Concito: Danskerne vil gerne den grønne omstilling

På baggrund af sit seneste Klimabarometer konkluderer tænketanken Concito, at der er bred folkelig opbakning til den grønne omstilling i Danmark. Både her og ude i verden var der i weekenden store demonstrationer i anledning af COP21, der er startet i dag.

Ligesom i København var tusinder af tyskere var på gaden i går, her i Berlin, for at markere støtten til et bedre klima. Foto: Flickr/campact.

30.11.2015

Anders Kampmann, CSR.dk

Siden 2010 har tænketanken Concito årligt publiceret sit Klimabarometer, der måler og analyserer udviklingen i danskernes viden, holdninger og handlinger i forhold til klimaforandringerne og de medfølgende udfordringer.

Læs også: COP21 – startskud til omstillingens årti?

Årets udgave –- Klimabarometeret 2015 -– viser, at både kendskabet til situationen og opbakningen til at gøre noget ved den, er voksende blandt befolkningen.

Et stort flertal på 82 procent af danskerne anerkender ifølge målingen, der er foretaget af analysevirksomheden Analyse Danmark blandt 2030 repræsentativt udvalgte danskere, således, at klimaforandringerne er reelle og at den globale opvarmning er menneskeskabt. Kun 6 pct. af danskerne bestrider i dag den globale opvarmning.

"”Det er glædeligt, at danskernes bevidsthed om klimaforandringerne og deres konsekvenser er klar og nogenlunde stabil i forhold til tidligere målinger. Det betyder, at vi kan fokusere på, hvordan vi som borgere, forbrugere og samfund kan gøre noget effektivt ved den globale opvarmning"”, siger sekretariatsleder i Concito, Michael Minter, i en pressemeddelelse.

Det må gerne koste på kort sigt
Barometeret viser også, at der er mange, der er villige til at sætte handling bag ordene – også selvom det koster nu og her.

64 procent af de adspurgte erklærede sig således helt eller delvist enige i, at den grønne omstilling gerne må koste penge og kraftanstrengelser på kort sigt, hvis indsatsen giver samfundsmæssig gevinst på langt sigt. Samtidig er 60 procent af danskerne helt eller delvist enige i, at grøn omstilling af Danmarks produktions- og forbrugsmønstre er en afgørende forudsætning for at skabe vækst og velfærd i fremtiden.

Opbakningen svinger dog i forhold til politisk ståsted. Rød bloks vælgere er således de største tilhængere af den grønne omstilling, men blå blok er også godt med. 55 procent af dem, der stemmer på Venstre, erklærer sig eksempelvis enige i, at omstillingen gerne må koste noget på kort sigt.

"”Klimabarometeret sætter spørgsmålstegn ved, om regeringen har befolkningen med sig i den hidtidige politiske linje på klima- og miljøområdet. Ønsket om yderligere klimahandling er udbredt i hele befolkningen, og ifølge Klimabarometeret vil der være bred folkelig opbakning til et grønt flertal henover midten i dansk politik”", påpeger Michael Minter. 

Historiske demonstrationer
Både her i Danmark og globalt manifesterede den folkelige opbakning sig i løbet af dagen i går, hvor store demonstrationer løb af stablen i hundredvis af byer verden over. Ifølge græsrodsorganisationen Avaaz, der havde arrangeret en stribe af søndagens events, bl.a. i København, viser tidlige estimater, at mindst 720.000 mennesker i går var på gaden til 2.300 begivenheder i 175 lande, hvilket udgør den største serie af globale demonstrationer i historien.

Læs også: Og vejret: det bliver varmere…

Og det er endda på trods af, at et optog, der ventedes at have tiltrukket 400.000 mennesker i Paris, hvor COP21 finder sted, blev aflyst på baggrund af forrige uges voldsomme terrorangreb i netop den franske hovedstad. I stedet lagde Avaaz 22.000 par sko ud, primært doneret af byens indbyggere, men også Pave Frans sendte et par, der hvor marchen skulle have startet.

I København gik over 10.000 mennesker fra Den Røde Plads på Nørrebro til Rådhuspladsen i den største klimademonstration i Danmarks historie.

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Mange nye millioner til mere plante-rig fødevaresektor

CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

10.11.2026

Sted

Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 10. november: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

10.11.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI - Officielt certifikat-kursus (version 2.0)

Bliv kvalificeret som Preventive Controls Qualified Individual (PCQI) – en FDA-forudsætning for eksport til det amerikanske fødevaremarked.

Dato

11.11.2026

Sted

Middelfart