Cirkularitet i modebranchen er gået fra at være et nærmest ukendt fænomen til noget mange virksomheder arbejder målrettet med

Rapport fra Global Fashion Agenda kan berette om branchens dedikerede arbejde med tekstil-genanvendelse trods de hårde odds 2020 har budt på.

24.11.2020

CSR.dk

Global Fashion Agenda udgiver 30. november rapporten ’The 2020 Circular Fashion System Commitment Final Report’ som evaluerer den indsats, som 86 modevirksomheder har lagt i initiativet ’2020 Circular Fashion System Commitment’.

Igennem initiativet har de globale modevirksomheder forpligtet sig til at arbejde målrettet med genanvendelse indenfor fire områder:

1) Implementering af designstrategier der tænker genanvendelse ind i produktet.

De deltagende virksomheder har under dette punkt nået 68 procent af målet. Brands som ASOS og Nike har sat fokus på at træne deres medarbejdere i cirkulære designprincipper. Hos ASOS har det ført til en kollektion under navnet ASOS DESIGN Circular Collection

2) At øge indsamlingen af brugt tøj og sko (56 procent opnået)

3) At øge mængden af gensolgt brugt tøj og sko (62 procent opnået)

4) Øge mængden af produkter lavet af genanvendt post-consumer tekstilaffald (67 procent opnået)

Årsagen til at virksomhederne ikke er kommet i mål med arbejdet, kan i høj grad tilskrives corona-pandemien. Rapporten vil indeholde eksempler fra en lang række virksomheder herunder danske Soulland, Bestseller og Ganni. 

Læs også: BESTSELLER INDGÅR SAMARBEJDE MED BANEBRYDENDE TEKSTIL-INNOVATOR

Direktør i Global Fashion Agenda, Eva Kruse udtaler i en pressemeddelelse:

”Vi lancerede 2020-forpligtelsen (The 2020 Circular Fashion System Commitment) ud fra et behov for at gøre ambitioner til konkrete handlinger og for at målrette branchens indsats mod et cirkulært system. Da vi startede i 2017, var cirkularitet et ret nyt emne for de fleste i branchen. Vi er utroligt imponeret over resultaterne fra de deltagende virksomheder, der har arbejdet dedikeret med at fremskynde denne proces, og som har brugt værktøjer, der er baseret på den cirkulære tankegang i bekæmpelsen af de udfordringer, der kom i forbindelse med Covid-19”.

Foruden rapporten afholder Global Fashion Agenda et online event d. 30. november under navnet 'Circular Fashion event', hvor flere eksperter vil diskutere resultaterme i rapporten.

Under online arrangementet vil Global Fashion Agenda ligeledes præsentere et nyt stort projekt indenfor genanvendelse af tekstiler. Det drejer sig om et stort kryds-sektor samarbejde ledet af Global Fashion Agenda, der har til formål at udvikle mulighederne for genanvendelse af tekstilaffald i Bangladesh, der som bekendt er et af de helt store produktionslande indenfor tøj. 

Tilmelding til eventet kan ske her

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.05.2026CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

08.05.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

CSR.dk

Trænørder har fundet på en giftfri løsning til bygge- og anlæg

CSR.dk

Cirkulært byggeri: Flere penge til at få flere byggematerialer tilbage i kredsløb

CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Vi er et vindmølleland, som ikke længere opfører vindmøller på land

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Ny og revideret ISO 22002-serie (online)

Bliv opdateret på de seneste ændringer i ISO 22002-serien og forstå de nye krav til Pre-Requisite Programs (PRP)

Dato

12.05.2026

Sted

Online

PwC Danmark
Webinar
Green Taxes and Energy Tax Reimbursement

In this webinar you will get a concise update on the revised rules for reimbursement of energy and excise duties effective from 1 January 2026 and what they mean for companies in practice.

Dato

12.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

13.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Case webinar: LCA som konkurrencekraft

Flere virksomheder får i dag udarbejdet en Life Cycle Assessment (LCA), men langt fra alle får udnyttet det fulde forretningspotentiale. På dette webinar den 13. maj 2026 viser vi, hvordan du med LCA skaber troværdighed, styrker virksomhedens markedsposition og åbner nye forretningsmuligheder.

Dato

13.05.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online