09.11.2020 | Klima, miljø og energi
Dansk forskerteam skal undersøge geoengineering
Stort aarhusiansk forskningsprojekt skal klarlægge, om geoengineering kan være det klima-quickfix, som verden i mere og mere presserende grad har behov for.
Benjamin Sovacool, professor i energiteknologi ved Aarhus Universitet skal stå i spidsen for et forskningsprojekt, der har modtaget en bevilling på 70 millioner kroner fra Det Europæiske Forskningsråd (ERC).
Det skriver AAU.
Bevillingen er et såkaldt ’Synenergi Grant’, som er den største bevilling, man kan modtage fra ERC. Det er kun sket én gang før, at man har modtaget den type bevilling på Aarhus Universitet.
Projektet skal i løbet af de næste seks år undersøge alternative løsninger på den globale opvarmning herunder Negative Emissions Technologies (NETs) såsom opsamling af CO2 fra atmosfæren samt den mere kontroversielle teknologi: geoengineering.
Sidstnævnte dækker over en mere ekstrem teknologi, der hurtigt kan reducere global opvarmning fx ved hjælp af syntetiske skyer og vulkaner eller ved at sende solskærme eller millioner af spejle ud i rummet.
Læs også: Anlæg til opsamling af CO2 på Amager Bakke kan blive afgørende for Københavns CO2-mål
En teknologi der muligvis kan blive nødvendig, hvis transformationen til vedvarende energi ikke speedes markant op. Samtidig er det en teknologi, som vi ikke ved ret meget om og særligt ikke kender konsekvenserne af.
”Hvis vi for eksempel sender store solskærme ud i rummet for at blokere sollyset, vil vi generere mindre solenergi på Jorden. Eller hvis vi plastrer al jorden til med solceller, kan vi ikke samtidig plante træer og lagre CO2. Mulighederne er nogle gange gensidigt udelukkende, og det bliver vi nødt til at blive klogere på for at kunne træffe beslutninger”, udtaler Benjamin Sovacool.
Et af projektets formål bliver at kortlægge om geoengineering overhovedet vil være en metode, der kan accepteres af befolkningen. Det skal meningsmålinger, kvalitative interviews, fokusgrupper og kunstig intelligens, der overvåger sociale medier, kaste lys over.
Læs også: Aalborg Portlands direktør: Deponering af CO2 kan blive nødvendigt
Til gengæld tyder forskning på at geoengineering kan være en markant billigere løsning end at omstille til en fossilfri verden. Hele 400 gange billigere, anslår eksperter.
Forskningsprojektet er det første af sin slags, da det ikke alene bygger på de teknisk-økonomiske aspekter, men også inddrager sociale, juridiske, politiske og etiske aspekter.
- MTN
Endnu ingen kommentarer - du kan starte debatten nedenfor.
Deltag i debatten
Du skal være registreret bruger og logget ind, for at kunne oprette kommentarer.
Menneskerettigheder

Migrantarbejdere i Qatar bør have del i overskuddet fra VM
Trods visse forbedringer over de sidste 10 år, bør Fifa give milliarder i kompensation til migrantarbejdere i Qatar efter VM er gennemført.
Strategi & ledelse

Telia åbner for salg af brugte mobiler
I et nyt koncept kan forbrugere nu få mulighed for at aflevere og købe brugte mobiler. Konceptet er både en fordel for kunden og kloden, mener direktør.
Samfund

Danmark skal vise klimavejen for 100 europæiske storbyer
BLOX og Dansk Industri skal - sammen med et konsortium af danske og europæiske partnere – være med til at finde løsninger, som 100 storbyer kan trække på.
Klima, miljø og energi

Råd: Alle virksomheder bør lave klimaregnskaber
Rådet for Samfundsansvar og Verdensmål har netop offentliggjort syv råd, der blandt andet opfordrer alle virksomheder til at opgøre og rapportere klimaaftryk. Kravet vil alligevel komme fra andre aktører, mener formand for FSR.
Klima, miljø og energi

Havvind skal levere halvdelen af EU's grønne energi
Den nye Esbjerg-erklæring, der skal gøre Nordsøen til et grønt kraftcenter, er en prægtig plan, og den bakkes op af endnu større planer fra EU. Nu skal de bare udføres.
Strategi & ledelse

Ledere er afgørende for den grønne omstilling
Danmark kommer ikke i mål med grøn omstilling uden ledere, lyder det fra eksperter, ledere og politikere, der har bidraget til publikationen ”Klima kræver ledelse”, som organisationen "Lederne" sendte ud i verden i denne uge.