Cirkularitet i modebranchen er gået fra at være et nærmest ukendt fænomen til noget mange virksomheder arbejder målrettet med

Rapport fra Global Fashion Agenda kan berette om branchens dedikerede arbejde med tekstil-genanvendelse trods de hårde odds 2020 har budt på.

24.11.2020

CSR.dk

Global Fashion Agenda udgiver 30. november rapporten ’The 2020 Circular Fashion System Commitment Final Report’ som evaluerer den indsats, som 86 modevirksomheder har lagt i initiativet ’2020 Circular Fashion System Commitment’.

Igennem initiativet har de globale modevirksomheder forpligtet sig til at arbejde målrettet med genanvendelse indenfor fire områder:

1) Implementering af designstrategier der tænker genanvendelse ind i produktet.

De deltagende virksomheder har under dette punkt nået 68 procent af målet. Brands som ASOS og Nike har sat fokus på at træne deres medarbejdere i cirkulære designprincipper. Hos ASOS har det ført til en kollektion under navnet ASOS DESIGN Circular Collection

2) At øge indsamlingen af brugt tøj og sko (56 procent opnået)

3) At øge mængden af gensolgt brugt tøj og sko (62 procent opnået)

4) Øge mængden af produkter lavet af genanvendt post-consumer tekstilaffald (67 procent opnået)

Årsagen til at virksomhederne ikke er kommet i mål med arbejdet, kan i høj grad tilskrives corona-pandemien. Rapporten vil indeholde eksempler fra en lang række virksomheder herunder danske Soulland, Bestseller og Ganni. 

Læs også: BESTSELLER INDGÅR SAMARBEJDE MED BANEBRYDENDE TEKSTIL-INNOVATOR

Direktør i Global Fashion Agenda, Eva Kruse udtaler i en pressemeddelelse:

”Vi lancerede 2020-forpligtelsen (The 2020 Circular Fashion System Commitment) ud fra et behov for at gøre ambitioner til konkrete handlinger og for at målrette branchens indsats mod et cirkulært system. Da vi startede i 2017, var cirkularitet et ret nyt emne for de fleste i branchen. Vi er utroligt imponeret over resultaterne fra de deltagende virksomheder, der har arbejdet dedikeret med at fremskynde denne proces, og som har brugt værktøjer, der er baseret på den cirkulære tankegang i bekæmpelsen af de udfordringer, der kom i forbindelse med Covid-19”.

Foruden rapporten afholder Global Fashion Agenda et online event d. 30. november under navnet 'Circular Fashion event', hvor flere eksperter vil diskutere resultaterme i rapporten.

Under online arrangementet vil Global Fashion Agenda ligeledes præsentere et nyt stort projekt indenfor genanvendelse af tekstiler. Det drejer sig om et stort kryds-sektor samarbejde ledet af Global Fashion Agenda, der har til formål at udvikle mulighederne for genanvendelse af tekstilaffald i Bangladesh, der som bekendt er et af de helt store produktionslande indenfor tøj. 

Tilmelding til eventet kan ske her

- MTN

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.04.2026CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

CSR.dk

Kjær & Sommerfeldt halverer CO2-udledning og sætter ny kurs for bæredygtighed i vinbranchen

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København