Coop og Toms støtter Verdens Bedste Nyheders årlige morgenevent

Fredag d. 11. september holdes det årlige Verdens Bedste Nyheder morgenevent. Her uddeles Verdens Bedste Nyheder til morgenfriske danskere, og vi fejrer at det går bedre i verden.

På fredag deler frivillige, fra skolebørn til ministre, gratis chokolade og gode nyheder ud over hele landet. Det er Verdens Bedste Nyheder, der fortæller om de mange fremskridt i udviklingslande. Foto: Ulrik Jantzen / Verdens Bedste Nyheder”.

09.09.2015

CSR.dk

Mellem kl 7.00-9.00 uddeler over 1.500 frivillige 440.000 aviser og 120.000 chokolader til morgenfriske danskere på gadehjørner, cykelstier, skoler og togstationer 140 steder i hele Danmark.

Bag den landsdækkende kampagne står FN, Danida, over 100 danske udviklingsorganisationer og 100 danske virksomheder i et stærkt samarbejde, der skal oplyse danskerne om, at kampen mod fattigdom nytter.

Årets tema: Vi lever længere og bedre
Over halvdelen af danskerne tror, at verden er blevet et værre sted de sidste 20 år. Men faktisk forholder det sig omvendt - vi lever længere og bedre globalt. Der er sket markante fremskridt på stort set alle områder: Folk lever længere i ni ud af ti lande, fire ud af fem kan i dag læse og skrive, og de mindst udviklede nationer tjener nu næsten tre gange så meget som i 1990. 

Alt det og meget mere kan du læse om på Verdens Bedste Nyheders hjemmeside.

Opbakning fra sponsorer
COOP og Toms har doneret de særlige Verdens Bedste Nyheder chokolader, der uddeles i år som den lille overraskelse. De to virksomheder har bakket stærkt op om Verdens Bedste Nyheder, lige fra kampagnens start i 2010.

”Vi er utroligt glade for vores samarbejde med de 100 virksomhedspartnere. Og at de vil være med til at sprede de gode nyheder til deres medarbejdere, kunder og samarbejdspartnere. Og bidraget fra hovedsponsorerne gør en kæmpe forskel for Verdens Bedste Nyheder – og gør at vi kan komme ud til så mange danskere, som vi kan”, siger Thomas Ravn-Pedersen, sekretariatsleder.

Blandt Verdens Bedste Nyheders andre hovedsponsorer er Roskilde Festival, Novo Nordisk og Metroxpress, der har gjort det muligt at nå så mange danskere med de gode nyheder.

COOP har sponsoreret logistikken i forbindelse med uddelingen af Verdens Bedste Nyheder gennem årene. I år ved at sørge for, at de frivillige kan hente de 120.000 stykker chokolade i deres butikker over hele landet. En kæmpe hjælp til en event, der involverer så mange mennesker landet over.

Toms Gruppen har produceret årets Verdens Bedste Nyheder chokolade – naturligvis efter bæredygtige principper. Toms Gruppen deltog sidste år i udstillingen ”Afrika under Forandring” i Industriens Hus – der var arrangeret af DI og Verdens Bedste Nyheder, og promoverer Verdens Bedste Nyheder både internt og eksternt i virksomheden.

Mød alle de deltagende virksomheder her.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.03.2026CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

12.03.2026CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

Annonce

CSR.dk

Gourmetrestaurant vil transformere fødevarekulturen i Syddjurs

CSR.dk

Europæiske storbyer kopierer dansk succesmodel for bæredygtighed i turisme

CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: The Perfect Storm

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: De frivillige standarder

CSR.dk

Nyt oplevelsescenter ved Roskilde skal sætte fokus på klodens kriser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

25.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

25.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 55001 Intern Auditor

Formålet med ISO 55001 Intern Auditor kurset er at give dig forståelse for et procesorienteret ledelsessystem, auditprocessen og din rolle som intern auditor. Du bliver introduceret for værktøjer til auditering og bliver i stand til at planlægge, udføre og afrapportere interne audits af dit asset management ledelsessystem med henblik på at sikre optimalt udbytte for din virksomhed.

Dato

25.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

26.03.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.03.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København