Cleantech-virksomheder mangler penge til at vokse

Vækstpotentialet i cleantech bliver overset, mener Dansk Energi, som opfordrer til, at statens energiteknologiske udviklings- og demonstrationsprogram, EUDP, skal have en ny rolle som rugekasse.

02.09.2013

CSR.dk

<p>"Hvis det kan lykkes at tage toppen af risikoen, så bliver det mere attraktivt for private investorer som os at gå ind".</p>

Thomas Bonde, SE Blue Equite

Pengestrømmen er næsten tørret ind på cleantech-området, og der mangler muligheder for at hjælpe teknologierne til at tage hele skridtet ud på markedet. Anders Stouge, der er vicedirektør i Dansk Energi foreslår, at EUDP, der er statens energiteknologiske udviklings- og demonstrationsprogram, får mulighed for at være udrugningskasse.
 
"På et tidspunkt, hvor vi som samfund gerne vil knække vækstkoden og omstille i en grønnere retning, kan cleantech-området være et af løseordene. Derfor er det ærgerligt, hvis de innovative projekter og opstartsvirksomheder bliver sendt ud i et kapitalmæssigt tomrum, fordi de risikovillige penge som udgangspunkt ikke ser i retning af cleantech", siger Anders Stouge til Nyhedsbladet Dansk Energi.

Udrugningskasse med risikovillig kapital
En løsning kan være at udvide EUDP’s muligheder for at investere i virksomheder, foreslår Anders Stouge. EUDP har fra 2008 til 2012 - i partnerskab med virksomheder - støttet 400 projekter med 2 milliarder kroner, hvoraf lige over 100 projekter er afsluttet. To tredjedele af de afsluttede teknologiudviklingsprojekter har endnu ikke fundet kommerciel anvendelse eller udbredelse.
 
Anders Stouge ønsker, at det skal være en udrugningskasse, hvor EUDP får lov til at tilføre unge virksomheder risikovillig kapital og via knowhow klargøre virksomhederne til venturekapital kan være en løsning.

Teknologier rammer 'dødens dal'
Mange teknologier rammer ’dødens dal’, når parterne bag skal til at skalere op og lave forretning ud af anstrengelserne, bekræfter partner Thomas Bonde fra kapitalfonden SE Blue Equity.
 
"’Dødens dal’ er en reel udfordring i Danmark og mange andre steder i Europa. Hvis vi kan løse problemet i et samarbejde mellem det offentlige og den private sektor, så står vi ekstremt godt rustet til fremtiden", siger Thomas Bonde.
Han mener, at Dansk Energi er inde på noget af det rigtige med forslaget om at give den statslige EUDP-pulje udvidet mandat.
 
"De næste meter i en udvikling er væsentlig dyrere end den første meter, men risikoen er fortsat meget stor. Hvis det kan lykkes at tage toppen af risikoen, så bliver det mere attraktivt for private investorer som os at gå ind. Danmark har så mange makroøkonomiske fordele på energiområdet, så der burde være gode chancer for at skabe nye virksomheder som Danfoss og Velux", siger Thomas Bonde til Nyhedsbladet Dansk Energi.

- UB

Bureau Veritas

Sponseret

Understand Climate Footprint Calculations – LCA, EPD, PEF and the GHG Protocol Explained

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

12.09.2025CSR.dk

Ramaskrig om producentansvar midlertidigt slukket af Regeringen

11.09.2025Klimaklar

Sponseret

Sidder du alene med klimaregnskab? Få en klimasparringspartner.

11.09.2025Dagrofa aps

Sponseret

Ny digital løsning skal lette klimarapportering og bekæmpe madspild i danske professionelle køkkener

11.09.2025Fristads Kansas

Sponseret

Fristads Kansas tager næste skridt i udfasningen af PFAS

09.09.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh tilføjer varme og elegance til julen med farven Wine

09.09.2025CSR.dk

Rekordstor skovpulje er nu åben for ansøgninger

08.09.2025JUC SERVICE ApS

Sponseret

Miljøkonferencen 2025 sætter retning for fremtidens miljølovgivning

05.09.2025CSR.dk

Østjyllands største solcellepark sætter skub i STARKs grønne omstilling

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Schneider Electric
Kursus
Bliv en ægte ekspert på EcoStruxure Machine Expert PLC'er og softwaren bag

Er du automatiktekniker, ingeniør, systemintegrator, eller har du blot en interesse i at programmere PLC? Så bør du sætte kryds i kalenderen.

Dato

15.09.2025

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

15.09.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

15.09.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar September 15, 2025: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

15.09.2025

Tid

14:00

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense