Building Green slår dørene op

Bygherrer, ingeniører og andre interesserede indtager i dag Forum, når Building Green åbner dørene til årets bæredygtige byggemesse.

Det er gratis at tilmelde sig Building Green, som finder sted i Forum i København den 2.-3. november. Foto: Building Green. .

02.11.2016

CSR.dk

Kl. 9 i dag åbnede dørene i Forum, København, og årets Building Green-messe blev skudt i gang.

Den bæredygtige byggemesse byder i år på alt fra udstillere med grønne byggeløsninger til foredrag, konferencer, seminarer og debatoplæg.

”Årets Building Green-program er det største og mest omfattende, som vi har haft hidtil. Som noget nyt i år sætter vi ikke kun fokus på bygninger, men placerer også bygningerne i sammenhæng med det omgivende bebyggede miljø under det overordnede tema ’Byggeriet i det bæredygtige byrum’”, fortæller projektleder Sarah Elhauge fra Building Green.

Læs også: IEA opjusterer forventningerne til vedvarende energi

Over 125 talere skal i løbet af i dag og i morgen forbi en af messens scener og holde foredrag eller skabe debat. Blandt de internationale hovednavne på den store ’main stage’ er direktør og grundlægger Julien De Smedt fra JDS/Julien De Smedt Architects, BIG-partner Jakob Lange samt grundlægger af COBE, Dan Stubbergaard.

Læs også: Kun lille opbakning til "grøn realisme"

Building Green 2016 finder sted i Forum i København den 2.-3. november, begge dage fra kl. 9 til kl. 17. Det er gratis at tilmelde sig.

-CHM

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

CSR.dk

Dyrevelfærd til grænsen: Danish Crown-sag viser vigtigheden i at tænke hele værdikæden med

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Social bæredygtighed i facility management - fra strategi til praksis

Deltag og få indsigt i, hvordan organisationer kan arbejde mere strategisk og systematisk med social bæredygtighed i facility management. Få inspiration fra standarder og forskning, og hør erfaringer fra praksis.

Dato

04.11.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i København: Idealer i en kynisk tid

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

04.11.2026

Tid

19:00

Sted

Vartov, Farvergade 27. 1463, København K

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

05.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Strategisk udvikling af ledelsessystemer

Hvordan sikrer vi, at ledelsessystemet leverer et effektivt bidrag til virksomhedens strategiudvikling?

Dato

05.11.2026

Sted

Odense