Den cirkulære økonomi kommer til Danmark

På tirsdag bliver der sat fokus på cirkulær økonomi – dagen er nemlig udråbt til ”Cirkulær Økonomisk Dag”.

16.11.2012

CSR.dk

Hundredevis af borgere og virksomheder deltager, når den første ”Cirkulær Økonomisk Dag” bliver fejret på tirsdag.

Initiativtager til projektet er Development Centre UMT, der er en del af region Midtjylland. På dagen bliver der blandt andet arrangeret flash mobs, anderledes underskriftindsamlinger og dialog med folk på gaderne. Målet er, at vise virksomheder, kommuner og offentligheden, at cirkulær økonomi er en vej til vækst og bæredygtighed.

”Alene her i Region Midtjylland vil 40 virksomheder få udarbejdet konkrete handlingsplaner, som dokumenterer, hvordan de kan genanvende deres egne produkter, når forbrugerne er færdige med dem. Handlingsplanerne finansieres af EU’s strukturfonde, og det sætter os i stand til at gennemføre det største projekt inden for cirkulær økonomi nogensinde her i landet,” siger Projektleder Svend Erik Nissen.

Hedegård bakker op
EU's miljøkommissær Connie Hedegård bakker op om projektet:

”Stadigt flere vil efterspørge stadigt mere vækst. Derfor skal vi bruge vores ressourcer langt bedre, end vi gør i dag. Vi skal skabe vækst på en klogere måde, hvor vi genanvender vores råstoffer på et helt andet niveau. Her kommer cirkulær økonomi ind i billedet som en model, der rent praktisk viser os, hvordan man gør. Jeg håber, at Cirkulær Økonomisk Dag bliver en del af begyndelsen på en omstilling af dansk produktion og økonomi til en grønnere og mere bæredygtig vækst,” siger Connie Hedegård i en pressemeddelelse.

Cirkulær økonomisk dag følges op af en konference 29. november, hvor kapaciteter som Anders Eldrup, Connie Hedegaard og flere udenlandske oplægsholdere stiller skarpt på danske virksomheders og forbrugeres fremtid i en cirkulær økonomi. Se mere på: www.rethinkbusiness.dk
 

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

02.12.2025Klimaklar

Sponseret

Nordicco vil ikke bruge alle ressourcerne på et klimaregnskab - men i stedet på faktiske reduktioner

02.12.2025SustainImpact ApS

Sponseret

National ESG undersøgelse

01.12.2025CSR.dk

Kinas udledninger er fladet ud: Måske for altid?

28.11.2025Schur International Holding a/s

Sponseret

Bæredygtige løsninger til plantedyrkning

27.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service investerer i nordisk klimaskov for at balancere CO₂-udledningen frem til 2030

26.11.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

85 % af HimmerLands medarbejdere er stolte af at arbejde et sted, der er svanemærket

26.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny inspirationsbutik i Aalborg

25.11.2025CSR.dk

Hvad COP30 viste: Fremskridt skabes uden for det globale fællesskab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

03.12.2025

Tid

13:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Er jeres virksomhed endnu ikke tilsluttet UN Global Compact, og vil du høre, hvordan UN Global Compact kan være med til at styrke jeres arbejde med bæredygtighed og ansvarlig virksomhedspraksis? Så tilmeld dig vores webinar om UN Global Compact.

Dato

04.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Valified
Webinar
Kom godt i gang med ESG

Kom godt i gang med ESG på Valified og gør ESG til en forretning - ikke en byrde. Enkelt. Datadrevet. Og med en klar retning.

Dato

05.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2015 Lead Auditor Refresher

Opdater din viden om ISO 14001:2015

Dato

08.12.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Kemi Fokus 2025

Vi vil gerne invitere dig, der har interesse i området for kemikalier og kemikaliedokumentation, til Kemi Fokus 2025 den 9. december kl. 8.30-12.00 eller fra kl. 13.00-17.00 i Fredericia. Dagen indeholder forskellige relevante emner, og spænder fra det mere overordnede i forhold til markedsføring til det helt specifikke inden for klassificering – se mere i programmet nedenfor.

Dato

09.12.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

09.12.2025

Tid

08:30

Sted

Online