Chefer afgør sikkerheden

Er der tit arbejdsskader og ulykker på arbejdspladsen, er det ofte et produkt af chefens prioritering. Det viser svensk forskning.

Når sikkerheden ikke er i top på arbejdspladser, er det overvejende chefens ansvar. Det viser forskning. Foto: Flickr/Cornelius Bartke..

24.06.2015

CSR.dk

Chefers indstilling er afgørende for, i hvor høj grad man undgår arbejdsskader og ulykker på arbejdspladsen. Det viser ny svensk forskning.

"For at få en sikker arbejdsplads er det ikke tilstrækkeligt at være en god chef i almindelighed. Det kræver, at chefen tydeligt påpeger, at sikkerhed er vigtigt, og at visse typer risici ikke er accepterede, og at sikkerhed altid skal gå forud for kravet om produktion, når de ansatte står i en situation, hvor de er tvunget til at prioritere", siger psykolog Malin Mattson, der står bag undersøgelsen for Stockholm Universitet.

Samme undersøgelse viser, at det er vigtigt, at chefen og den øverste ledelse taler om sikkerhed og viser, at den virkelig mener, at sikkerhed kommer før alt andet. Bedst er det, hvis chefen kommunikerer det både gennem generel information til de ansatte og giver individuel feedback til den enkelte medarbejder.

Læs også: Guide dig til et bedre arbejdsmiljø

Malin Mattson har fundet frem til, at den mindst effektive ledelsesstil i forhold til sikkerhed på arbejdspladsen er den såkaldte traditionelle ledelsesstil, hvor ledelsen belønner medarbejdere kun efter præstation. Den kan have en direkte negativ effekt på medarbejderne, fordi den sender et signal om at produktion går forud for sikkerhed.

På den måde stiller Marlin Matsson sig kritisk over for klassiske bonussystemer.

"Et bonussystem med utydeligt formulerede mål og fokus på produktionen kan indebære en øget risiko på skader og ulykker. Modsat kan sikkerheden fremmes, hvis bonussystemet bliver brugt til  tydeligt at kommunikere vigtigheden af at prioritere sikkerheden", siger Malin Mattson i pressemeddelelsen. 

Download rapporten "Promoting safety in organizations: The role of leadership and managerial practices".         

-JPN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.04.2026CSR.dk

SBTi-godkendte klimamål bredte sig i 2025

11.04.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan kan AI hjælpe med at løse ESG-opgaver

CSR.dk

Innovativt barselstiltag i købmandsbranchen giver hæder til CEO

CSR.dk

Ny forskning: Psykologisk tryghed giver ikke resultater i isolation

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til dig, der vil have succes som kvalitetsleder

CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

Valified

Sponseret

Peter Mogensen: Banker får nu mulighed for at opdage risici tidligere

CSR.dk

Danske erhvervsgiganter ruller diversitetskrav i bonusordninger tilbage

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Forår 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Det betyder, at du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

21.04.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Dakofa
Seminar
EU's nye bioøkonomistrategi og de danske muligheder

EU har netop lanceret den nye bioøkonomistrategi "Strategic Framework for a Competitive and Sustainable Bioeconomy", der sætter kursen mod en grønnere, mere konkurrencedygtig og selvforsynende økonomi ved at fremme bæredygtig brug af biologiske ressourcer og bio-baserede løsninger.

Dato

21.04.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Reporting

HELLO! networking event, is where we bring UN Global Compact participanting companies together to explore how ESG reporting can be used beyond compliance, to strengthen business strategy, competitiveness and organisational resilience.

Dato

22.04.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15 København V, 1700 København, Denmark

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

23.04.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne miljøfolk

Dato

23.04.2026

Sted

Vejle