Dansk modevirksomhed indgår samarbejde med thailandsk kvindefængsel

Den danske modevirksomhed Carcel har netop offentliggjort et samarbejde med et thailandsk kvindefængsel. Samarbejdet skal blandt andet drage nytte af landets viden og silke og gøre en forskel for de indsatte, oplyser CEO.

Selvom der blev stillet store krav til Carcels viden, og hvad man havde tænkt sig at stille op, lykkes det alligevel virksomheden at indgå et samarbejde med den thailandske regering. Arkivfoto.

21.02.2018

CSR.dk

Flere og flere danske som såvel internationale modevirksomheder lancerer initiativer, der har et velgørende formål. En af disse er danske Carcel, der efter et positivt samarbejde med indsatte i peruvianske kvindefængsler, netop har fået godkendt et partnerskab med den thailandske regering.

Læs også: Nyt samarbejde skal skaffe job til langtidsledige

Med inspiration fra samarbejdet i Peru er det planen, at de thailandske kvinder skal producere tøj i silke for virksomheden og til gengæld modtage både kompetencetræning og en fair løn for deres arbejde.

”Vi kiggede efter, hvor der er størst fattigdomsrelateret kriminalitet blandt kvinder, og hvor der samtidig er størst mulighed for at arbejde med de bedste naturlige materialer. I Thailand oplever vi, at der både er meget viden om silke og samtidig meget uudnyttet potentiale. Og så ser vi en stor mulighed for at gøre en forskel her”, fortæller CEO og medstifter Veronica D’Souza til fashionforum.dk.

Hun fortæller samtidig, at den thailandske regering ikke tidligere har indgået en lignende aftale, men at man hos Carcel mener, at det nyligt indgåede samarbejde skyldes deres succesfulde arbejde i Peru.

Samarbejde skal forbedre økonomiske vilkår
Carcels samarbejde med den thailandske regering indledes i maj i år, hvor Chiang Mais kvindefængsel i den nordlige del af landet slår dørene op for den danske virksomhed.

D. 12. februar 2018 deltog leder og stifter af Carcel, Veronica D'Souza, i en højtidelig underskrivningsceremoni med det thailandske justitsministerium i Bangkok. .

Her vil kvinder i det topsikrede kvindefængsel, hvor størstedelen af de indsatte har narkorelaterede domme bag sig, få mulighed for at forbedre både deres egen og deres families økonomiske vilkår ved at producere silkevarer for Carcel.

Forud for samarbejdet har Veronica D’Souza besøgt tre kvindefængsler i Thailand, hvorefter det lykkes Carcel at etablere kontakt til den thailandske regering og The Inspire Project, som er en NGO, startet af den thailandske prinsesse Bajrakitiyabha, der arbejder for at fremme fængslede kvinders rettigheder.

”Vi havde en dygtig praktikant, som læser kriminologi og som undersøgte en masse landes kriminalitetstal. Vi ville gerne arbejde med silke, så hun skrev til forskellige lande og undersøgte, hvordan man kunne få fat i de rigtige personer. Og for et år siden lykkes det hende at få etableret kontakt med justitsministeriet i Thailand”, siger Veronica D’Souza til fashionforum.dk og fortsætter:

”Herefter havde vi et møde med justitsministeriet, og så har det været lidt frem og tilbage, hvem vi skulle snakke med, og hvor ejerskabet skulle ligge. Projektet er hele tiden rykket højere og højere op i regeringshierarkiet i Thailand, fordi alle syntes, det var spændende. Så det er derfor, det hele er blevet udskudt lidt”.

Læs også: Fortune kårer verdens bedste arbejdspladser

Veronica D’Souza oplyser samtidig, at man hos Carcel har ambitioner om at samarbejde med fem forskellige lande inden for de næste fem år og at arbejde med fem forskellige materialer.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

19.03.2026CSR.dk

Modebranchen lægger pres på EU Kommissionen

13.03.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Krøllede sedler og enlige mønter blev til millioner til nødhjælp

Annonce

CSR.dk

16 destinationer fra hele verden besøger København for at lære om grøn omstilling af storbyen og turismen

CSR.dk

90 procent af de fritagne virksomheder fortsætter med bæredygtighedsrapportering

CSR.dk

Kun hver anden arbejdsgiver er forberedt på nye regler om løngennemsigtighed og ligeløn

CSR.dk

VELUX Gruppen indgår partnerskab med Habitat for Humanity

Lübech Living ApS

Sponseret

Design der skaber ro og nærvær i pårørenderum

CSR.dk

Ny analyse: Løngabet i finanssektoren er et strukturelt problem

Give Steel A/S

Sponseret

Theis får svejsetraileren til at rulle – og åbner nye døre

Give Steel A/S

Sponseret

NGO’er går sammen om at åbne dørene til arbejdsmarkedet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Bæredygtighed i event-, møde-, og oplevelsesbranchen med ISO 20121 og Svanemærket

Deltag i dette webinar og få indsigt i, hvordan du konkret og struktureret kan arbejde med bæredygtighed i event-, sport-, oplevelses- og turismebranchen gennem standarden ISO 20121 og Svanemærket.

Dato

23.03.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Production Part Approval Process (PPAP)

PPAP er et værktøj bestående af en arbejdsform og en række dokumenter, som tilsammen sikrer, at leverandøren har forstået kundens design- og specifikationskrav, og at leverandøren har opbygget de rette produktionsprocesser, som sikrer ret kvalitet fra produktionsstart.

Dato

24.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus (Engelsk)

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

24.03.2026

Sted

Odense

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Bæredygtighed og byggematerialer

På dette seminar bliver du klogere på, hvordan du kan arbejde med byggematerialer, som tilgodeser miljøet. Dagen giver dig også rig mulighed for at indhente vigtig læring fra andre i branchen, som arbejder bevidst med materialer udvalgt ud fra bæredygtig omstilling. Seminaret udbydes i samarbejde med Bygherreforeningen.

Dato

24.03.2026

Tid

09:00

Sted

Blox, København

PwC Danmark
Webinar
Climate Transition Plans in Practice

Sign up and gain practical insights into how companies develop and implement climate transition plans, illustrated through Carlsberg’s work with emissions reduction and regenerative agriculture in raw material supply chains.

Dato

24.03.2026

Tid

09:00

Sted

Online