Dansk plastvirksomhed har en unik metode til at genanvende plastik i uendelighed

Den danske virksomhed Faerch Group har en særlig metode til at genanvende brugt plastik. Desværre sorteres det danske plastaffald ikke godt nok og virksomheden investerer derfor i fabrikker i andre lande, hvor man er bedre til at sortere.

17.12.2020

CSR.dk

Plastvirksomheden Faerch Group, der netop er blevet opkøbt af A.P. Møller Holdings, har en unik metode til at genanvende plastik.

Det skriver Børsen.

Planen er at skabe fire-fem nye fabrikker magen til den virksomheden allerede har i Holland. I forhold til placeringer tænkes der i lande som Frankrig, Spanien eller Tyskland – men altså ikke Danmark. Det er der en god grund til.

“Udfordringen i Danmark er, at vi ikke får samlet råvarerne ind. Plastikken bliver i al for stor grad en del af affaldsstrømmen i stedet for at indgå i et cirkulært system, hvor vi kan genbruge det,” fortæller Lars Gade Hansen, adm. direktør i Faerch Group.

Tilbage i 2018 opkøbte Faerch Group den hollandske koncern 4Pet Group – simpelthen for at få nok adgang til pet-plastik. Allerede dengang lød det fra ledelsen i Faerch Group, at plast-forbruget tilsvarende kapaciteten alene på koncernens Holstebro-fabrik var 25 procent større end den tilgængelige mængde i Danmark.

Læs også: Mængden af plastik på kloden er dobbelt så stor som mængden af alle verdens dyr tilsammen

En problematik som man kan nikke genkendende til hos den danske brancheorganisation Plastindustrien. Plastaffald fra de danske husholdninger ender alt for ofte i containeren med dagrenovation – og ikke i plastikcontaineren, som den burde.

Christina Busk fra Plastindustrien bekræfter, at genanvendelse gennem Faerchs særlige metode giver pet-plast et nærmest uendeligt liv, da kvaliteten ikke forringes i genanvendelses-processen. Netop derfor er det ærgerligt, at vi i Danmark ikke formår at indsamle større mængder plastik.

I Danmark arbejder vi dog på at færdiggøre et udvidet producentansvar i 2025, der skal sikre, at de virksomheder der sender plastik på markedet, selv skal sørge for at inddrive produkterne igen.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

29.01.2026CSR.dk

Havvindsoffensiv: Danmark i aftale om 100 gigawatt havvind med kortlagte havarealer

29.01.2026Bureau Veritas

Sponseret

Få en verifikation af jeres bæredygtighedsrapport

28.01.2026CSR.dk

Nyt eksempel på cirkulær tænkning i tæppebranchen

28.01.2026CSR.dk

Mere af det eksisterende byggeri skal bevares i København

27.01.2026CSR.dk

Nu skal Danmark og Kina bygge grønne skibe sammen

26.01.2026CSR.dk

Kun Aalborg Portland er tilbage i CCS-puljen

22.01.2026CSR.dk

Danske gulerødder bliver presset af varmen

22.01.2026Daka Denmark A/S

Sponseret

Daka fortsætter som central aktør i Danmarks veterinære beredskab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Business & Human Rights Accelerator

The Business & Human Rights Accelerator is a six-month programme activating companies participating in the UN Global Compact across industries and regions. The objective is to help businesses swiftly move from commitment to action on human rights and labour rights through establishing an ongoing human rights due diligence process in line with the UN Guiding Principles on Business and Human Rights.

Dato

29.01.2026

Sted

A combination of webinars and in-person sessions

Bureau Veritas
Seminar
ISO 27001 Inspirationsseminar (Online)

ISO 27001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for ISO 27001 standarden og Annex A samt, hvilke trin, der er nødvendige for vellykket, praktisk og bæredygtig informationssikkerhedsledelse i henhold til ISO 27001 standarden.

Dato

02.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Inspirationsseminar (Online)

ISO 27001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for ISO 27001 standarden og Annex A samt, hvilke trin, der er nødvendige for vellykket, praktisk og bæredygtig informationssikkerhedsledelse i henhold til ISO 27001 standarden.

Dato

02.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

02.02.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

03.02.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn