Dansk grøn lommeregner vækker opsigt

Den grønne regnemodel, Grønreform, skal fra foråret benyttes af ekspertgruppen, der forbereder en grøn skattereform.

02.02.2022

CSR.dk

Om det er alle eller de fleste er uklart, men når der skal vedtages nye lovforslag i Folketinget, køres de som oftest gennem Finansministeriets stor regnemodel. Den har bare et problem: den regner ikke rigtig klimaet med.

Det kan et værktøj udviklet over de seneste seks år i et projekt ejet af den tidligere formand for Klimarådet, Peter Birch Sørensen, nu lave om på. Det er en ”grøn lommeregner”, som er lanceret under navnet ”GrønReform”. Lommeregneren skal fra sommeren 2022 bruges i centraladministrationen til at planlægge klimapolitikken. Det skriver Børsen.

Til samme avis fortæller Peter Birch Sørensen, at Grønreform peger i retning af et skifte i den økonomiske politik, som man kun ser med årtiers mellemrum:

Læs også: Ny bred alliance opfordrer til bæredygtighed i infrastrukturplan

“Paradigmeskifte er et stort ord, men jeg synes godt, at man kan tale om det i den her sammenhæng,” siger han.

Svar på hvordan grønt og økonomi hænger sammen
Udviklingen af GrønReform har været undervejs siden 2016, men det var først efter klimavalget i 2019, at regeringen sendte penge efter projektet og Finansministeriet gik med ind i processen.

Til Børsen fortæller Finansministeriet, at man håber, at den nye model kan hjælpe med at finde svar på hvordan grønne initiativer, påvirker økonomien og klimamålene, og hvad den generelle økonomiske udvikling betyder for klimaet. F.eks. hvad en CO2-afgift vil betyde for beskæftigelsen eller hvilke andre afledte effekter der måtte være af denne.

I dag benytter forskellige ministerier deres egne regnemodeller, og man kan få en del tid til at gå med at diskutere, hvem der har regnet rigtigt. Embedsmænd fra forskellige ministerier har da også allerede i udviklingsfasen øvet sig i at bruge den nye model og dens 5,5 millioner ligninger. Samtidig vil de miljø-økonomiske vismænd gå over til at benytte GrønReform.

GrønReform bliver mødt med stor international interesse og angiveligt står ”…andre lande i kø for at høre, hvordan de kan kopiere den”, skriver Børsen. Det skulle fra sommeren i år bliver lettere for dem, da man vil lægge koden bag modellen åbent frem.

- EHS

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

24.10.20253H Law

Sponseret

Kan selv en grøn farve være vildledende?

10.10.20253H Law

Sponseret

Når mærker vildleder: EU strammer reglerne for grøn markedsføring

08.10.20253H Law

Sponseret

Nye regler om mærkningsordninger

29.09.20253H Law

Sponseret

Løsninger frem for begrænsninger – juridisk rådgivning

24.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Fire ud af fem forbrugere ser bæredygtighed som lige så vigtig som pris og bekvemmelighed

15.09.2025BSR

Sponseret

Partnering with Suppliers to Advance Human Rights Due Diligence

08.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

UNGA & Leaders Summit 2025

25.08.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: CO2-tal og klimadata – hvordan formidler man det juridisk korrekt?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

28.10.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

03.11.2025

Sted

Odense

Klimakampen ApS
Event
Klimakampen - November 2025

Klimakampen er en interaktiv kampagne, hvor kollegaer konkurrerer om at udføre klimavenlige handlinger. Kampagnen skaber engagement, styrker fællesskabet og gør det let for jeres organisation at handle på klimaforandringer.

Dato

03.11.2025

Tid

00:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

03.11.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

03.11.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus