Cirkulært byggeri er svaret på klimakrise og knappe ressourcer

Cirkulært byggeri kan stå foran sit gennembrud udløst af klimakrise, krig og corona. Data, digitale værktøjer og et ændret mindset er løftestangen. Ny rapport fra ingeniørvirksomheden Sweco viser hvordan.

Cirkularitet kræver data om tilgængelige materialer og ressourcer. Foto: Sweco..

08.06.2022

CSR.dk

I et marked hvor priserne på materialer stiger, logistik- og forsyningskæder er udfordrede, råstoffer er begrænsede, og CO2-budgettet er langt overskredet, er genbrug, genanvendelse og upcycling mere relevant i byggeriet end nogensinde før.

Nøglen til det cirkulære gennembrud er data og digitale værktøjer. Det er hovedpointen i Swecos nye Urban Insight-rapport "Building the future through circular data – Tools for mining the ‘green gold’", som netop er udkommet. 

Det skriver Sweco i en pressemeddelelse, mens SustainReport betegner det som behovet for "et Tinder for genbrugsmaterialer". 

“Hvis vi havde et overblik over bygningers materielle aktiver på tværs af hele Europa, kunne vi matche nedrivning, renovering og nybyg langt bedre og dermed spare enorme mængder CO2 og penge gennem øget genanvendelse af byggematerialer. For at leve op til vores mål om at blive CO2-neutrale skal vi bevæge os mentalt fra at tale om spild til at tale om ressourcer. Vejen frem er at anvende cirkulære metoder i alt, hvad vi foretager os,” siger Elise Grosse, der er bæredygtighedschef for Swecos arkitekter i Sverige og én af forfatterne bag rapporten.

Det helt store gennembrud for cirkularitet i byggeriet lader vente på sig, og generelt bliver blot 8,6 procent af den globale økonomi i dag betragtet som cirkulær. Men når byggeriet står for godt 40 procent af verdens emissioner, klimaforandringerne bliver stadig værre og nye reguleringer og stigende materialepriser rammer byggeriet, er en fortsat lineær tilgang slet og ret ikke en mulighed længere.

Cirkulære værdier i eksisterende bygninger​
Selvom forudsætningerne for at understøtte det cirkulære byggeri bedst er til stede, hvis man allerede i designfasen arbejder med design for adskillelse, som det f.eks. sker i verdens første cirkulære almene boliger, Circle House ved Aarhus, er der også mange cirkulære værdier at høste ved at kigge på eksisterende byggerier.

Sweco er involveret i flere byggerier, der genbruger og genanvender eksisterende materialer i nye byggerier. Det gælder f.eks. Børnehuset Svanen, der anvender en del af materialerne fra den tidligere Gladsaxe Skole, det gælder Damhusengens Skole, der vil genbruge 350.000 mursten fra den gamle skole, og det gælder det almene boligbyggeri Knudrisrækkerne i Aarhus, der bruger upcyclede vinduesrammer og aluminiumsloftsplader fra den tidligere bygning på stedet.

Den nye Urban Insight-rapport Building the future through circular data præsenterer et sæt af best-practice og next-practice værktøjer til at indsamle den data, der er brug for, for at transformere vores bygninger fra materialeforbrugere til materialebanker.

Læs om rapporten og download den her.

- EHS

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.05.2026CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

18.05.2026Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

CSR.dk

FødevareBanken og Salling Group vil have hele landet med på deres model for madspild

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Carbon-Storing Acoustic Panels from Seagrass: Søuld’s Reinvention of a Forgotten Material

Dansk Retursystem

Sponseret

EU's krav om flere genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

Elis Danmark A/S

Sponseret

Bæredygtighedsredegørelse 2025: Stabilt ressourceforbrug og positiv fremgang i cirkulære løsninger

CSR.dk

Halvdelen af danskerne kan mærke tabet af natur

Schneider Electric

Sponseret

Hvor hurtigt kan dansk industri rykke digitalt lige nu?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Internal Auditor Training

The aim of the course is to provide you with knowledge of the entire audit process and plenty of practice in delivering effective internal audits that create value for the organization.

Dato

28.05.2026

Sted

Odense

JUC SERVICE ApS
Konference
Konference om HR-jura og ansættelsesret

I samarbejde med Accura og SIRIUS Advokater byder JUC velkommen til årets store konference om HR-jura og ansættelsesret. Med fokus på temaer som løngennemsigtighed, jura og ledelse i forbindelse med masseafskedigelser, hjemmearbejde og neurodivergens på arbejdsmarkedet.

Dato

28.05.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Spectrum Kalvebod Brygge 10, 6. sal 1560 København V

Dansk Industri
Webinar
Bliv klar til ECGT-direktivet: Lev op til de skærpede krav om klimakommunikation

Fra september 2026 skal din virksomhed leve op til nye, skærpede regler for grøn markedsføring, når ECGT-direktivet bliver en del af dansk markedsføringslov. Er du klar til de nye regler – og ved du, hvor faldgruberne er? Tilmeld dig webinaret nu.

Dato

28.05.2026

Tid

13:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. maj: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.05.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby