Danske Bank sætter nye klimamål for at undgå investeringer i fossil energi

Danske Bank er ikke faldet i søvn i forhold til klimakampen, lyder bankens modsvar på en netop udgivet rapport, der kritiserer banken for dens investeringer i sort energi.

05.02.2021

CSR.dk

En ny NGO-rapport langer ud efter flere af de store skandinaviske banker – herunder Danske Bank. Kritikken går på de store summer penge, som banken har investeret i fossil energi – til trods for at Danske Bank ellers erklærer, at de støtter op om Paris-aftalens mål og ønsker at bidrage dertil.

Men NGO’erne tager grueligt fejl, når de tror, at Danske Bank er faldet i søvn i forhold til klimakampen, lyder modsvaret fra Samu Slotte, chef for Sustainable Finance i Danske Bank.

Læs også: Der skal langt mere til end en coronakrise for at dæmme op for temperaturstigningerne, viser klimarapport

”Vi er enige i, at vi skal have fossile løsninger ud af vores energisystem og derved opfylde målene i Paris-aftalen. Det tager vi meget seriøst i Danske Bank, og senest i 2023 vil vi sætte et klimamål for det samlede udlån til erhvervskunderne, så vores engagementer er på linje med Paris-aftalen”, fortsætter han.

Rapporten nævner specifikt Danske Banks investeringer i energiselskabet Fortum, som for nyligt har opført et spritnyt kulkraftværk i Tyskland.

Til dette paradoks svarer Samu Slotte, at investeringerne i energisleskaberne er komplicerede. Danske Bank har en politik om kun at investere i energiselskaber, hvor kul maksimalt udgør 30 procents af den samlede omsætning. Det vil sige at der stadigvæk godt kan snige sig fossil energi ind i Danske Banks investerings-portefølje som i tilfældet med Fortum.

Banken arbejder på at sænke 30 procents grænsen markant og Samu Slotte understreger, at bankens politik på området vil blive opdateret i første halvår af 2021.

- MTN

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

03.03.2026CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

02.03.2026CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

24.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

23.02.2026CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

22.02.2026CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

20.02.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

20.02.2026KLS PurePrint A/S

Sponseret

Kom med til boglanceringen af Hvidbog om Cirkulær Emballage 2.0

19.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Offentlige indkøb svigter den grønne omstilling

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Circularity

Welcome to our next HELLO! networking event, where we bring UN Global Compact participant companies together to explore circularity and the circular economy from a business perspective.

Dato

03.03.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15, 1700 København V, Denmark

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

04.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45001 Intern Auditor

På ISO 45001 Intern Auditor træner du auditeringsteknikker og -værktøjer med fokus på den interne auditors rolle og funktion, mens du får indblik i, hvordan du udfører intern audit af et arbejdsmiljøledelsessystem i henhold til ISO 45001.

Dato

04.03.2026

Sted

Vejle

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtighed og adfærdsdesign

Med kurset opnår du relevante analyseværktøjer og forbrugerindsigter til at arbejde med adfærdsdesign, hvor fokus er at flytte virksomhedens interessenter i en mere bæredygtig retning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

04.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: Due Diligence

– Responsible purchasing practices and internal operations

Dato

04.03.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Business Impact Assessment

Hvordan påvirkes din virksomhed, hvis kritiske processer går ned? Og hvor hurtigt skal de være oppe igen for at din forretning ikke lider skade? Mange virksomheder opdager det først, når det er for sent.

Dato

05.03.2026

Sted

Online