Danske Bank sætter nye klimamål for at undgå investeringer i fossil energi

Danske Bank er ikke faldet i søvn i forhold til klimakampen, lyder bankens modsvar på en netop udgivet rapport, der kritiserer banken for dens investeringer i sort energi.

05.02.2021

CSR.dk

En ny NGO-rapport langer ud efter flere af de store skandinaviske banker – herunder Danske Bank. Kritikken går på de store summer penge, som banken har investeret i fossil energi – til trods for at Danske Bank ellers erklærer, at de støtter op om Paris-aftalens mål og ønsker at bidrage dertil.

Men NGO’erne tager grueligt fejl, når de tror, at Danske Bank er faldet i søvn i forhold til klimakampen, lyder modsvaret fra Samu Slotte, chef for Sustainable Finance i Danske Bank.

Læs også: Der skal langt mere til end en coronakrise for at dæmme op for temperaturstigningerne, viser klimarapport

”Vi er enige i, at vi skal have fossile løsninger ud af vores energisystem og derved opfylde målene i Paris-aftalen. Det tager vi meget seriøst i Danske Bank, og senest i 2023 vil vi sætte et klimamål for det samlede udlån til erhvervskunderne, så vores engagementer er på linje med Paris-aftalen”, fortsætter han.

Rapporten nævner specifikt Danske Banks investeringer i energiselskabet Fortum, som for nyligt har opført et spritnyt kulkraftværk i Tyskland.

Til dette paradoks svarer Samu Slotte, at investeringerne i energisleskaberne er komplicerede. Danske Bank har en politik om kun at investere i energiselskaber, hvor kul maksimalt udgør 30 procents af den samlede omsætning. Det vil sige at der stadigvæk godt kan snige sig fossil energi ind i Danske Banks investerings-portefølje som i tilfældet med Fortum.

Banken arbejder på at sænke 30 procents grænsen markant og Samu Slotte understreger, at bankens politik på området vil blive opdateret i første halvår af 2021.

- MTN

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.09.2026Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

18.09.2026CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

CSR.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

Comwell Hotels

Sponseret

Plantefondsprojekt: Kokke får inspiration til at bringe danske råvarer fra mark til tallerken

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed.

Dato

22.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

22.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

23.09.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

23.09.2026

Sted

Online