Brosbøl: Vi skal skabe fremtidens byer sammen

Miljøminister Kirsten Brosbøl samlede mandag førende danske eksperter, kommunalfolk og arkitekter for at dele viden og komme med forslag til ministerens strategi for en bæredygtig byplanlægning.

16.06.2014

CSR.dk

"Der er ingen tvivl om, at grønne områder i sig selv kan være med til at hæve livskvaliteten for byboerne", siger miljøminister Kirsten Brosbøl. Foto: Claus Bjørn Larsen. .

Det var flere end 50 af landets eksperter inden for bæredygtig byplanlægning mandag samlet i København for at finde ud af. Det skete til en 12-timer lang camp om bæredygtige byer. Her skulle de knække nogle af de miljø-, klima- og ressourcemæssige problemstillinger, som Danmark i fremtiden vil stå over for.

Men erfaringerne og løsningerne, som deltagerne fandt frem til på campen, kan også bruges her og nu i byplanlægningen i kommunerne.

”Bæredygtige byer er vejen frem, men det bliver kun til virkelighed, hvis vi kan få stregerne på tegnebrættet og alle de gode idéer integreret i hverdagen både hos befolkningen og i virksomhederne i byerne”, siger miljøminister Kirsten Brosbøl i en pressemeddelelse.

Campen fokuserede desuden på byernes ressourceforbrug og undersøgte, hvordan ressourcer som byggematerialer, vand og affald kan indgå i et kredsløb med kun meget lidt spild.

Vi skal bo i grønne og blå byer
Ifølge en undersøgelse fra Nordea-fonden mener otte ud af ti byboere, at grønne områder er vigtigere for livskvaliteten end eksempelvis at have en café i nærområdet.

Derfor diskuterede deltagerne også, hvordan man bedre kobler natur og by, så flere får adgang til grønne områder, hvor man kan stresse af, dyrke motion eller bare åbne en bog under et træ.

”Grønne områder er desuden vigtige i klimasikringen af vores byer, da parker, søer og kanaler kan være med til at gøre vores byer mere modstandsdygtige over for klimaforandringer, monsterregn og tørke”, siger miljøminister Kirsten Brosbøl.

Læs også: Miljøministeriet belønner grønne ideer

Campen blev afholdt på Carlsberg Museum & Business Centre i København.  

- JKK 

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.01.2026CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: The Perfect Storm

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: De frivillige standarder

14.01.2026CSR.dk

Nyt oplevelsescenter ved Roskilde skal sætte fokus på klodens kriser

Schneider Electric åbner for tilmelding til Nordic Graduate Program 2026

14.01.2026Schneider Electric

Sponseret

07.01.2026CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

12.12.2025CSR.dk

Første straffesag om greenwashing: Kunne ikke dokumentere bæredygtighedsudsagn

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.01.2026

Sted

Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

26.01.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

26.01.2026

Sted

København

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.01.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

26.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København