Den globale producent af tæppefliser Interface lancerer CO2-negativt tæppe

Der kan hentes store CO2-besparelser ved at overveje alt, hvad der indgår i det byggede miljø. Interface har nu løsningen på tæppe-området.

Foto: Interface.

22.10.2020

CSR.dk

Interface har siden 2018 været CO2-neutral via optimerede produktionsprocesser og CO2-kompensation. Virksomhedens tæppefliser har et CO2 aftryk på 5,2 kg. per kvadratmeter. Konkurrenternes alternativer ligger på 8-21 kg. per kvadratmeter.

Det skriver Fast Company.

Interface lancerer nu en CO2-negativ tæppeflise, som binder mere kulstof end dets produktion kræver.

Ønsker man et miljøvenligt kontormiljø, kan tæpperne sagtens være et  godt sted at rette sin opmærksomhed imod. Et af Interface’s seneste projekter krævede 135.000 kvadratmeter belagt med tæpper, så her kan hentes en enorm CO2-besparelse ved at vælge et bæredygtigt tæppe-alternativ.

Læs også: LEGO vil bæredygtigheds-certificere sine bygninger

De nye CO2-negative tæppefliser er lavet af genbrugsgarn, benytter en bæredygtig fremstillingsproces og inkluderer brugen af nye biomaterialer, der lagrer kulstof. De specifikke biomaterialer er en forretningshemmelighed, men Erin Meezan, chef for bæredygtighed i Interface, udtaler at de er plantebaserede og "hurtigt fornybare." Disse ændringer bringer tæppeflisens CO2-aftryk ned på -0,4 kg pr. kvadratmeter uden brug af CO2-kompensation. Interface vil dog kompensere for transporten forbundet med tæpperne samt den CO2 udledning, der er forbundet med støvsugning i brugsfasen.

Erin Meezan håber denne case kan inspirere virksomheder til at overveje alle materialer, der er forbundet med bygninger.

”Hvis vi ønsker at nedbringe CO2 så hurtigt som muligt, har vi brug for CO2-negative produkter og ikke kun fra Interface,” siger hun. "Vi har brug for maling, vi har brug for loftsfliser, vi har brug for alt, hvad der indgår i det byggede miljø."

- MTN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

01.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Giv en ged, Den perfekte firmagave til jul!

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

17.11.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Kursus
Masterclass 2: Konfliktforebyggelse og konstruktiv konflikthåndtering i byggebranchen – Aarhus

Hvordan kan jurister og advokater hjælpe med at forebygge konflikter i bygge- og anlægsbranchen? Og hvordan kan de konkret bidrage til de gode løsninger, når det er gået galt?

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

C.F. Møller Architects, Europaplads 2, 11., 8000 Aarhus