Carbontech tager lige nu fart i Silicon Valley

Forretningspotentialet for teknologier der kan samle, lagre og udnytte CO2 til nye brændstoffer er gigantisk og i USA er det allerede en milliardstor industri.

17.02.2021

CSR.dk

Under betegnelsen ’carbontech’ tages der lige nu i Silicon Valley nogle store skridt indenfor udvikling af teknologier, der kan samle, lagre og udnytte CO2 til nye brændstoffer. Det skriver Børsen.

I Danmark er man også bevidst om potentialet - både økonomisk og for klimaet. Universiteterne forsker og virksomhederne er også begyndt at kigge i den retning, men det er langt fra det summende iværksætter-miljø, der er i rivende udvikling i Silicon Valley.

Katrine Paaby Joensen, der er generalkonsul og direktør for Innovation Centre Denmark, fremhæver at en ny rapport fra Stanford University, spår markedet for CO2 fangst og lagring i USA til at være på mere end en billion dollar. 

Læs også: International venturefond åbner kontor i København

“I Californien er der stigende opmærksomhed på investeringer i carbonteknologier. Markedet drives dels frem af regulatoriske rammer, herunder standarder for “low carbon fuels”, dels af virksomhederne, der i stigende grad erkender behovet for at bidrage til den grønne omstilling ved ikke blot at reducere, men også at indfange deres udledning,” siger hun.

Det store forretningsmæssige potentiale er klart en drivkraft for tech- iværksættere.

Læs også: Den danske undergrund rummer enormt potentiale for CO2-lagring

Katrine Paaby Joensen mener, at der også er gode forretningsmuligheder for danske virksomheder, der arbejder med innovative teknologier og her kan de med fordel hente inspiration i Silicon Valley. Samtidig vil der være gode muligheder for at få investorer til at investere i løsninger indenfor ’carbontech’.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.04.2026CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

CSR.dk

Danmarks reelle sårbarhed handler om fossile brændsler

CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle