Danske virksomheder sætter selv vindmøllestandarden

Nyt internationalt sekretariat for vindmøller placeres i Danmark og får kontor hos Dansk Standard. Sekretariatet kommer til at betyde, at danske virksomheder hurtigt kan skaffe sig den nyeste viden, mener Vindmølleindustrien.

Det kan få stor betydning for den danske vindmølleindustri, at det internationale kontor kommer til at ligge i Danmark, mener Vindmølleindustrien. Foto: Vestas..

17.05.2013

CSR.dk

"Vi er gået benhårdt efter at få sekretariatet til Danmark", siger Dansk Standards direktør Anne Hasløv Stæhr..

Efter en hård kamp med blandt andre Japan og Sydafrika er det nu sikkert, at Danmark bliver hjemland for det internationale sekretariat for vindmøller, skriver VIndmølleindustrien i sit nyhedsbrev. Det nye sekretariat skal være med til at definere fremtidens vindmøllestandarder og vil blive styret fra kontorerne hos Dansk Standard i Gentofte.

Det er de internationale standardiseringsorganisationer, som nu bakker op om Danmark, som det land, der skal have kontoret. Kontoret vil blive finansieret af danske virksomheder blandt andre Lego og danske organisationer.

Standardisering er et strategisk redskab
Anne Hasløv Stæhr, adm. direktør i Dansk Standard, siger til Vindmølleindustriens nyhedsbrev:

"På vindmølleområdet har Danmark en klar erhvervsmæssig styrkeposition, og sådan skulle det gerne fortsætte. Derfor er vi gået benhårdt efter at få sekretariatet til Danmark. Standardisering er et strategisk redskab, som også USA, vækstøkonomierne i Asien samt flere af vores europæiske naboer satser på til at styrke deres konkurrencekraft og udvikle deres vækstindustrier. Derfor har vi kæmpet ekstra hårdt for at sikre danske interesser på så vigtigt et område, som vindmøller er for Danmark". 
 
Læs også: Dansk Standards kantine er nu svanemærket

Et bredt udvalg af danske virksomheder, der opererer inden for vindindustrien, har slået sig sammen og medfinansierer sekretariatet. Pengene er godt givet ud, mener Vindmølleindustrien. Sekretariatet vil give danske virksomheder adgang til den nyeste viden om, hvilke standarder der er på vej, hvilket er afgørende for at tilrettelægge en kosteffektiv og innovativ produktion.

Også virksomheden Wind Nordic er tilfreds med placeringen i Danmark. Annette Reerslev, Senior Certification Manager i Wind Nordic siger i en pressemeddelelse fra Dansk Standard:

Sekretariatets placering i Danmark giver markedsmæssige fordele og god mulighed for at præge indholdet af standarderne. Vi vil også nemmere kunne arbejde med vores kunder i forhold til de seneste nye initiativer via forkortede kommunikationsveje", siger hun. 

I Dansk Standards udvalg for vindmøller (S-588) sidder blandt andre: DONG Energy, Siemens Wind Power, Vestas, Vattenfall Vindkraft, DTU Vindenergi, Blade Test Centre, Brüel & Kjær, Delta, Rambøll Olie og Gas, Wind Nordic og LM Wind Power.

-UB

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

CSR.dk

Dyrevelfærd til grænsen: Danish Crown-sag viser vigtigheden i at tænke hele værdikæden med

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Social bæredygtighed i facility management - fra strategi til praksis

Deltag og få indsigt i, hvordan organisationer kan arbejde mere strategisk og systematisk med social bæredygtighed i facility management. Få inspiration fra standarder og forskning, og hør erfaringer fra praksis.

Dato

04.11.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i København: Idealer i en kynisk tid

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

04.11.2026

Tid

19:00

Sted

Vartov, Farvergade 27. 1463, København K

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

05.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Strategisk udvikling af ledelsessystemer

Hvordan sikrer vi, at ledelsessystemet leverer et effektivt bidrag til virksomhedens strategiudvikling?

Dato

05.11.2026

Sted

Odense