Danmark skal handle langt mere strategisk i forhold til grøn eksport

Den danske pensionssektor vil investere 350 milliarder kroner i grønne teknologier inden 2030. De skal investeres rigtigt, så det gavner dansk eksport og skaber danske arbejdspladser.

22.04.2021

CSR.dk

Når Joe Biden udruller sit virtuelle klimatopmøde, Leaders Summit on Climate, i dag og i morgen, er det med Mette Frederiksen som deltager. Hun er inviteret til at tale om den grønne omstilling i Danmark, der er båret af det ambitiøse mål om at reducere CO2-udledningen med 70 procent i 2030.

Det skriver Finans. 

Samtidig er det en unik mulighed for at positionere Danmark som førende inden for grøn teknologi og innovation med danske virksomheders løsninger. Sådan siger udenrigsminister Jeppe Kofod.

Ifølge brancheorganisationen Forsikring & Pension (F&P) skal der banes vej for nye grønne eksportmuligheder – og det skal gøres langt mere strategisk end det er tilfældet i dag. Den danske pensionssektor har lovet at investere 350 milliarder kroner i grønne teknologier inden 2030, og på den måde kan de danske pensionspenge være med til at understøtte dansk eksport og skabe danske arbejdspladser.

Læs også: Kun tre ud af de 17 danske pensionsselskaber har sat kortsigtede klimamål

”Problemet er bare, at den form for samspil sker alt for tilfældigt, lyder det fra administrerende direktør i Forsikring & Pension, Kent Damsgaard. Han mener, at Danmark lige nu står med så stærke klimakort på hånden, at man ikke må lade tilfældigheder afgøre, om vi spiller dem rigtigt.

F&P foreslår, at der etableres en taskforce, der skal sikre, at investorer, teknologiproducenter og offentlige eksportorganisationer får samlet kræfterne.

Desuden mener de, at der skal udvikles nye værktøjer under Eksportkreditfonden (EKF), som skal hjælpe med at tage f.eks. Power-to-X teknologi til samme højder som vindmølleindustrien.

Peter Thagesen, underdirektør i erhvervsorganisationen DI ser ligeldes et stort potentiale i, at man udnytter de danske pensionsselskabers ressourcer til at få flere danske klimaløsninger ud i verden – dog ikke igennem en taskforce.

”Vi får ikke meget ud af at nedsætte en taskforce til at identificere nogle handelsbarrierer og så tage fat i amerikanerne i håb om at få dem fjernet. Man skal huske på de amerikanske spilleregler om, at grøn omstilling også skal bidrage til amerikansk vækst og jobskabelse. Hvis ikke vi husker det, får vi simpelthen ikke succes på det amerikanske marked”, siger han.

Det virtuelle klimatopmøde vil blive livestreamet via hjemmesiden www.state.gov/leaders-summit-on-climate/

- MTN

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C

Dakofa
Konference
ÅRETS SORTERINGSKONFERENCE 2026

Er Danmark på vej i mål med EU’s genanvendelseskrav? Årets Sorteringskonference giver status på de 10 affaldsfraktioner, producentansvar og kommunale løsninger – fra indsamling til borgeradfærd

Dato

09.04.2026

Tid

09:30

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams