Cleantech-virksomheder mangler penge til at vokse

Vækstpotentialet i cleantech bliver overset, mener Dansk Energi, som opfordrer til, at statens energiteknologiske udviklings- og demonstrationsprogram, EUDP, skal have en ny rolle som rugekasse.

02.09.2013

CSR.dk

<p>"Hvis det kan lykkes at tage toppen af risikoen, så bliver det mere attraktivt for private investorer som os at gå ind".</p>

Thomas Bonde, SE Blue Equite

Pengestrømmen er næsten tørret ind på cleantech-området, og der mangler muligheder for at hjælpe teknologierne til at tage hele skridtet ud på markedet. Anders Stouge, der er vicedirektør i Dansk Energi foreslår, at EUDP, der er statens energiteknologiske udviklings- og demonstrationsprogram, får mulighed for at være udrugningskasse.
 
"På et tidspunkt, hvor vi som samfund gerne vil knække vækstkoden og omstille i en grønnere retning, kan cleantech-området være et af løseordene. Derfor er det ærgerligt, hvis de innovative projekter og opstartsvirksomheder bliver sendt ud i et kapitalmæssigt tomrum, fordi de risikovillige penge som udgangspunkt ikke ser i retning af cleantech", siger Anders Stouge til Nyhedsbladet Dansk Energi.

Udrugningskasse med risikovillig kapital
En løsning kan være at udvide EUDP’s muligheder for at investere i virksomheder, foreslår Anders Stouge. EUDP har fra 2008 til 2012 - i partnerskab med virksomheder - støttet 400 projekter med 2 milliarder kroner, hvoraf lige over 100 projekter er afsluttet. To tredjedele af de afsluttede teknologiudviklingsprojekter har endnu ikke fundet kommerciel anvendelse eller udbredelse.
 
Anders Stouge ønsker, at det skal være en udrugningskasse, hvor EUDP får lov til at tilføre unge virksomheder risikovillig kapital og via knowhow klargøre virksomhederne til venturekapital kan være en løsning.

Teknologier rammer 'dødens dal'
Mange teknologier rammer ’dødens dal’, når parterne bag skal til at skalere op og lave forretning ud af anstrengelserne, bekræfter partner Thomas Bonde fra kapitalfonden SE Blue Equity.
 
"’Dødens dal’ er en reel udfordring i Danmark og mange andre steder i Europa. Hvis vi kan løse problemet i et samarbejde mellem det offentlige og den private sektor, så står vi ekstremt godt rustet til fremtiden", siger Thomas Bonde.
Han mener, at Dansk Energi er inde på noget af det rigtige med forslaget om at give den statslige EUDP-pulje udvidet mandat.
 
"De næste meter i en udvikling er væsentlig dyrere end den første meter, men risikoen er fortsat meget stor. Hvis det kan lykkes at tage toppen af risikoen, så bliver det mere attraktivt for private investorer som os at gå ind. Danmark har så mange makroøkonomiske fordele på energiområdet, så der burde være gode chancer for at skabe nye virksomheder som Danfoss og Velux", siger Thomas Bonde til Nyhedsbladet Dansk Energi.

- UB

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

01.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Giv en ged, Den perfekte firmagave til jul!

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

31.10.2025CSR.dk

Cirkulær betonløsning vinder pris på Building Green

30.10.2025CSR.dk

Ny bydel i Billund skal sætte ny standard for klimavenligt byggeri

30.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Skab stemning med ekstra store lys fra Vance Kitira

29.10.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Nyt EUDR-forslag i 11. time: EU varsler lettelser for virksomheder – men usikkerheden vokser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

06.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
CSRD - bæredygtighedsrapportering

EU’s Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD) er en game changer for bæredygtighedsrapportering, da det blandt andet fastsætter ensartede metoder og måleenheder for virksomheders rapportering af miljømæssige, sociale og ledelsesmæssige aspekter (ESG). I første omgang omfatter CSRD større virksomheder, men det forventes, at direktivet ligeså vil påvirke små- og mellemstore, idet de store virksomheder vil søge information i deres leverandørkæde.

Dato

06.11.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
Plastemballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

06.11.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Scope 3 Strategy: Addressing Emissions Through Business Model Adaptation

This webinar will explore how companies are utilising Scope 3 insights to justify more fundamental business model shifts and transformation. It will demonstrate how leading businesses are realising the deepest emissions reductions through reducing their impact on resource use and regenerating nature, as well as exploring how they first uncovered the potential of these strategies through their Scope 3 insights.

Dato

06.11.2025

Tid

15:00

Sted

Online via Zoom

DTU
Efteruddannelse
Jernbaneteknologi, -drift og -kapacitet

Deltag i tre dages spændende kursus, hvor du får en hurtigt og bekvem introduktion til jernbaneteknologi og driftsstyring. Midt i kurset tager vi til Berlin, hvor vi besøger Tekniske Universitet Berlins signal- og driftsstyring laboratorium.

Dato

07.11.2025

Tid

08:30

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup