Danskerne: Politikerne skal speede op på elbiler

Tre ud af fire danskere mener, at politikerne bør gøre en særlig indsats for at fremme elbiler, viser en undersøgelse foretaget for Dansk Elbil Alliance.

08.12.2014

CSR.dk

Politikerne skal gøre en særlig indsats for at booste elbil-markedet, mener et stort flertal af danskerne. Det viser en YouGov-undersøgelse foretaget for Dansk Elbil Alliance.

Læs også: Salget af elbiler vokser

Ud af de 880 danskere, som tager stilling i undersøgelsen, svarer 74 procent ja til, at der politisk skal gøres en særlig indsats for at fremme elbilerne. Især de 18-29 årige bakker op. Her er det 84 procent, der ønsker en særlig politisk indsats.

”Optimalt set ville vi helst, at regeringen leverede den grønne omlægning af bilbeskatningen, som den har lovet i regeringsgrundlaget. Indtil den store reform kommer, er der brug for at bygge bro via andre redskaber, så vi understøtter den positive udvikling på elbil-markedet. Derfor glæder det mig, at regeringen tydeligvis har danskerne bag sig, når de understøtter udviklingen af elbilerne i Danmark”, siger Lærke Flader, branchechef i Dansk Elbil Alliance.

880 personer tog stilling til spørgsmålet: ”Mener du at danske politikere bør gøre en særlig indsats for at fremme elbiler, så Danmark er blandt de lande hvor der sælges flest elbiler set i forhold til hvor mange biler der sælges i alt?”. Klik på billedet for at forstørre..

Samfundet tjener penge på elbiler
Dansk Elbil Alliance har regnet på de samfundsøkonomiske effekter af flere elbiler. Udregningen baserer sig på tal fra Energistyrelsen, som har givet sit bud på omkostningen ved benzin-, diesel- og el-biler i perioden 2015-2035.

”Vi kan se, at samfundet tjener penge på, at flere danskere hopper over i elbiler, så det mere end opvejer den skattemæssige begunstigelse, som danskerne bakker op om. Billigere drift og lavere miljøomkostninger, samt færre udgifter til brændstof samt drift og vedligehold gør ganske enkelt elbilen til en attraktiv størrelse. Selv om man kun ser på det med økonomiske briller, så er det en god idé politisk at understøtte udviklingen på elbilområdet”, siger Lærke Flader.

Læs også: Nu får elbiler ladestandere langs motorvejen

Ifølge Dansk Elbil Alliance vil den samlede samfundsmæssige gevinst frem mod 2025 udgøre to milliarder kroner, hvis man indfaser elbilerne langsomt i afgiftssystemet fra 2016.

-SSM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

30.01.2026CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

21.01.2026CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: The Perfect Storm

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: De frivillige standarder

14.01.2026CSR.dk

Nyt oplevelsescenter ved Roskilde skal sætte fokus på klodens kriser

Schneider Electric åbner for tilmelding til Nordic Graduate Program 2026

14.01.2026Schneider Electric

Sponseret

07.01.2026CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Event
Sådan skaber salgs- og driftsplanlægning bedre forsyningskæder

Gratis event på fredag den 6. februar i Aarhus om S&OP og styring af forsyningskæder.

Dato

06.02.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J.

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J