Californien imødekommer Parisaftalen med ny klimalov

Californiens guvernør Edmund Brown har underskrevet et lovforslag, der skal sikrer at hele staten bliver forsynet med strøm fra bæredygtige energikilder i 2045.

Californien trumfer Trump i klimakampen med ny klimalov, på trods af præsidentens holdninger..

21.09.2018

CSR.dk

På trods af, at præsident Trump trak USA ud af Parisaftalen sidste år, underskrev Californiens guvernør Edmund ”Jerry” Brown tidligere sidste uge et lovforslag, der skal sikre, at al elektricitet i staten skal komme fra kulstof-neutrale kilder i 2045.

Læs også: Med energiaftalen er vi omkring halvvejs mod Paris

Udover målet om et 100 procent rent elektricitetsforbrug, udstedte Brown også en bekendtgørelse på at etablere nye kulstof-neutrale mål – også i 2045.

”Med lovforslaget og bekendtgørelsen sætter Californien kurs mod at opnå målene fra Parisaftalen og endnu mere. Det bliver ikke nemt. Det bliver ikke lige med det samme. Men det skal gøres”, sagde guvernør Edmund Brown i forbindelse med underskrivelsen.

Senator Emeritus Kevin de León autoriserede lovforslaget og understøttede Guvernørens udtalelse:

”I Californien ved demokrater og republikanere at klimaforandringer er virkelige, det påvirker vores liv lige nu, og hvis ikke vi gør noget med det samme, bliver det måske irreversibelt”, sagde senatoren.

En glædelig nyhed
Lovforslaget vækker stor begejstring fra danske forskere.

”Det er et enormt stærkt signal. Ikke kun fordi målet i sig selv er ambitiøst, men også fordi klima har lav prioritet på det nationale niveau i USA i øjeblikket,” siger Karl Sperling, der er lektor på Aalborg Universitets forskningsgruppe for energiplanlægning, til dr.dk.

Han mener, at de andre stater vil følge trop på trods af præsident Trumps holdning:

”Californien vil helt sikkert inspirere andre stater til at følge samme spor, og derfor har den nye lov sandsynligvis også en stor symbolvirkning", fortsætter han og tilføjer, at loven er banebrydende i amerikansk sammenhæng.

Sperlings kollega Brian Vad Mathiesen, der er professor i energiplanlægning, er enig, og mener loven kommer hele verden til gavn.

”Loven er rigtig glædelig for hele verden. Og viser et USA, hvor frustrationen over Trump, der ignorerer klimaproblemerne, har skabt en stærk modbevægelse nedefra i samfundet”, udtaler han til dr.dk.

Læs ogå: COP23 er slut med to streger under Parisaftalen

Derudover mener Mathiesen også, at de store skovbrande i netop Californien har medvirket til et ønske om et større klimaindsats.

- SN

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.06.2026Schneider Electric

Sponseret

Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

08.06.2026CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

CSR.dk

Partnerskab skal give flere sunde og grønne frokoster i København

CSR.dk

Løngennemsigtighed implementeret i første danske virksomhed

CSR.dk

Region Hovedstaden får cirkulært byggeri til at virke i praksis

CSR.dk

Nu skal kapacitetsproblemerne løses

Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 11. juni: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

11.06.2026

Tid

12:30

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online