Stryhns vinker farvel til buræg

Fødevareproducenten Stryhns bandlyser nu buræg i produktionen og overgår til frilandsæg.

Buræg er fortid hos fødevareproducenten Stryhns. I stedet vil virksomheden gøre brug af frilandsæg til produktionen af dressinger, salater osv..

15.07.2016

CSR.dk

Flere og flere fødevarevirksomheder er med tiden begyndt at fjerne buræg enten fra hylderne eller fra produktionen. Nu er burægs-forbuddet kommet til fødevareproducenten Stryhns, som blandt andet producerer salater, dressinger og leverpostej. Det skriver Food Supply.

Læs også: Lidl tager buræg af hylderne i alle kædens 98 butikker

Således overgår Stryhns, som har fabrik i Gråsten i Sønderjylland, til udelukkende at anvende æg fra frilandshøns. Beslutningen får betydning for stort set alle varer, som fødevarevirksomheden producerer, da æg er en af hovedingredienserne i mange af varerne.

Ansvar for dyrevelfærd
Ifølge Stryhns martingdirektør, Lars Bo Sthaalros Christiansen, er afskaffelsen af buræg et led i virksomhedens strategi om i endnu højere grad at tage ansvar for dyrevelfærd.

”Det er et helt naturligt skridt for os at tage, at vi som en stor industriel aftager af æg ønsker at tage ansvar for, at de æg, vi anvender i vores produktion, er skabt under ordentlige forhold. Vi ser en tendens til, at flere og flere forbrugere fravælger buræg. Vi har derfor vurderet, at tiden er moden til, at vi fjerner buræggene i vores produktion”, siger Lars Bo Sthaalros Christiansen.

Læs også: Dansk Supermarked indgår samarbejde med Dyrenes Beskyttelse

I februar i år valgte Stryhns at erstatte brugen af palmekerneolie med kokosolie.

- KLZ

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.05.2026CSR.dk

Når tech, AI og data skaber sund gennemsigtighed i forsyningskæden

27.05.2026CSR.dk

Data i værdikæden er (stadig) fuld af huller

CSR.dk

Nyt projekt engagerer unge mænd i kampen mod grov tone og chikane

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

CSR.dk

Partnerskaber er stadig populære - og handler nu om forretning

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Ny alliance skal styrke ansvarlig forretning i Bangladesh

CSR.dk

FødevareBanken og Salling Group vil have hele landet med på deres model for madspild

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT indgår tiårig aftale om solenergi til tyske fabrikker

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell Hotels vælger Humdakin som ny leverandør af gæsteprodukter

Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Nytænkt diplomuddannelse skal gøre Danmarks forsyningskæder mere modstandsdygtige

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.06.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

02.06.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online.

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Morgenmøde
Breakfast Club: Diversitet og inklusion – hvorfor, hvordan og hvad nu

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan diversitet og inklusion kan blive en styrke i din organisation.

Dato

03.06.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: EUDR Essentials

EUDR Essentials – learn the what and how of EUDR requirements with expert guidance.

Dato

03.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online