Bring får større solcelleanlæg på logistikcenter i Greve

I samarbejde med logistikvirksomheden Bring opfører Logicenters nu et 1.950 kvadratmeter stort solcelleanlæg på taget af sit nye logistikcenter ved Greve. Solcellerne forventes at producere omkring 300.000 kWh energi om året.

Logicenters, der lejer logistikcentret ud til Bring, forventer at have solcelleanlægget klar i tredje kvartal af 2020. Foto: Logicenters..

05.06.2020

CSR.dk

For godt et år siden blev det første spadestik taget til Logicenters cross docking-anlæg i Greve syd for København, og knap er det næsten 14.000 kvadratmeter store anlæg færdigt, før ejendommens miljøprofil bliver styrket.

Sammen med den nye lejer af logistikcenteret, Bring, vil entreprenøren Logicenters udstyre taget med solceller. I alt kommer solcellerne til at dække et tagareal på 1.950 kvadratmeter og forventes at levere omkring 300.000 kWh energi årligt svarende til 66 parcelhuses årlige forbrug.

Læs også: Bring investerer i svensk producent af elektriske lastbiler

”Klimainvesteringer er et uhyre vigtigt aspekt for os, og vi stræber efter at ligge i front i forhold til at opføre bæredygtige logistikejendomme. Derfor er vi stolte over at installere et stort solcelleanlæg på vores ejendom i Greve. Vi er samtidig glade for, at Bring deler vores bæredygtighedsambitioner og ser frem til at foretage denne investering sammen”, siger Matthias Kettelhoit, der er direktør for Logicenters.

Sammen om de bæredygtige ambitioner
Sidste år blev Logicenters gennem ejeren NREP optaget i RE100 - en global koalition af virksomheder, der har forpligtet sig til at anvende 100 procent bæredygtig elektricitet. Samtidig blev der foretaget energianalyser af et større antal af Logicenters' ejendomme, som viste, at det er muligt at reducere energiomkostningerne med op mod en tredjedel ved at strømline energiforbruget i ejendommene.

Solecelleanlægget kommer til at dække 1.950 kvadratmeter og skal producere 300.000 kWh energi om året. Foto: Logicenters..

Foruden solcellerne vil Bring også investere i elektriske køretøjer til transport.

Læs også: Modevirksomhed vil installere solceller på logistikcentre

”Bring har ambitiøse miljømål, hvor vi som logistikvirksomhed arbejder på at være fossilfri i alle vores aktiviteter inden 2025. I dette arbejde var det naturligt at samarbejde med Logicenters om at installere Brings største solcelleanlæg til dato. Anlægget vil gøre det muligt for os at køre transporter på direkte solenergi, da vi samtidig investerer i elbiler i vores distributionsnetværk”, siger Jonas Olsson, ejendomschef hos Bring i Danmark.

Solcellerne på logistikcenterets tag monteres af Better Energy, hvor anlægget forventes at stå klar i tredje kvartal af 2020.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.04.2026CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

CSR.dk

Danmarks reelle sårbarhed handler om fossile brændsler

CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle