15.07.2016 | Supply chain
Stryhns vinker farvel til buræg
Fødevareproducenten Stryhns bandlyser nu buræg i produktionen og overgår til frilandsæg.
Buræg er fortid hos fødevareproducenten Stryhns. I stedet vil virksomheden gøre brug af frilandsæg til produktionen af dressinger, salater osv.
Flere og flere fødevarevirksomheder er med tiden begyndt at fjerne buræg enten fra hylderne eller fra produktionen. Nu er burægs-forbuddet kommet til fødevareproducenten Stryhns, som blandt andet producerer salater, dressinger og leverpostej. Det skriver Food Supply.
Læs også: Lidl tager buræg af hylderne i alle kædens 98 butikker
Således overgår Stryhns, som har fabrik i Gråsten i Sønderjylland, til udelukkende at anvende æg fra frilandshøns. Beslutningen får betydning for stort set alle varer, som fødevarevirksomheden producerer, da æg er en af hovedingredienserne i mange af varerne.
Ansvar for dyrevelfærd
Ifølge Stryhns martingdirektør, Lars Bo Sthaalros Christiansen, er afskaffelsen af buræg et led i virksomhedens strategi om i endnu højere grad at tage ansvar for dyrevelfærd.
”Det er et helt naturligt skridt for os at tage, at vi som en stor industriel aftager af æg ønsker at tage ansvar for, at de æg, vi anvender i vores produktion, er skabt under ordentlige forhold. Vi ser en tendens til, at flere og flere forbrugere fravælger buræg. Vi har derfor vurderet, at tiden er moden til, at vi fjerner buræggene i vores produktion”, siger Lars Bo Sthaalros Christiansen.
Læs også: Dansk Supermarked indgår samarbejde med Dyrenes Beskyttelse
I februar i år valgte Stryhns at erstatte brugen af palmekerneolie med kokosolie.
- KLZ
Endnu ingen kommentarer - du kan starte debatten nedenfor.
Deltag i debatten
Du skal være registreret bruger og logget ind, for at kunne oprette kommentarer.
Strategi & ledelse

Når familien ejer er fokus på klima lavt
Familieejede virksomheder mærker ikke presset fra investorer og nøler derfor med klimaindsatsen.
Strategi & ledelse

Nye medlemmer i Danmarks største partnerskab for CSR-rådgivning
Markedet for CSR-rådgivning vokser på både udbuds- og efterspørgselsssiden. Med nye medlemmer er partnerskabet CSR Advisors nu Danmarks største rådgiver enhed med fokus udelukkende på bæredygtighed og CSR.
Medarbejder

Konsulentbranchen har svært ved at tiltrække og fastholde kvinderne
Kun 36 procent af konsulentposterne i de danske konsulentbureauer er besat af kvinder. Den skævvridning skal der gøres op med, mener flere konsulenthuse.
Klima, miljø og energi

Novozymes arbejder intenst på løbende at optimere deres energiforbrug
Hos den energitunge enzymkæmpe ligger løbende CO2-reduktion højt på agendaen - men det skal give mening både for klima og bundlinje.
Klima, miljø og energi

Hvordan bidrog finanssektoren til den grønne omstilling i 2020?
Redegørelse, som Finans Danmarks lancerede i går, fremviser nogle af de mange grønne resultater, som finanssektoren har bidraget med i 2020.
Klima, miljø og energi

Fremtidens kød skal laves i laboratorie, mener forskere
To fødevareforskere peger på fem alternativer til kød. Blandt andet kunstigt kød spåes at kunne vinde indpas på fremtidens tallerken.