City2 sælger ud af gemmerne

Butikscentret City2 i Taastrup har slået dørene op for en butik, der kun sælger brugte varer med en særlig relation til centeret. Det sker som et led i kampagnen We Use Reuse, hvor genanvendelse og bæredygtig shopping er i højsædet.

City2 gør op med brug-og-smid-væk-kulturen. Foto af butikken Treasures.

19.10.2013

CSR.dk

I butikken 'Treasures' sælges gamle skatte, som er fundet rundt omkring i indkøbscentret City2’s gemmer, side om side med nye kreationer lavet af materialer med en speciel City2-historie. Butikken lyses op af en lampe lavet af gamle plastflasker, og alt inventar kan købes – undtagen kasseapparatet. 

Læs også: Affaldet er en resurse

Hattedesign af Veronica Hodges.

”Store indkøbscentre sælger normalt kun nye varer, men vi vil gerne gå i en anden retning og vise, hvor langt man kan komme ved at tænke genanvendelse ind i alt, hvad man gør. I Treasures kan de besøgende købe en masse ting, som egentlig skulle have været smidt ud, men som nu har fået nyt liv ved at blive tænkt ind i en anden sammenhæng”, siger Bente Enert, der er marketing- og kommunikationschef i City2 i Taastrup.

Åbningen af Treasures 4. oktober markerer samtidig starten på We Use Reuse-kampagnen, hvor flere af pionererne inden for dansk mode og genanvendelse har bidraget med originale kreationer. Designeren Klaus Samsøe har eksempelvis lavet sofaer af brugte paller fra Dansk Retursystem, mens papirkunstneren Veronica Hodges har forvandlet City2’s gamle modemagasiner til kjoler og skulpturer, der også kan købes i den nye butik.

”Vores mål er at få folk til at stoppe op og tænke mere over, hvordan genanvendelse kan få vores ressourcer til at række længere, men vi er også blevet inspireret af den bredere tendens i modebranchen, hvor gammelt og nyt i stigende grad kombineres for at skabe en personlig stil. Det så vi blandt andet under modeugen i august, og med åbningen af Treasures får de besøgende i City2 nu også den mulighed”, fortæller Bente Enert.

Læs også: De sociale medier tvinger virksomheder til åbenhed

Den nye butik er åben indtil kampagnens afslutning 4. november. Overskuddet fra salget går til City2’s fond, der støtter familier, som er svært stillet økonpmisk, i lokalområdet op til jul.  

-MH

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.04.2026Schneider Electric

Sponseret

Når energiinfrastrukturen på hospitaler ikke overvåges tæt nok, bliver både energispild og tekniske fejl sværere at opdage.

24.04.2026Dansk Industri

Sponseret

Nyt forløb for kommunikatører: Klimakommunikation

CSR.dk

Blåkläder går mod strømmen og producerer nu 98 procent in-house

CSR.dk

Erhvervsgiganter i fælles indsats: Brugte industriprodukter skal leve meget længere

CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

CSR.dk

Ny undersøgelse: ESG-kommunikation er slet ikke død

CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
How to Tackle Forced Labour in the Nordics

What does forced labour look like in the Nordics? Why do we have forced labour? Which companies will be impacted by the EU Forced Labour Ban regulation? Join our webinar to learn more.

Dato

05.05.2026

Tid

08:30

Sted

Online via Zoom

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

06.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

06.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

PwC Danmark
Webinar
Voluntary Sustainability Reporting: How and Why

In this webinar you will gain an exploration of why companies choose voluntary sustainability reporting and how transparent, credible ESG disclosures can create business value while managing legal and greenwashing risks.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Cabi
Webinar
Bliv klar til kravene til S’et i ESG

Banker og kunder kræver dokumentation af jeres sociale ansvar. Tilmeld dig webinaret og få vejledning i, hvordan du styrker din virksomheds ESG-position og bliver mere konkurrencedygtig.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Generalforsamling
Årsmøde og generalforsamling

Byggeriets Samfundsansvar afholder generalforsamling og årsmøde den 7. maj 2026. Kom og få indblik i aktuelle initiativer i foreningen. Bliv desuden klogere på, hvordan du kan engagere dig og netværk med andre frontløbere på tværs af bygge- og anlægsbranchen.

Dato

07.05.2026

Tid

12:45

Sted

Tilgår