtighed er mange. DIEHs seneste medlemsundersøgelse viser, at der over tid er kommet endnu større bredde i, hvordan der arbejdes med etisk handel og bæredygtighed. Vi giver et par eksempler.
Mulighederne for at arbejde med etisk handel og bæredygtighed er mange. Hvert år spørger Dansk Initiativ for Etisk Handel (DIEH) sine godt 100 medlemmer til arbejdet med bæredygtighed og ansvarlige leverandørkæder.
Udviklingen på området viser, at der over tid er kommet større bredde i, hvordan der arbejdes med etisk handel og bæredygtighed. Ifølge den seneste undersøgelse for 2019/2020 er det igen de samme tre problematikker, der indtager toppen af dagsordenen for etisk handel:
Klima og energi, arbejdsmiljø samt aflønning og leveløn.
Her fremgår DIEH-medlemmernes top tre og nedenunder dykker vi ned i et par konkrete eksempler.
Lige så mange nuancer, der eksisterer af etisk handel, lige så mange måder er der at arbejde med etisk handel og bæredygtighed på. Bredden af etisk handel er ganske enkelt blevet bredere.
Men hvordan griber man arbejdet med etisk handel an? DIEHs medlemmer giver et par eksempler.
Det sorte guld: Fra restaffald til kerneprodukt
Verdensmålene ledte vejen for at udvikle en vision på det cirkulære område. Da Peter Larsen Kaffe genanalyserede hele processen relateret til fremstilling af kaffe, fandt de et kæmpe spild. Et spild, der ændrede synet på, hvad deres kerneprodukt er, og som nu er et potentiale i arbejdet for at blive 100 procent cirkulære i 2030 gennem optimering af ressourceforbrug.
Ideerne er mange, og Peter Larsen Kaffe har allerede pustet nyt liv i affaldsprodukter som kaffegrums, silverskin og giftigt restvand, som har vist sig at have stor nytteværdi i andre brancher.
Forbedring af kvinders rettigheder giver bedre tal på bundlinjen
En anden måde at arbejde med etisk handel på, finder man hos Sex & Samfund, som har indgået et lokalt partnerskab i Etiopien for at styrke kvinders rettigheder og sundhed via kapacitetsopbygning – noget som i sidste ende også giver bedre tal på bundlinjen.
Lokale sundhedsklinikker danner rammerne om health talks med fokus på sexchikane, vold mod kvinder, hygiejne, familieplanlægning og seksuelt overførte sygdomme. Ideen er, at en kulturændring igennem social dialog vil give sundere medarbejdere, øget produktivitet og bedre fastholdelse af medarbejdere og dermed sikre bæredygtigheden i en fortsat ung, etiopisk industri.
Certificeret skovforvaltning i Ecuador bidrager til den grønne omstilling
Imens Peter Larsen Kaffe og Sex & Samfund arbejder med at optimere ressourceforbrug og arbejdsmiljø, har den danske NGO NEPCon øje for klima og energi igennem certificeret skovforvaltning.
Siden 2019 har NEPCon gennemført certificering i økosystem-tjenester, hvor de første bambusplantager i Ecuador er blevet godkendt til ’FSC Ecosystem Service Certifications’. NEPCons indsats har ført til en øget produktion af bæredygtigt træ og gummi, og herigennem også afledte, positive sideeffekter som binding af mere kulstof, beskyttelse af lokale vandforsyninger og bedre forhold for sjældne arter.
Læs meget mere om etisk handel, bæredygtighed og ansvarlige værdikæder i Etisk Handel 2020, som DIEH netop har udgivet.
Samfund

Er det etiske forbrug ved at blive mainstream? – antallet af certificerede varer stiger år for år
Brug af mærkningsordninger er i vækst - både hos forbrugere, virksomheder, offentlige indkøbere og underleverandører. Mærkerne er blandt andet med til at bygge bro mellem producenter og forbrugere.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

Lancering af Dansk Alliance for Ansvarlig Palmeolie
Fælles indsats vil gøre det nemmere for danskerne at undgå at bidrage til fældning af regnskov, når de køber ind. Ny dansk alliance med 29 danske virksomheder, organisationer og myndigheder går sammen til kamp mod afskovning fra palmeolie.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

Grøn Transport i Værdikæden: Pjece med inspiration og gode råd
Transport er et helt centralt element i enhver indsats for at sikre mere bæredygtig indkøb af varer og tjenesteydelser. Er du indkøber, kan du nu få gode råd og inspiration til grønnere transport i værdikæden fra forskellige cases.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

Virksomheder og offentlige indkøbere deler viden om grønne indkøb
I Forum for Bæredygtige Indkøbs temagrupper mødes leverandører med offentlige og private indkøbere for at vidensdele om fx transport, plastemballage og IT samt brug af Verdensmål i udbud. Dialogen skubber de offentlige indkøb i en grønnere retning.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

Ny direktør i DIEH: ”Vi skal styrke samarbejdet for en mere ansvarlig og bæredygtig handel”
Ny direktør, Nanna Callisen Bang, glæder sig til at trække i arbejdstøjet for arbejdet med ansvarlige globale værdikæder. Hun lægger især vægt på at styrke samarbejder på tværs, men også at tempoet skal op - for det kalder samfundet på. Mød Nanna her.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi
Nyt grønt indkøbsmål for tekstiler
Partnerskab for Offentlige Grønne Indkøb (POGI) har netop vedtaget nyt indkøbsmål for tekstiler. Målet har fokus på at gøre miljøbelastningen mindre i hele produktets livscyklus fra udvinding af råvarer til genanvendelse eller bortskaffelse.
Indhold fra partner