14.08.2019 | Klima, miljø og energi
Virksomheder viser klimaansvar ved at plante træer
En lang række danske virksomheder har meldt deres støtte til indsamlingsshowet ’Danmark planter træer’ for på den måde at tage ansvar for klimaet. ”Naturligt for os at være med”, lyder det fra XL-Byg, som er blandt deltagerne.
Flere danske virksomheder i Danmark vil gerne være med til at plante træer som et led i kampen mod klimaforandringerne.
Plantning af træer er helt centralt, hvis vi skal opfylde globale målsætninger og bremse den klimakrise, vi står i.
Læs også: Hvis man flyver for meget mp man plante træer
Det mener ikke kun FN’s klimapanel, men ifølge Danmarks Naturfredningsforening også flere danske virksomheder. I hvert fald støtter flere virksomheder allerede nu op om indsamlingsshowet ’Danmark planter træer’, som TV 2 og Danmarks Naturfredningsforening afholder d. 14. september.
”Vi kan ikke stå og pege på alle andre og efterlyse løsninger, for det er klimakrisen for alvorlig til. Som stor spiller i salg af træ er det meget naturligt at være med til at sikre, at danske skove bevares og vokser for klimaet og naturens skyld”, siger adm. direktør i XL-Byg, Thorbjørn Sejer Jensen, der er en af de virksomheder, der allerede har givet penge til træplantning.
For Thorbjørn Sejer Jensen er det dog vigtigt, at denne støtte ikke står alene. Derfor har man i virksomheden også indført ’Et grønnere valg’-mærke på produkter, der er særligt miljøvenlige eller klimavenlige i forhold til andre produkter i samme kategori.
”Det ville klinge lidt hult, hvis vi blot støttede denne aktivitet, og så ellers lukkede øjnene. Det er vigtigt for os at bidrage så meget, vi kan til at reducere vores CO2-aftryk, og det gør vi ikke kun ved at plante træer her og nu. Vi skal også fremover være en del af den bæredygtige indsats”, siger han.
”Når det går godt hos os, skal vi dele ud af det”
En anden virksomhed, der har valgt at være en del af ’Danmark planter træer’, er smyks.dk, der sælger smykkedele på nettet.
”Når det går godt hos os, føler vi os forpligtede til at dele ud af det. Vi donerer, både fordi vi føler et ansvar, men også så vi kan gøre vores kunder opmærksomme på projektet og inspirere dem til at donere”, siger indehaver Martin Pihl.
Smyks.dk bruger blandt andet deres digitale kanaler til at oplyse om kampagnen ved for eksempel at skilte med det officielle ’Vi støtter ’Danmark planter træer’-logo.
Læs også: Pakistan planter en milliard træer i kampen mod afskovning
”Det er kun en bonus, at vi eventuelt kan profilere os på at være miljø- og klimavenlige og skaffe noget goodwill fra kunderne. For naturen er en hjertevarm sag for mig, og vi skal alle sammen løfte opgaven for at forbedre den. Det er sådan set min vigtigste grund til at donere”, siger Martin Pihl.
- JMA
Klima, miljø og energi

Børsnoteret virksomhed planter kæmpeskov
Danmark har et mål om, at 25 procent af landet skal være dækket af skov i 2100. Det bidrager Solar nu med en investering til skovrejsningen, som kan bidrage til at øge biodiversiteten i nærmiljøet.
Supply chain

Kunstig intelligens sikrer tech-startup millioninvestering
En kunstig intelligens, der kan minimere ressourcespild ved at sortere og analysere affald, resulterer i en millioninvestering i virksomheden Aris Robotics.
Klima, miljø og energi

Royal Unibrew åbner solcellepark i Faxe
Royal Unibrew åbnede fredag en solcellepark i Faxe med deltagelse af borgmester og lokalpolitikere fra Faxe Kommune, erhvervsaktører og medarbejdere. Parken er den største af sin slags i Danmark og er en del af Royal Unibrews 2025-målsætning om en CO2-neutral produktion.
Klima, miljø og energi

En halv milliard kroner til ny havnaturfond skal understøtte naturgenopretning på havet
Med en ny havnaturfond vil et bredt politisk flertal skabe viden om miljø og natureffekterne af udbygningen af vindenergi på havet og til naturgenopretning i havet. "Den nye havnaturfond er et vigtigt skridt i retning af at skabe en bedre balance i vores havmiljø,” mener miljøministeren.
Samfund

Due diligence-direktivet mangler nu kun et sæt forhandlinger
EU-parlamentets oplæg til direktivet er nu på plads, hvilket baner vejen for forhandlinger op til endelig vedtagelse.
Klima, miljø og energi

SAS sælger billetter til deres første elektriske flyvetur
Det danske flyselskab sælger snart billetter til deres første flyvning med elektrisk fly i 2028.