Dansk fond donerer kvart million til stort skovprojekt i Bolivia

Trævirksomheden Keflicos ejer - Direktør Erik Kauffeldts Fond - donerer en kvart million kroner til et stort skovrestaureringsprojekt i Bolivia.

29.06.2021

CSR.dk

Direktør Erik Kauffeldts Fond, der ejer trævirksomheden Keflico, donerer 250.000 kr. til stort skovprojekt i Bolivia. Projektet har til formål at genoprette brandhærgede skovområder på 6.000 hektar i nogle af verdens mest udsatte skove.

Området Santa Cruz, der ligger i Bolivias østlige del har i løbet af de seneste 20 år mistet enorme skovarealer som resultat af blandt andet en hastigt voksende landbrugsindustri indenfor f.eks. kød- og sojaproduktion.

Området er gradvist blevet mindre sammenhængende, og i takt med, at skoven forsvinder, mister den også sin modstandsdygtighed over for klimaforandringerne. I de seneste par år har området således oplevet rekordmange og voldsomme skovbrande, hvor hele 150.000 hektar skov er blevet ødelagt. Det har resulteret i, at det oprindelige folk bliver presset på deres levebrød.

De 250 millioner skal bruges på genoprettelse af skovområder, der omgiver to af de hårdest ramte landsbyer i området. Projektet drives af fonden, miljøorganisationen Verdens Skove i samarbejde med en lokal samarbejdspartner. Skovrestaureringsprojektet omfatter både plantning af værdifulde lokale tømmerarter, fjernelse af konkurrerende opvækst og lianer samt forebyggelse og bekæmpelse af skovbrande. Projektet strækker sig til 2023 med årlig afrapportering, og ved afslutningen er målet at have restaureret 6.000 hektar skov.

Læs også: DLG har netop udgivet deres første bæredygtighedsstrategi

Vil gerne inspirere
”Det er ikke hver dag, at vi sammen med en miljøorganisation som Verdens Skove har muligheden for at støtte et projekt som det i Bolivia. Vi er derfor meget glade for at kunne bidrage til et så meningsfuldt projekt til gavn for både natur, klima og ikke mindst lokalbefolkningen”, lyder det fra bestyrelsesformand i Direktør Erik Kauffeldts Fond, Kim Munk-Petersen.

Også hos Keflico er man glad for at kunne bakke op om et projekt, der sikrer en bæredygtig udvikling i udsatte skovområder:

”Vi er glade og stolte over, at den fond, vi er ejet af, vælger at støtte et så spændende, og ikke mindst vigtigt skovprojekt, som det i Bolivia. Med projektet understøtter fonden den bæredygtige udvikling, som vi også selv arbejder på at fremme i nogle af verdens mest udsatte skovområder, siger kommerciel direktør i Keflico, Camilla Hyldgaard Thomsen, og tilføjer:

"Vi håber på, at projektet kan være inspirationskilde til at fremme den bæredygtig udvikling i de udsatte skovområder rundt omkring i verden. Det er ikke alene vigtigt for befolkningen, naturen og klimaet i lokalområderne, men også for, at vi i fremtiden kan bygge og udvikle bæredygtigt herhjemme”.

- MTN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

18.12.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

Flere miljømærkede kontorartikler i ny SKI aftale

18.12.2025CSR.dk

Danmark vil tage farten af fast fashion

17.12.2025CSR.dk

Velkommen til endnu en omnibus – nu om miljølovgivning

17.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Fra hotel til moderne boliger – med Merten M-Pure europamateriel

15.12.2025Forenede Service

Sponseret

Kokkenes Køkken fordobler økologien i fire kantiner – uden meromkostninger

15.12.2025CSR.dk

Klimaforandringer skaber voksende udfordringer for alt fra Formel 1 til maratonløb

15.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Nyt år, nye grønne rutiner: Tænk klimaet ind i nytårsambitionerne

11.12.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Illusionen om net-zero

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

06.01.2026

Tid

12:30

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 9. januar: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

09.01.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom