Britiske detailvirksomheder presser regeringen til at stramme op på anti-slavery regler

Marks and Spencer, Tesco og Co-op er blandt de 35 virksomheder, der har underskrevet en fælles opsang til den britiske regering. Heri forlanger man, at der oprettes et register, hvor det tydeliggøres, om virksomheder overholder de moderne regler for tvangsarbejde.

Marks & Spencer er en af de 35 virksomheder, der har underskrevet en ny erklæring til den britiske regering. Af erklæringen fremgår det, at man ønsker en større indsats for at sikre, at alle virksomheder overholder reglerne for moderne slaveri og tvangsarbejde, som flere detailhandlere bryder. Arkivfoto..

03.08.2018

CSR.dk

35 virksomheder i England er gået sammen om en opfordring til regeringen. Tanken er, at der skal oprettes et offentligt register, hvor virksomhedernes indsats mod tvangsarbejde og moderne slaveri fremgår. Her vil det altså tydeliggøres, hvis nogen ignorerer eller bryder anti-slavery reglerne. Stormagasinet Marks & Spencer samt supermarkedskoncerne Tesco og Co-op er blandt nogle af de store detailhandlere, der har underskrevet erklæringen. Det oplyser edie.net.

Lige nu dikterer the Modern Slavery Act, der er et regelsæt udformet i 2015, at alle virksomheder med en årlig omsætning på 36 millioner pund eller derover skal offentliggøre årlige statements om, hvad de gør for at bekæmpe tvangsarbejde i deres forsyningskæder.

Men ifølge blandt andet skoforhandleren Clarcks og British Retail Consortium har manglende konsekvenser og forening på området betydet, at flere virksomheder har set stort på reglerne. Og det bekræfter seneste tal fra Office for National Statistics and non-profit Corporate Responsibility. Ifølge deres oplysninger levede 43 ud af 100 børsnoterede FTSE virksomheder i 2017 ikke op til kravene i loven.

Læs også: Undersøgelse af arbejdsforholdene i 139 lande tegner dystert billede

Det forsøger man med et kollektivt opråb at lave om på ved at få regeringen opad stolen.

"På trods af imponerende handling fra nogle virksomheder og sektorer har overholdelsen af lovens §54 været svag. Det er vores opfattelse at ved at pålægge et centralt statsstøttet arkiveringspunkt for moderne slaveriudtalelser, vil et fælles registreringsregister gøre det lettere at overholde", lyder det i erklæringen.

Med Marks & Spencer som frontløber er flere britiske virksomheder gået ind i kampen mod at udrydde al tvangsarbejde i forsyningskæderne. Stormagasinet har blandt andet forsøgt at opfordre andre i branchen til at tage samme standpunkter ved at udvikle et værktøjssæt til at håndtere moderne slaveri i forsyningskæden og sammentænke etik og erhverv.

Læs også: Værdikæder: Der hvor udfordringer og potentiale bor

Derudover bliver kædens medarbejdere trænet i at spotte tegn på slaveri og håndtere en sådan situation, hvis den opstår. Adskillige håndhævelsesagenturer er også tilknyttet alle de lande, hvor M & S operer.

Alle disse tiltag betyder, at Marks & Spencer sidste år fik en topplacering blandt de 100 FTSE-firmaer.

- EST 

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.05.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Overgangsalder på arbejdspladsen: Sådan skaber din virksomhed gode rammer på tværs af livsfaser

05.05.2026CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Tænketanken EQUALIS

CSR.dk

Velkommen til 2050: Industribyen hvor klimakrav er vendt til forretningsmuligheder

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

Dansk Erhverv

Sponseret

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Tænketanken EQUALIS

CSR.dk

Nu skal vi snakke om overgangsalder på arbejdspladsen

Sex & Samfund

Sponseret

Teknologi kan styrke sundhed og frihed – men kun hvis rettighederne følger med

Cabi

Sponseret

Små greb kan mindske frafald blandt lærlinge i anlægsgartnerbranchen

Dansk Erhverv

Sponseret

5 simple principper: Sådan skaber Carl Ras en attraktiv arbejdsplads gennem diversitet og inklusion

CSR.dk

Rockwool-fabrik vinder lokal pris for social ansvarlighed

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

26.05.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
Risikoledelse i praksis - med afsæt i ISO 31000 – diplomkursus

På dette 2-dages diplomkursus får du en introduktion til ISO 31000 Risikoledelse – Vejledning samt andre relevante risikostandarder og et solidt fagligt grundlag for at arbejde systematisk og praksisnært med risikoledelse i din organisation.

Dato

27.05.2026

Sted

Kosmopol, København K