Coop og Toms støtter Verdens Bedste Nyheders årlige morgenevent

Fredag d. 11. september holdes det årlige Verdens Bedste Nyheder morgenevent. Her uddeles Verdens Bedste Nyheder til morgenfriske danskere, og vi fejrer at det går bedre i verden.

På fredag deler frivillige, fra skolebørn til ministre, gratis chokolade og gode nyheder ud over hele landet. Det er Verdens Bedste Nyheder, der fortæller om de mange fremskridt i udviklingslande. Foto: Ulrik Jantzen / Verdens Bedste Nyheder”.

09.09.2015

CSR.dk

Mellem kl 7.00-9.00 uddeler over 1.500 frivillige 440.000 aviser og 120.000 chokolader til morgenfriske danskere på gadehjørner, cykelstier, skoler og togstationer 140 steder i hele Danmark.

Bag den landsdækkende kampagne står FN, Danida, over 100 danske udviklingsorganisationer og 100 danske virksomheder i et stærkt samarbejde, der skal oplyse danskerne om, at kampen mod fattigdom nytter.

Årets tema: Vi lever længere og bedre
Over halvdelen af danskerne tror, at verden er blevet et værre sted de sidste 20 år. Men faktisk forholder det sig omvendt - vi lever længere og bedre globalt. Der er sket markante fremskridt på stort set alle områder: Folk lever længere i ni ud af ti lande, fire ud af fem kan i dag læse og skrive, og de mindst udviklede nationer tjener nu næsten tre gange så meget som i 1990. 

Alt det og meget mere kan du læse om på Verdens Bedste Nyheders hjemmeside.

Opbakning fra sponsorer
COOP og Toms har doneret de særlige Verdens Bedste Nyheder chokolader, der uddeles i år som den lille overraskelse. De to virksomheder har bakket stærkt op om Verdens Bedste Nyheder, lige fra kampagnens start i 2010.

”Vi er utroligt glade for vores samarbejde med de 100 virksomhedspartnere. Og at de vil være med til at sprede de gode nyheder til deres medarbejdere, kunder og samarbejdspartnere. Og bidraget fra hovedsponsorerne gør en kæmpe forskel for Verdens Bedste Nyheder – og gør at vi kan komme ud til så mange danskere, som vi kan”, siger Thomas Ravn-Pedersen, sekretariatsleder.

Blandt Verdens Bedste Nyheders andre hovedsponsorer er Roskilde Festival, Novo Nordisk og Metroxpress, der har gjort det muligt at nå så mange danskere med de gode nyheder.

COOP har sponsoreret logistikken i forbindelse med uddelingen af Verdens Bedste Nyheder gennem årene. I år ved at sørge for, at de frivillige kan hente de 120.000 stykker chokolade i deres butikker over hele landet. En kæmpe hjælp til en event, der involverer så mange mennesker landet over.

Toms Gruppen har produceret årets Verdens Bedste Nyheder chokolade – naturligvis efter bæredygtige principper. Toms Gruppen deltog sidste år i udstillingen ”Afrika under Forandring” i Industriens Hus – der var arrangeret af DI og Verdens Bedste Nyheder, og promoverer Verdens Bedste Nyheder både internt og eksternt i virksomheden.

Mød alle de deltagende virksomheder her.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.04.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Retorisk Lederskab

27.04.2026Schneider Electric

Sponseret

Når energiinfrastrukturen på hospitaler ikke overvåges tæt nok, bliver både energispild og tekniske fejl sværere at opdage.

CSR.dk

Velkommen til 2050: Industribyen hvor klimakrav er vendt til forretningsmuligheder

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Kom med til AVEVA World 2026

CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

CSR.dk

Ny undersøgelse: ESG-kommunikation er slet ikke død

CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

20.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

20.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

26.05.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København