Dansk trykkeri er CO2-neutralt

KLS Grafisk Hus, som bl.a. trykker magasinet CSR, er som det første, danske trykkeri blevet certificeret som ”klima-neutralt” af det uafhængige, norske selskab CO2focus.

KLS trykker magasiner på certificeret papir..

25.05.2009

CSR.dk

Trykkeriet KLS Grafisk Hus er som det første af sin slags i Danmark bliver certificeret CO2-neutralt.

Norske CO2focus, der er førende i Skandinavien, når det kommer til netop klimacertificering og er tæt knyttet til FN’s miljøprogrammer UNEP og UN Carbon Neutral Network, har foretaget certificeringen ud fra en såkaldt carbon footprint-analyse, der på baggrund af den internationale standard Greenhouse Gas Protocol (GHG) og en livscyklusanalyse (LCA) for husets papirforbrug har beregnet den samlede udledning af CO2.

KLS har herefter opkøbt CO2-kvoter af EU som kompensation for denne udledning. Derudover har virksomheden indkøbt kvoter af FN for at kompensere for papir og øvrige råvarer. Begge dele er omfattet af Kyoto-aftalens oplæg til reducering af CO2-udslip.

"Som Danmarks første CO2-neutrale trykkeri har det været vigtigt for os at få certificeret og dokumenteret vores indsats. Det har vi opnået med CO2focus’ blåstempling af vores produktion", siger administrerende direktør hos KLS Grafisk Hus, Knud Erik Larsen.

Udover certificeringen fra CO2focus, som betyder at KLS kan påføre sine tryksager et klimamærke fra det norske firma der angiver at der er kompenseret for CO2-udledningen i produktionen, så arbejder det danske trykkeri også med andre tiltag på klimafronten.

F.eks. prøver man at genanvende varmen fra de store, energislugende trykkerimaskiner, ligesom man investerer i vindmøller og stiler efter at udskifte firmabilerne til elbiler i løbet af 2009 og 2010. Virksomhedens mål om at nedbringe sit el-forbrug med 20 procent er dermed næsten nået.

Indsatsen blev i november 2008 belønnet med Climate Cup Strategiprisen, og med det nye stempel som CO2-neutral skulle der være gode muligheder for, at KLS Grafisk Hus vil være med i opløbet igen i år.

-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

09.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

LIFA skaber grønne vaner med Klimakampen

09.12.2025CSR.dk

EU Ecolabel slår rekord

08.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

"Vi er klar til mere grøn handling": Klimakampen skaber motivation på tværs af virksomheder

03.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Firmajulegaven har betydning for klimaet - Sådan gør du dem mere bæredygtige

03.12.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Kreativ forhandler viser vejen for grøn omstilling: En inspiration for branchen

02.12.2025Klimaklar

Sponseret

Nordicco vil ikke bruge alle ressourcerne på et klimaregnskab - men i stedet på faktiske reduktioner

02.12.2025SustainImpact ApS

Sponseret

National ESG undersøgelse

01.12.2025CSR.dk

Kinas udledninger er fladet ud: Måske for altid?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

10.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til at arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

10.12.2025

Tid

08:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Special closing event for the Business & Human Rights Accelerator

Join us in Copenhagen on 10 December 2025-International Human Rights Day-for the special closing event of the Business & Human Rights Accelerator.

Dato

10.12.2025

Tid

13:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Event
Business & Human Rights Accelerator Networking Reception

Join us in Copenhagen on 10 December 2025 - to a networking reception of Human Rights Day - and the continued efforts of companies advancing business respect for human rights.

Dato

10.12.2025

Tid

15:00

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

11.12.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn