Dansk fond donerer kvart million til stort skovprojekt i Bolivia

Trævirksomheden Keflicos ejer - Direktør Erik Kauffeldts Fond - donerer en kvart million kroner til et stort skovrestaureringsprojekt i Bolivia.

29.06.2021

CSR.dk

Direktør Erik Kauffeldts Fond, der ejer trævirksomheden Keflico, donerer 250.000 kr. til stort skovprojekt i Bolivia. Projektet har til formål at genoprette brandhærgede skovområder på 6.000 hektar i nogle af verdens mest udsatte skove.

Området Santa Cruz, der ligger i Bolivias østlige del har i løbet af de seneste 20 år mistet enorme skovarealer som resultat af blandt andet en hastigt voksende landbrugsindustri indenfor f.eks. kød- og sojaproduktion.

Området er gradvist blevet mindre sammenhængende, og i takt med, at skoven forsvinder, mister den også sin modstandsdygtighed over for klimaforandringerne. I de seneste par år har området således oplevet rekordmange og voldsomme skovbrande, hvor hele 150.000 hektar skov er blevet ødelagt. Det har resulteret i, at det oprindelige folk bliver presset på deres levebrød.

De 250 millioner skal bruges på genoprettelse af skovområder, der omgiver to af de hårdest ramte landsbyer i området. Projektet drives af fonden, miljøorganisationen Verdens Skove i samarbejde med en lokal samarbejdspartner. Skovrestaureringsprojektet omfatter både plantning af værdifulde lokale tømmerarter, fjernelse af konkurrerende opvækst og lianer samt forebyggelse og bekæmpelse af skovbrande. Projektet strækker sig til 2023 med årlig afrapportering, og ved afslutningen er målet at have restaureret 6.000 hektar skov.

Læs også: DLG har netop udgivet deres første bæredygtighedsstrategi

Vil gerne inspirere
”Det er ikke hver dag, at vi sammen med en miljøorganisation som Verdens Skove har muligheden for at støtte et projekt som det i Bolivia. Vi er derfor meget glade for at kunne bidrage til et så meningsfuldt projekt til gavn for både natur, klima og ikke mindst lokalbefolkningen”, lyder det fra bestyrelsesformand i Direktør Erik Kauffeldts Fond, Kim Munk-Petersen.

Også hos Keflico er man glad for at kunne bakke op om et projekt, der sikrer en bæredygtig udvikling i udsatte skovområder:

”Vi er glade og stolte over, at den fond, vi er ejet af, vælger at støtte et så spændende, og ikke mindst vigtigt skovprojekt, som det i Bolivia. Med projektet understøtter fonden den bæredygtige udvikling, som vi også selv arbejder på at fremme i nogle af verdens mest udsatte skovområder, siger kommerciel direktør i Keflico, Camilla Hyldgaard Thomsen, og tilføjer:

"Vi håber på, at projektet kan være inspirationskilde til at fremme den bæredygtig udvikling i de udsatte skovområder rundt omkring i verden. Det er ikke alene vigtigt for befolkningen, naturen og klimaet i lokalområderne, men også for, at vi i fremtiden kan bygge og udvikle bæredygtigt herhjemme”.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.09.2026CSR.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

11.09.2026CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

CSR.dk

B Corp: Foodservicevirksomhed recertificeret efter skærpet standard

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

Schneider Electric

Sponseret

Elektrificeringen presser pladsen i bygningers eltavler – ny innovation skal løse voksende sikkerhedsudfordring

CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

Tork

Sponseret

Hotel Nyborg Strand giver brugte papirhåndklæder nyt liv

CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Konference
HELLO! AI + Sustainability

At this HELLO! networking event, we once again bring together UN Global Compact participants, this time to explore how digital technologies, particularly AI, are beginning to shape the way companies work with sustainability in practice.

Dato

16.09.2026

Tid

08:30

Sted

Bryghusgade 8, 1473 København, Denmark

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

Hvordan arbejder man struktureret med miljøledelse? Hvordan bruger man ISO 14001 som et praktisk værktøj - ikke bare som dokumentation, men som et fundament for grøn drift, compliance og mindre risiko? På ISO 14001 Inspirationsseminar får du et klart overblik over standardens krav og muligheder, så du kan vurdere, hvor jeres organisation står i dag, og hvad der skal til for at komme videre.

Dato

17.09.2026

Sted

Fredericia

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Supply chain og AI - kom hurtigere fra data til værdiskabende handling

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I kan styrke jeres supply chain og skabe bedre beslutninger, smartere processer, hurtigere eksekvering og øget konkurrencekraft – også i et usikkert marked.

Dato

17.09.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Webinar
CoP Food: Deep Dive Supplier dialogue workshop on South African Fruits

South Africa is a dominant fruit exporter in the global market, with the EU among its key export destinations. In Denmark, buyers of fresh and processed fruits are aware that fruit production is increasingly vulnerable to climate fluctuations, with less predictable harvests, droughts, floods and negative impacts on nature. Furthermore, food supply chains are often characterized by socio-economic challenges such as poverty and precarious conditions for workers.

Dato

17.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online