City2 sælger ud af gemmerne

Butikscentret City2 i Taastrup har slået dørene op for en butik, der kun sælger brugte varer med en særlig relation til centeret. Det sker som et led i kampagnen We Use Reuse, hvor genanvendelse og bæredygtig shopping er i højsædet.

City2 gør op med brug-og-smid-væk-kulturen. Foto af butikken Treasures.

19.10.2013

CSR.dk

I butikken 'Treasures' sælges gamle skatte, som er fundet rundt omkring i indkøbscentret City2’s gemmer, side om side med nye kreationer lavet af materialer med en speciel City2-historie. Butikken lyses op af en lampe lavet af gamle plastflasker, og alt inventar kan købes – undtagen kasseapparatet. 

Læs også: Affaldet er en resurse

Hattedesign af Veronica Hodges.

”Store indkøbscentre sælger normalt kun nye varer, men vi vil gerne gå i en anden retning og vise, hvor langt man kan komme ved at tænke genanvendelse ind i alt, hvad man gør. I Treasures kan de besøgende købe en masse ting, som egentlig skulle have været smidt ud, men som nu har fået nyt liv ved at blive tænkt ind i en anden sammenhæng”, siger Bente Enert, der er marketing- og kommunikationschef i City2 i Taastrup.

Åbningen af Treasures 4. oktober markerer samtidig starten på We Use Reuse-kampagnen, hvor flere af pionererne inden for dansk mode og genanvendelse har bidraget med originale kreationer. Designeren Klaus Samsøe har eksempelvis lavet sofaer af brugte paller fra Dansk Retursystem, mens papirkunstneren Veronica Hodges har forvandlet City2’s gamle modemagasiner til kjoler og skulpturer, der også kan købes i den nye butik.

”Vores mål er at få folk til at stoppe op og tænke mere over, hvordan genanvendelse kan få vores ressourcer til at række længere, men vi er også blevet inspireret af den bredere tendens i modebranchen, hvor gammelt og nyt i stigende grad kombineres for at skabe en personlig stil. Det så vi blandt andet under modeugen i august, og med åbningen af Treasures får de besøgende i City2 nu også den mulighed”, fortæller Bente Enert.

Læs også: De sociale medier tvinger virksomheder til åbenhed

Den nye butik er åben indtil kampagnens afslutning 4. november. Overskuddet fra salget går til City2’s fond, der støtter familier, som er svært stillet økonpmisk, i lokalområdet op til jul.  

-MH

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.04.2026Schneider Electric

Sponseret

Når energiinfrastrukturen på hospitaler ikke overvåges tæt nok, bliver både energispild og tekniske fejl sværere at opdage.

24.04.2026Dansk Industri

Sponseret

Nyt forløb for kommunikatører: Klimakommunikation

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

CSR.dk

Verdens mest anvendte miljøstandard er blevet opdateret

CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

CSR.dk

Ny undersøgelse: ESG-kommunikation er slet ikke død

CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

11.11.2025

Sted

Kongens Lyngby

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom

Comm2ig
Event
Mange taler om Cirkulær It. Men hvem leverer det faktisk?

På LOOP Forum viser vi, hvordan visioner bliver omsat til konkrete, målbare resultater. Du møder tre aktører med hver deres perspektiv: It-forhandleren, serviceleverandøren og den store virksomhedskunde.

Dato

28.04.2026

Tid

11:00

Sted

Lokomotivværkstedet, Kbh

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

29.04.2026

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. april: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.04.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom