Medlemsprofiler Se alle
Danmark planter træer
Klima, miljø og energi

Alle firmaer og organisationer bør have en intern klimapolitik
Klimakrisen kræver handling. For virksomheder og organisationer er en ambitiøs klimapolitik første skridt på vejen.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

Lidl planter 2.000 træer i samarbejde med Plant et Træ og Aarhus Kommune
Organisationen Plant et Træ og Lidl planter 2.000 træer i Aarhus Kommune. Træerne skal blandt andet være med til at forbedre biodiversiteten i området, og så er de et træk i Lidls fokus på at være tilstede og støtte op om gode tiltag i Aarhus Kommune, hvor kæden flytter sit hovedkontor til.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

Varmeproduktion lægger pres på gamle træer i Danmark
Efterspørgslen efter træflis er støt stigende i Danmark. Det går ud over biodiversiteten i det åbne land, når gamle træer fjernes for at ende deres dage i flammerne.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

Folkekirkens Nødhjælp: Vi løser kun klimakrisen ved at reducere vores CO2-udledninger
Vi løser kun klimakrisen ved at reducere vores CO2-udledninger markant. Men klimakompensation med plantning af træer i udviklingslande kan for nogle virksomheder være en del af løsningen i en overgangsperiode.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

VELUX Gruppen plantede 25.000 træer i landsdækkende skovrejsningsprojekt
VELUX Gruppen donerede 500.000 DKK til at plante nye skove i Danmark i forbindelse med kampagne for træernes betydning for klimaet og nærmiljøet.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

Virksomheder viser klimaansvar ved at plante træer
En lang række danske virksomheder har meldt deres støtte til indsamlingsshowet ’Danmark planter træer’ for på den måde at tage ansvar for klimaet. ”Naturligt for os at være med”, lyder det fra XL-Byg, som er blandt deltagerne.