De skjulte buræg er på vej væk fra butikshylderne

Buræg er efterhånden væk fra hylderne i butikkerne, men de findes stadig i forarbejdede produkter. Samtlige detailkæder arbejder på at gøre op med det.

Butikker som Aldi, Irma og Lidl gør nu en indsats for at få brugen af skjulte buræg ud af deres produkter. Arkivfoto..

17.12.2018

CSR.dk

Mens salget af buræg stort set er blevet udfaset fra de danske butikker, så er turen nu også kommet til de ”skjulte buræg”. Buræg findes således fortsat på hylderne i forarbejdede produkter som pasta, brød og isdesserter.

Det vil førende dagligvarebutikker altså nu lave om på og helt fjerne skjulte buræg i egne varemærker senest ved udgangen af 2020.

Læs også: Scandic i totalt buræg-stop på alle hoteller

Det skriver Newsbreak.dk.

Ifølge en pressemeddelelse fra supermarkedskæden Aldi, så har Irma og Lidl allerede taget skridtet med helt at fjerne skjulte buræg i egne varemærker, imens Aldi vil af med de skjulte buræg i egne varemærker ved udgangen af 2018.

”Det første skridt er at tage en beslutning om at få dem ud af varerne. Det har alle de store kæder allerede besluttet”, siger CSR-manager hos Aldi Katrine Milman til Newsbreak.dk og fortæller videre, at det dog kan være svært helt at komme af med buræggene, fordi man skal ændre producenternes vaner.

”Det næste – og noget sværere – skridt er at få gjort det hurtigt. Det kræver nemlig vilje og vedholdenhed at få leverandørerne til at finde alternativer til buræg, uden at det gør varerne dyrere”, siger hun.

Status for skjulte buræg

Ifølge Aldi er status for skjulte buræg i landets større dagligvarekæder som følger:

  • Lidl: Har udfaset buræg i egne varemærker
  • ALDI: Skjulte buræg udfaset i alle egne varemærker ved udgangen af 2018
  • Netto, Bilka, Føtex og Salling: Skjulte buræg udfaset i egne varemærker ved udgangen af 2019
  • Rema 1000: Skjulte buræg udfaset i egne varemærker ved udgangen af 2019
  • Fakta, Kvickly, Brugsen og Irma: Skjulte buræg udfaset i Irma og i varemærker ved udgangen af 2020
  • Spar, Meny, Min Købmand og Let-Køb: Skjulte buræg udfaset i egne varemærker ved udgangen af 2020

40.000 ægtivister støtter op
Direktør i Dyrenes Beskyttelse Britta Riis siger i pressemeddelelsen fra Aldi, at hun mærker en stor opbakning fra befolkningen for at få fjernet buræg fra hylderne.

”Med mere end 40.000 ægtivister i Danmark ved vi, at buræg er et emne, som berører mange forbrugere”, siger hun.

Hun hentyder således til, at man på Dyrenes Beskyttelses hjemmeside kan deltage i kampen mod de skjulte buræg ved at skrive under på, at man er “ægtivist”. I skrivende stund har 40.534 personer skrevet under.

”Derfor er det rigtig godt, at nu også Aldi er tæt på at være i mål med at få udfaset de skjulte buræg af varer solgt under eget mærke”, fortsætter Britta Riis.

Læs også: Stryhns vinker farvel til buræg

Analyse Danmark foretog i 2017 en undersøgelse for Dyrenes Beskyttelse, der viste, at kun 41 procent af danskerne er klar over, at buræg indgår i mange færdigvarer.

- JMA

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

24.10.20253H Law

Sponseret

Kan selv en grøn farve være vildledende?

10.10.20253H Law

Sponseret

Når mærker vildleder: EU strammer reglerne for grøn markedsføring

08.10.20253H Law

Sponseret

Nye regler om mærkningsordninger

29.09.20253H Law

Sponseret

Løsninger frem for begrænsninger – juridisk rådgivning

24.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Fire ud af fem forbrugere ser bæredygtighed som lige så vigtig som pris og bekvemmelighed

15.09.2025BSR

Sponseret

Partnering with Suppliers to Advance Human Rights Due Diligence

08.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

UNGA & Leaders Summit 2025

25.08.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: CO2-tal og klimadata – hvordan formidler man det juridisk korrekt?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
EU Sustainability Navigator Session 4: EU Deforestation Regulation (EUDR)

Are you struggling to keep up with the rapid evolution of EU sustainability regulations? The EU Sustainability Navigator leverages the extensive experience of the UN Global Compact to support companies in driving meaningful impact to help guide action and overall impact.

Dato

04.11.2025

Tid

15:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

05.11.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
LCA - Livscyklusvurdering i praksis

Forstå systemet bag LCA, fra data til troværdige resultater og bedre beslutninger. Få en grundig introduktion til livscyklusvurdering (LCA), og bliv klædt på til at fortolke resultater, bestille en LCA og deltage i kvalificerede dialoger om bæredygtighed.

Dato

05.11.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Intro til NIS2

- Hvad er det, hvad betyder det, og hvordan kommer vi i gang?

Dato

05.11.2025

Tid

08:00

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

05.11.2025

Tid

08:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn